Během dopoledne se tvořily cumuly, ze kterých pak vznikaly hezky vyvinuté Cumulonimby, ale bez větší bouřkové aktivity. Jen z jednoho několikrát zahřmělo.
Kromě vývoje Cb sleduji také jejich temné základny. Najednou vidím nějaký útvar, připomínající trombu! Sám tomu nechci věřit, ale pro jistotu jdu pro foťák a pořizují 8 snímků, na kterých je vidět slabá tromba. Na posledním záběru je pak vidět, jak se rozpadá. Trvání tromby bylo cca 3 minuty v časovém rozmezí UTC: 12:37 – 12:40.
Po rozpadu tromby došlo k zaniknutí samotného Cb do 15 minut, kdy zůstala jen horní část kovadliny s virgou.
Tah oblaku: Po západním obzoru, od severu na jih, z pohledu pozorovatele tedy od přerovska na hodonínsko. Nejlepší výhled na trombu tak mohli mít obyvatelé města Hulín. Vzdálenost tromby odhaduji na 10 – 15 km. Snímky byly foceny na max. digitální zoom. V počítači byl následně upraven jas a kontrast. Tovární budova na snímku je vzdálená cca 2,2 km.
Radarový zoom ze 14:30 SELČ. Křížek značí Holešov a šipka jádro, na kterém se tromba vyskytla. © 2010 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 238 kB |
Popis tromby:
Na tu vzdálenost nebylo možné pozorovat rotaci. Řekl bych, že se měnila jen „šířka“ tromby, kdy při zániku dostala tvar lana, které se začalo rozpadat. (viz.fotka „rozpad“). Tromba vycházela z oblaku prakticky vodorovně a asi v polovině se lámala do svislé polohy. Dotyk tromby se zemí díky vzdálenosti nebyl pozorován. Před úkazem, během něj, ani po jeho zaniknutí nebyla pozorována žádná činnost bouřky (blesky, hromy), jen srážky před samotnou trombou. I když jde o rychlé a hodně vzdálené pozorování, jsem rád, že jsem konečně viděl trombu a v atlasu oblaků si tak mohu odškrtnout Cumulonimbus tuba :-).
Související odkazy a zdroje dat:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