Myšlenka na sraz lovců z Kladenska vznikla už kdysi v srpnu roku 2013. Vzhledem k tomu, že se to z pozorovatelského hlediska v této lokalitě poměrně zahušťuje, usoudili jsme, že by bylo dobré poznat osobně všechny ty lidi, co mají dost podobné fotky jako my :-).

Ale jak už to bývá, chvíli trvalo, než jsme se konečně shodli na nějakém datu a nakonec se sraz uskutečnil až 26. 4. 2015. Předpověď vypadala na ten den celkem optimisticky – Estofex nabídl 50% pro celou ČR, a tak jsme doufali alespoň v nějaký pěkný mrak s pár blesky. Po dopoledním dešti se vyjasnilo a vzduch voněl jako u moře. Když jsme s Honzou kolem poledne odjížděli z Prahy do Brandýska, obloha se začala protrhávat, čistit a nastartovala se konvekce. Dnes to půjde…

 - autor: Dagmar Müllerová   - autor: Dagmar Müllerová   - autor: Dagmar Müllerová

Pro jistotu jsme to ještě po obědě „zkontrolovali“ na Rovinách, ale všechny bouřky dodržovaly bezpečnou vzdálenost od „Brandýského oka“ v severním objezdu, a tak jsme se vrátili na svačinu. Ovšem dlouho jsme se doma neohřáli a už jsme vyráželi do terénu znovu. Tentokrát už přímo na místo srazu pod jednu z pcherských vrtulí. Bouřky se tentokrát rozhodly pro změnu, objely nás jižně a kolem Prahy se to rozblikalo. Začala jsem trochu brblat, že musíme trčet zde, když to bouří všude okolo a já bych ráda viděla bouřku i trochu blíž. Že bych se bývala hnala za instantní polévkou, když mě čeká šampaňské a kaviár, jsem v tu chvíli ještě nevěděla… :-).

 - autor: Dagmar Müllerová  Slabší bouřka nad Prahou - autor: Jan Drahokoupil  Nová konvekce na SZ - autor: Jan Drahokoupil  Konvekce na severu - autor: Jan Drahokoupil

Věnovali jsme se tedy okolní konvekci a Honza spustil timelapse. Po očku jsme sledovali radar – hmmm, ta bouřka u Mostu ale jede. Dokonce má už i bílé odrazy značící pravděpodobnost krup. Za chvíli dorazil první účastník srazu – Sumie. Ve stejné době upoutala naši pozornost jakási sníženina v dáli při SZ horizontu, zřejmě patřící právě té mostecké buňce, která natahovala před sebe dlouhou kovadlinu. Hehe, wallcloud… Po sérii všech „divných bouřek“ a „pseudosupercel“ jsme nevěřili, že by to, co pozorujeme, mohla být supercela pravá a dělali jsme si z toho trochu legraci. Mezitím dorazil i zbytek účastníků a po krátkém vzájemném představení se všichni společně obrátili pozornost k dění na SZ.

Vznikajíí wall cloud ? - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Dagmar Müllerová

Wall cloud pod CS supercelou - autor: Jan Drahokoupil  CS supercela na Lounsku - autor: Jan Drahokoupil  Supercela - autor: Michal Janoušek  CS supercela - autor: Dagmar Müllerová

Wall cloud CS supercely - autor: Jan Drahokoupil

CS supercela na Lounsku - autor: Jan Drahokoupil

Za chvíli se z“ hehe wallcloud“ stalo, „že by fakt wallcloud“? Konec legrace, halo Houstone, nemáme sice problém, ale ten mrak je divnej… Polední sondážka z Prahy nebyla úplně nejhorší, ale že by to mělo stačit? Za chvíli telefon a Honza všem oznámil: “Tak, přátelé, to, na co se právě díváme, je skutečně supercela. Doppler to potvrdil.“

Se supercelou v pozadí... - autor: Dagmar Müllerová

Radarový snímek odrazivostí produktu PPI s elevací 0.5° v 500m rozlišení krásně zachycující přítomnost hookecha.
© 2015 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 9.6 kB

 

Radarový snímek radiálních rychlostí (doppler) produktu PPI s elevací 0.5° v 500m rozlišení krásně zachycující přítomnost mezocyklóny.
© 2015 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 7.8 kB

 

Animace porovnávající snímek odrazivosti a radiální rychlost, která dobře zachycuje jak přítomnost hook echa tak i mezocyklónu.
© 2015 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 14.1 kB

Neuvěřitelné. Náramně jsme si to užívali a foťáky jen cvakaly. Takového účastníka naší akce jsme opravdu nečekali. Došlo i na skupinové foto :-).

Skupinové foto se supercelou v pozadí - autor: Jan Drahokoupil

Animace radarových snímků odrazivostí a dopplerovských rychlostí produktu PPI 0.5deg s 500m rozlišením od 15:04 SELČ do 17:59 SELČ.
© 2015 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 780.8 kB

 

Radarový snímek produktu CAPPI z hladiny 2.0km s 1km rozlišením zobrazující dobře patrné hook echo.
© 2015 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 131.6 kB

Popis základních prvků supercely - autor: Tomáš Novotný

Supercela se trochu přitočila k nám, ale přestože vydržela na naše české poměry dost dlouho, za chvíli bylo patrno, že mele z posledního. Ještě jsme v rychlosti zvážili lehké přiblížení k Třebusicím, co kdyby se nám podařilo vychytat alespoň poslední blesky, ale s dalšími radarovými snímky jsme od toho upustili. Jednak by vznikl logistický problém s parkováním tolika aut na místě, kde se vejde tak jedno – dvě a navíc bychom to už nejspíš nestihli. Bouřka už skutečně umírala a za chvíli z ní zbyla jen kovadlina.

