J. Švarc, M. Záhorcová – Ivanovice na Hané okr. Vyškov

Po sobotním menším systému, který se prošel severními Čechami dále do Jeseníků a Polska, se v sobotu dočkala i Morava. Před vrstevnatými srážkami na studené frontě začaly velmi brzy naskakovat první bouřkové buňky na jižní Moravě. Moc jsme nečekali zázraky. Přeci jen první bouřky vstupovaly na Drahanskou vrchovinu už kolem 11. hodiny, což zabránilo jakékoliv další insolaci. Vzduchová hmota před studenou frontou ale byla nakonec dostatečně instabilní pro vznik silných bouřek.

Vývoj pro nás byl poněkud komplikovaný a zase se vše odehrálo tak jako vždy za pět minut dvanáct. Tentokrát nejen obrazně, ale i doslova. Zatímco první silnější jádra nás objela ze severu (vyskytlo se na nich i krupobití < 2 cm), naději dával solidně působící pás bouřek postupující z Drahanské vrchoviny dále k severovýchodu. Jako záloha měly posloužit čerstvé buňky, které zrovna vyskočily u Tuřan. Vyjeli jsme tedy z domu na své obvyklé stanoviště na Zouvalce. V ten moment vykvetla asi 2 km před námi buňka mířící právě na Zouvalku. Tak tedy rychlá otočka a tryskem k Ivanovicím na Hané. Času nebylo… dostali jsme se do slušného klinče tří menších systémů.

Radarový snímek ČHMÚ zobrazující bouřkovou situaci na Moravě krátce po poledni 21.7.2019.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 264.8 kB

Podívaná ale stála za to. Oblačnost se turbulentně míchala díky výtoku jednotlivých bouřkových buněk a vzájemně interagovala. Jako velké finále došlo ke slití všech tří menších systémů v jeden. Výsledek na fotkách níže…Tyrkysovou modří tentokrát bouřky nešetřily. Ačkoliv hřmělo neustále, blesky byly opět utopené ve vodě. I přesto scenérie tří slévajících se bouřek na nás zapůsobila asi nejdramatičtěji z celé sezony.

Ostře vyjádřen srážková bota - autor: Jan Švarc  Tvorba wall cloudu na bouřkové buňce - autor: Jan Švarc

Sílící buňka - autor: Jan Švarc  Sílící buňka - autor: Jan Švarc

Sílící buňka - autor: Jan Švarc  Wall cloud pohlcuje městečko - autor: Jan Švarc

Wall cloud pohlcuje městečko - autor: Jan Švarc

Přicházející wall cloud - autor: Jan Švarc

Panorama shelf cloudu přicházejícího z Drahanské vrchoviny - autor: Jan Švarc

Následně se bouřky slily v jeden kompaktní systém, který opět přinesl výraznější srážkové úhrny na Kroměřížsko a Přerovsko (Měrovice na Hané 49,6 mm; Kojetín 47,3 mm, Holešov 39,2 mm). Další silné bouřky se tvořily na Opavsku (spadlo v nich 30-40 mm srážek) a v Beskydech, odkud postupovaly dále do Polska a na Slovensko. I zde byly zaznamenány vysoké srážkové úhrny a krupobití (Horní Lomná 57,3 mm; Soláň 55,4 mm, Jablunkov 55,3 mm).

Radarová animace ČHMÚ zobrazující odpolední bouřky na Moravě 21.7.2019.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 9281.5 kB

Srážkové úhrny z celé situace byla analyzovány v mapě srážkových úhrnů níže. Stejně tak bleskové aktivita včetně času postupu jednotlivých bouřkových systémů odlišených barevně. I zde je poměrně dobře patrné těžiště nejsilnější bouřkové aktivity na Hané, Drahanské vrchovině a v Beskydech. Nakonec systém opouštěl východ republiky jako již poměrně kompaktní MCS.

Srážkové úhrny na bouřkové situaci na Jižní a Východní Moravě 21.7.2019. (c) Jan Švarc
© Jan Švarc
Velikost: 1116.8 kB
Rozložení bleskové aktivity na Jižní a Východní Moravě 21.7.2019. (c) Jan Švarc
© Jan Švarc
Velikost: 1023.7 kB

To ale nebylo pro nedělní den vše. V postfrontální vzduchové hmotě se začaly tvořit další intenzivní bouřkové buňky, z nichž některé vykazovaly pravostáčivý charakter. Jedna taková se utvořila v závětří Hrubého Jeseníku a bude o ní psát Zbyněk níže.

