Stručný popis meteorologické situace:

Tento den postupovala do ČR studená fronta, na které se měly z důvodu vysoké CAPE (až 2000J/kg) vyskytovat místy i silné bouřky. Hodnoty DLS (Deep Layer Shear 0-6km) byly okolo 15m/s. V pozdních odpoledních hodinách byl očekáván přechod MCS od západu.. ESTOFEX pro tento den předpovídal stupeň 2 pro Západní Čechy, 1 pro zbytek – http://www.estofex.org/

Pozorování:

Tento den se konvekce začala vytvářet už okolo 16h na západě Čech, tak, jak to předpovídaly modely.

Radarový snímek z 11. 7. 2008, 16:00 SELČ, poloha křížku značí Trutnov
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 299 kB

Kolem 18:30 se bouřky začaly organizovat a v 19h měly podobu slabé squall line, od které se nedalo čekat něco výrazného. Ovšem v 20h se vytvořila před touto slabou squall line nová předsunutá linie bouřek, která později zesílila a první slabší squall line, se vytratila úplně.

Radarový snímek z 11. 7. 2008, 20:00 SELČ, poloha křížku značí Trutnov
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 291 kB

Před večerním odjezdem do Prahy na letiště jsem si pro jistotu připravil foťák a vzal jsem si radši i stativ, doufal jsem, že uvidím nějakou noční bouřku vhodnou na focení, což se později splnilo.

Z Trutnova jsme odjížděli ve 20:30, kdy squall line byla již intenzivní a nacházela se 40km od Trutnova. Už v Choustníkově Hradišti jsem si v dálce všiml něčeho, co připomínalo shelf cloud – okamžitě jsem začal fotit. U Kuksu to bylo již jasné a na nás se řítil učebnicový shelf cloud. Po cestě z Kuksu do Jaroměře jsem z okna jedoucího auta pořídil několik fotek, a kousíček za Jaroměří jsem si vybojoval krátkou zastávku na vyfocení celého panorámata, ač jsme byli v časovém skluzu.

Radarový snímek z 11. 7. 2008, 21:10 SELČ, poloha křížku značí Jaroměř
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 284 kB

Vzdálený shelf cloud - autor: Lukáš Ronge  Přicházející shelf cloud - autor: Lukáš Ronge  Přicházející shelf cloud - autor: Lukáš Ronge

Húlava měla opravdu prvotřídní strukturu, která až naháněla strach. Vyfotil jsem tedy panorama, pár detailních fotek a pokračovali jsme v  cestě. Na cestě před Hradcem Králové húlava přecházela a vyskytovaly se na ní nárazy větru přibližně o síle 20m/s, náklaďák, který jel před námi, měl co dělat s udržením se na silnici. Zároveň se v tuto dobu objevily první blízké blesky. Pokračovali jsme směrem na dálnici, blesky byly velice intenzivní a fialové barvy, velká většina byla typu mrak-zem.

Shelf cloud - autor: Lukáš Ronge  Shelf cloud - autor: Lukáš Ronge  Panoráma celého shelf cloudu - autor: Lukáš Ronge  Panoráma shelf cloudu - autor: Lukáš Ronge  Panoráma shelf cloudu - autor: Lukáš Ronge  Panoráma shelf cloudu - autor: Lukáš Ronge

Snímek z družice MSG. Produkt VIS-IR. 17:30 UTC.
©2008 Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT
Velikost: 170 kB

Na 10. km dálnice D11 jsme vjeli do oné squall line, která byla doprovázena silným deštěm, kvůli kterému se muselo jet pomaleji. Silně pršelo zhruba 10 minut a stále se vyskytovaly silné blízké výboje. Poté po cestě již nebylo nic zajímavého, krom občasného blikání této bouřky ve zpětných zrcátkách.

Na Ruzyni jsme se otočili zpět, a jeli jsme zpět do Trutnova, zároveň jsem před odjezdem zkontroloval znovu radar a zjistil jsem, že se východně od Prahy tvoří další bouřka. Na cestě Prahou jsem již pozoroval první výboje, ke kterým jsme měli namířeno. Na D11 jsme odbočili na 25. kilometru mimo dálnici, dobrý výhled na bouřku jsme nalezli mezi obcemi Sadská a Kostelní Lhota. Rozbalil jsem tedy stativ, připevnil foťák a začal exponovat, netrvalo dlouho a už jsem měl první kousky vyfocené. Na místě jsme byli zhruba 30 minut a poté jsme pokračovali domů. Po cestě jsme ještě viděli pár pěkných a silných blesků a projeli jsme znovu silným deštěm, který začal u Poděbrad a pokračoval až do Trutnova.

Vzdálený blesk - autor: Lukáš Ronge  Vzdálený blesk - autor: Lukáš Ronge  Vzdálený blesk - autor: Lukáš Ronge  Vzdálený blesk - autor: Lukáš Ronge  Blesk mrak-mrak - autor: Lukáš Ronge

Radarový snímek z 11. 7. 2008, 23:50 SELČ, poloha křížku značí obec Sadská
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 272 kB

 


Přechod bouře zaznamenalo i několik webkamer v okolí Trutnova.

Čelo húlavy - autor: Lukáš Ronge  Čelo húlavy - autor: Lukáš Ronge

Vývoj a postup shelf cloudu
Autor: Lukáš Ronge
Místo pořízení: Trutnov
Přístroj/rychlost: HumlNET webcam; interval 1 minuta
Formát/velikost: EXE 6,0 MB

PS: Tento den je výročí jednoho roku od Trutnovského tornáda :-). Škoda, že v tu dobu ještě nebyla webkamera na Gablenzi.


Na závěr ještě radarová animace přechodu bouří a radarová sumace srážek:

Radarová animace přechodu squall line. 11. 7. 2008 15:00-23:50 UTC.
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 2,8 MB
Radarová sumace srážek kombinovaná se srážkoměrnou sítí s akumulací 24 hodin
©2008 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 201 kB

 


Zdroje: ČHMÚ, EUMETSAT

Související odkazy:

http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.eumetsat.int – Evropská organizace pro meteorologické družice
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=217 – související diskuze na fóru – 11. 7.
http://www.bourky.com/pozorovani/tornado-a-tromba-dne-11072007/ – Článek „Tornádo a tromba dne 11.07.2007“