Panorama supercely - autor: Tomáš Novotný

Vozový park lovců bouřek - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Dagmar Müllerová   - autor: Dagmar Müllerová  Pozůstatky po CS supercele i s duhou - autor: Dagmar Müllerová

Animace radarových snímků pole maximálních odrazivostí od 15:00 SELČ do 18:00 SELČ.
© 2015 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 8905.3 kB

 

Animace radarových snímků pole maximálních odrazivostí s 90 minutovou historií detekovaných blesků sítí Blitzortung od 15:00 SELČ do 18:00 SELČ.
© 2015 Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung.org
Velikost: 9573.4 kB

Chvíli jsme setrvali na místě, co kdyby ještě něco přišlo a konečně bylo i trochu víc klidu si popovídat. Radar byl již ale celkem vyčištěn. Slábnoucí potencionální buňka u Karlových Varů dávala najevo, že se příchodu až k nám nedožije. Za pozornost stála už jen bouřka u Drážďan, jejíž vršek jsme pozorovali při severozápadním-severním horizontu a občas se nad některou z věžiček vytvořil pileus. Ta se k nám bohužel už nechystala, ale i tak to pro ten den stačilo.

Letadlo zřejmě oblétávající bouřku - autor: Jan Drahokoupil  Pileus na vzdálené bouřce - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálená bouře u Drážďan s oblaky pileus - autor: Jan Drahokoupil

Tento sraz byl dlouho odkládaný, ale nakonec velmi vydařený. Bylo moc fajn, že jsme se mohli trochu poznat i naživo, navíc při takové vzácné příležitosti. Snad jedinou nevýhodou je fakt, že máme všichni vesměs stejné fotky z téhož místa, ale společný zážitek byl také moc dobrý a člověk nemůže mít vše. Myslím, že to za to stálo :-).

Lepší obrázek o tom, jak se bouře chovala, poskytují následující timelapsy. První ukazuje celkový pohled na vývoj oblačnosti, druhý pak detail wall cloudu, který jasně potvrzuje rotaci a tudíž i přítomnost mezocyklóny a poslední video prakticky obojí v jednom videu. Kromě toho je zde vidět, jak aktivní je základna supercely, kde se stále něco děje.

Následující video ukazuje v detailu vývoj RFD – tedy týlového sestupného proudu, který se ze zadní části bouře „zasekává“ do updraftu, přičemž probíhá rozpouštění oblačnosti a vzniká tzv. „clear slot“. Právě tento sestupný proud zřejmě zdvihl ze země oblaka prachu. Dále můžeme pozorovat vznik vorticity na pomezí sestupného proudu a vtoku do bouře, kde tím tak dochází ke zrychlování rotace v okolí wall cloudu.

Zpětnou analýzou pořízených videí jsme také objevili, že se pod základnou objevovala celá řada různých oblačných „cancourů“, které by mohly snadno evokovat dojem, že se jednalo o tromby. To však vzhledem k velké vzdálenosti, na jakou byla videa pořízena, nelze tvrdit s jistotou. Dvě asi nejvýraznější „tromby“ jsou na následujících snímcích. Je třeba říct, že i z videa rozkrokovaného snímek po snímku vzniká dojem, že oba a nejen tyto útvary rotovaly…

Že by další tromba? - autor: Jan Drahokoupil  Že by tromba? - autor: Jan Drahokoupil

Na závěr přikládáme různé produkty, které kromě jiného zobrazují i námi pozorovanou supercelu… ať už se jedná o radarovou sumaci za 3 hodiny, detekci a sumaci blesků, které ukazují pravostáčivost bouře, tak i pohled z družic NOAA s polární drahou letu.

Pole maximálních odrazivostí za 3 hodiny – dobře vykresluje pravostáčivost bouře.
© 2015 Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 230.8 kB
Sumace bleskových výbojů 26. 4. ze sítě Blitzortung.
© Blitzortung.org
Velikost: 17.3 kB
Hustota blesků zobrazující kromě jiného pravostáčivý pohyb námi sledované supercely.
© Blitzortung.org
Velikost: 52 kB
Snímek z družice NOAA18 v produktu RGB 1+2+4 (VIZ-IR) z termínu 15:06 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 223.4 kB
Snímek z družice NOAA18 v Kanálu AVHRR 3 z termínu 15:06 UTC.
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 132.6 kB

 

Taktéž děkujeme pracovníkům radarového oddělení Českého hydrometeorologického ústavu za poskytnutí detailních radarových dat pro tento případ.

 


Související odkazy:

http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=49&t=1536 – Supercela 26. 4. 2015 ve fóru A.S.S.

http://dragoniac.rajce.idnes.cz/Supercela_26._4._2015 – Fotky supercely od Radka Šímy

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps

https://youtu.be/bq0-QXXtOro – Storm Spotting Secrets od Skipa Talbota – poučné video o lovu supercel, tornád, jejich typické znaky, atd.