Další zajímavé buňky se začaly tvořit v západních Čechách. Bouřky jako menší systém postupovaly přes střední Čechy nad Vysočinu. U Jihlavy došlo k rozštěpení bouřkového systému, kdy se jižní část odtrhla a postupovala dále na Znojemsko. V severní části přechodně zesílila další pravostáčivá bouřková buňka, která přinesla kroupy do Jihlavy a  Velkého Meziříčí… viz boční radarový řez. Bouřkový systém se pak rozpadl až na Břeclavsku. Urazil tedy slušnou vzdálenost napříč celou republikou.

Radarový snímek ČHMÚ v zoomu zobrazující detail bouřky s bočními řezy.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 43.8 kB
Radarová animace ČHMÚ zobrazující podvečerní bouřky.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 7482.4 kB

Kroupy o velikost 3 cm - autor: Jan Švarc  Kroupy o velikosti 4 cm - autor: Jan Švarc

Kroupy o velikost 3 cm - autor: Jan Švarc  Kroupy o velikost 3 cm - autor: Jan Švarc

Nezaháleli ani hasiči, kteří zasahovali u popadaných stromů a vyplavených sklepů zejména na Kroměřížsku, Opavsku, Blanensku, Brněnsku, Vyškovsku a Jihlavsku. Jihomoravští hasiči vyjížděli téměř k více než čtyřem desítkám výjezdů spojených s přechodem bouřek. K několika desítkám výjezdů mířili i jejich kolegové s Moravskoslezského kraje.

Zdroje:

http://www.firebrno.cz/vice-jak-ctyricet-zasahu-spojenych-s-bourkami

https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/v-kraji-silne-foukalo-nekde-padaly-i-kroupy-20190721.html

https://www.meteopress.cz/report/sledujeme-on-line-pres-moravu-postupuji-bourky-ktere-mohou-byt-doprovazeny-krupobitim-a-intenzivnim-destem/

http://www.pmo.cz/

http://portal.chmi.cz/

https://www.edpp.cz/

http://cs.blitzortung.org/live_lightning_maps.php


Z. Černoch – Větřkovice, okr. Opava

Od rána jsem sledoval postup a vývoj konvekce na studené frontě a před ní. Když se bouřky začaly tvořit kousek od Krnova, rozhodl jsem se k risku a směřoval kousek za Opavu, kde, jak jsem doufal, budu mít skvělý výhled na přicházející bouře. Jenže ouha, bouřky se tvořily dále na sever, a tak následoval rychlý přesun až za Hněvošice. Vyjel jsem na pole a čekal na masakr, který sice byl, ale poněkud jiný, než jsem doufal. Všude byla jednolitá šeď a z ní neustávající silné hřmění, ale nebylo vůbec nic vidět, a tak jsem neudělal tento výjezd žádnou fotku. Se staženým ocasem a skřípotem zubů jsem jel domů. Doma jsem po očku sledoval vývoj a přemýšlel nad tím, proč se to tak pokazilo.

Za frontou se tvořily další bouřky, a tak jsem po tomhle zklamání doufal v další naději na lov. Vše, co se tvořilo, bylo spíše nad Vysočinou a vůbec se nezdálo, že bych měl tento den ještě něco lovit. Když od severozápadu najížděly nad Jeseníky slabé bouřky z Polska, myslel jsem, že po přechodu stejně zaniknou jako obvykle a dočkám se jen zbytků rozpadavajících se kovadlin. Najednou u Vrbna pod Pradědem naskočilo bílé jádro a na několika dalších snímcích z radaru nezeslabovalo, což byl nanejvýš podezřelé. Už se mi nikam nechtělo, ale přesto mě to nedalo a vyjel jsem na místo kousek od Větřkovic s výhledem na severozápad. Nechtělo se mi věřit, co vidím. Pořád jsem si říkal, že asi sním. Na severozápadě krásný zkosený updraft k tomu zapadající slunce. Jen jsem stál a kochal se vývojem a hrou barev. Jediná škoda, že nebylo více blesků a hlavně nebyl ani jeden CG.

Supercela - autor: Zbyněk Černoch

Supercela - autor: Zbyněk Černoch

Supercela - autor: Zbyněk Černoch

Supercela - autor: Zbyněk Černoch

Supercela - autor: Zbyněk Černoch

Supercela - autor: Zbyněk Černoch

Radarová animace ČHMÚ v zoomu zobrazující postup a postupný rozpad bouře. Křížek značí Větřkovice.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 4356.4 kB

 


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav