Silný vítr zejména v horských oblastech



— SITUACE —

Nad severním Atlantikem se udržuje mohutná výšková brázda. V jejím rámci se poblíž pobřeží Španělska v oblasti silného horizontálního teplotního gradientu prohlubuje tlaková níže, která bude v průběhu neděle postupovat přes Evropu směrem k severovýchodu. Rychlost proudění v 850hPa, zejména v týlu cyklony bude přesahovat 30m/s.

— 1. vlna – ráno a dopoledne Morava, Slovensko —

V rámci přechodu teplé fronty počítáme s krátkodobým zesílením jižního proudění, které by v hladině 850hPa mohlo dosahovat rychlosti 25-30m/s. Vzhledem k rychlosti proudění a jeho orientaci ve vztahu k horským pásmům Jeseníků, Beskyd a Tater předpokládáme v těchto oblastech zejména na exponovaných vrcholech nárazy větru přesahující 30m/s ojediněle až místy 35m/s (hlavně v Tatrách). Proto pro tyto oblasti vydáváme stupeň 2. Co se níže položených oblastí týče, je situace složitější a diskutabilnější. Není totiž jasná míra labilizace spodních vrstev ovzduší během dopoledních hodin. Počítáme ale se spíše stabilnějším zvrstvením, což bude limitovat přenos hybnosti do nižších hladin a tudíž i intenzitu nárazů větru. Ojediněle však počítáme s nárazy větru přes 20m/s, hlavně v oblasti Moravské brány. Vítr by měl poměrně rychle slábnout. Nejdéle by se silné nárazy větru mohly udržet v oblasti Tater.

— 2. vlna – odpoledne, večer + noc, západ Čech —

Druhou vlnu očekáváme v průběhu večerních hodin v západních Čechách. Bude spojená s přechodem studené fronty přes toto území. Nejvýraznější by situace měla být v noci na pondělí. Model GFS ukazuje v hladině 850hPa rozsáhlou oblast s rychlostmi proudění přes 30m/s. V jeho rámci počítáme zejména na hřebenech hor s rychlostí větru v nárazech přes 30m/s, ojediněle až místy i přes 35m/s, hlavně na exponovaných vrcholech. Opět je zde problém s odhadem nárazů v nižinách kvůli poměrně stabilnímu zvrstvení ovzduší. Ojediněle by se však zejména v nočních a ranních hodinách mohly ojediněle objevovat nárazy větru přesahující 20m/s.