Možnost silných, ojediněle až intenzivních bouřek v rámci oblasti zaznačené stupněm 1
— SITUACE —
Nad východní částí Evropy určuje ráz počasí mohutný výšková hřeben vyššího geopotenciálu. Nad západní Evropou, přesněji Britskými ostrovy leží střed vertikálně mohutné cyklony. Po její straně postupuje krátkovlnná brázda, která by během dnešního dne měla ovlivňovat počasí nad střední Evropou. Na jejím čele postupuje zvlněná fronta, před kterou proudí nad naše území teplá, vlhká a instabilní vzduchová hmota.
— PŘEDPOVĚĎ oblast zaznačená stupněm 1 —
Bouřky mohou vyprodukovat širokou škálu nebezpečných projevů. Předpokládáme výskyt přívalových srážek s úhrny přes 30mm/h, silné nárazy větru (přes 20m/s), a krupobití.
Modely se příliš neshodují v předpokládaném rozložení lability. Zhruba se shodují na hodnotách výrazně přes 1000J/kg, lokálně až k 2000J/kg. Zatímco GFS a HIRLAM předpokládají nejvýraznější labilizaci v rámci J/JZ SLovenska, ECMWF předpokládá nejvýraznější labilitu na krajním V SK. Rosné body v blízkosti označené oblasti stoupají až na 18°C v době psaní předpovědi, a je možný jejich vzestup během dne až k 20°C. Střih větru bude slabý, zhruba kolem 10m/s. Konvekce může být iniciována jak horami, tak postupujícím frontálním rozhraním. Vznik bouřek koneckonců probíhá i v době psaní této předpovědi. Zpočátku očekáváme spíš izolované bouřky, později během večera a noci by pak do této oblasti mohla postoupit MCS od jihu. Výrazná labilita napomůže vzniku silných výstupných proudů, které mohou favorizovat vznik krupobití, pomalý postup bouřek a vysoká vlhkost rovněž mohou napomoci vyšším úhrnům srážek přes 30, lokálně i přes 50 mm/hod. Vyšší hodnoty delta theta-e naznačuj možnost vzniku downburstů doprovázených silnými nárazy větru (kolem 20 m/s, ojediněle i více). Zejména v rámci jižní části Slovenska jsou tak ojediněle možné i projevy odpovídající stupni 2.
— PŘEDPOVĚĎ zbytek území —
Očekáváme slabší bouřky než v předchozí oblasti. Nicméně ani zde nejsou vyloučena ojedinělá krupobití, nebo vyšší úhrn srážek.