ojedinele až místy bouřky, zejména na severu a východě Slovenska
— SITUACE —
Nad západní Evropou bude v náskedujících dnech zesilovat výšková brázda s osou táhnoucí se cca od Skandinávie až ke Španělsku (pondělí ráno). Paralelně s její přední stranou bude od Pobaltí až ke Španělsku probíhat slabě vyjádřená, zvlněná studená fronta. Před ní se zde udržuje slabě teplá, slabě instabilní vzduchová hmota. Modely neustále mění vývoj situace, zejména intenzitu a rozložení lability v před frontou. Navic celou situaci bude ovlivnovat chovani samotne fronty, zejmena postup jednotlivych tlakovych nizi v jejim ramci. Vzhledem k těmto faktům je takřka nemožné přesněji lokalizovat oblasti, kde se budou bouřky nejpravděpodobněji tvořit.
— PŘEDPOVĚĎ —
Předpokládáme bouřky ojediněle až místy, zejména na východě a severu Slovenska. V jejich rámci povětšinou nebudou podmínky pro výraznější projevy, nevylučujeme však výskyt velmi ojedinělého slabšího krupobití, nebo vyššího úhrnu srážek.
Modely počítají se slabě instabilním zvrstvením před frontou. Hodnoty mixed-layer CAPE by se měly pohybovat pod 500J/Kg, přitom nejnovější běh GFS labilitu nad územím obou států zeslabil a skoro úplně odsunul z ČR. Oblast s největší pravděpodobností vzniku bouřek se tak stává Slovensko, zejména horské oblasti. V teto oblasti vsak bude slaby strih vetru (strih ve spodnich 6 km jen kolem 10m/s). Narozdíl od jihozápadní části ČR, kde má být lepší střih větru (kolem 15 m/s) ale zato méně výrazná labilita (V tom je GFS optimističtější než např model ECMWF, který zde dává CAPE jen do 100J/Kg). Celkově modely v ČR favorizují spíše vrstevnaté srážky. Situaci bueme i nadále podle našich možností sledovat a popřípadě předpověďi aktualizovat.