Abych pravdu řekl, nepamatuji si, zda jsem tento den očekával, že bych mohl něco nafotit. Estofex mlčel a předpovědi slibovaly pouze vydatnou dešťovou zálivku pro jižní a západní část republiky a také jihozápad Středočeského kraje. V průběhu dne se nicméně vyskytovaly bouřky nejprve v SZ částech republiky a až pak kolem oběda to začalo naskakovat na Příbramsku a posléze se přidaly i Jižní Čechy. Vše postupovalo SZ směrem. Čas od času se něco přiblížilo i k Rakovníku a sem tam bylo slyšet hřmění někde v dálce.
Mojí výraznější pozornost si tento „systém“ získal až někdy kolem půl šesté večer, kdy jsem na radaru zpozoroval jakousi kratší linii červené odrazivosti ve tvaru luku. Napadlo mě, že by se na čele mohl ukázat nějaký arcus. Posbíral jsem tedy vše potřebné a vyrazil na oblíbené místo SZ od Rakovníka. Výhled je tam od východu, přes jih, až téměř na západ. V průběhu řízení jsem si všiml mohutného čela, které bohužel s přibývajícím časem sláblo stejně jako jeho projev na radaru. Dorazil jsem na místo a pokusil se zachytit zbytky té „krásy“.
Rozpadající se arcus mě přešel během pár minut a pak už následovalo jen vyčkávání v autě, co kdyby se ještě něco ukázalo.
Mé čekání v autě už trvalo více jak hodinu. Venku střídavě pršelo, lilo, poprchávalo a pak zase pršelo. Průběžně jsem sledoval radar a všiml si, že u Příbrami se ukázala výraznější buňka. Řekl jsem si, že na ní počkám a třeba se dočkám druhého arcusu, v lepším případě bych do akce mohl zapojit i „bleskolapku“. Ve vozidle jsem ale čekal další hodinu. Společnost mi mezi tím dělal okolo pohupkávající zajíc.
Před příchodem „druhé vlny“ jsem měl mít dle radaru chvilku bez deště. V dálce bylo vidět, jak se paří z lesů, což mi naznačovalo, že tam už neprší.
Konečně jsem se dočkal. Po více jak dvou hodinách přestalo pršet. Na horizontu se začalo cosi rýsovat. Že by to bylo již ono? Kdepak, to je pořád jen pára z lesů… Ale pozor! přeci jen je tam ještě něco dalšího. Foťák do pohotovosti. Čas letěl, jak jsem netrpělivě čekal, až se to přiblíží. K mému překvapení to rostlo. Jaká to nečekaná změna oproti letošku, kdy vše chcípne, jen co mě to vycítí poblíž. Vypadá to, že to do sebe nasálo páru z lesů a tím celý arcus výrazně zmohutněl. Co budu povídat, byla to nádhera. Horší to bylo jen se světlem. Bylo již půl deváté a na západě zataženo. Čím byl mrak blíž, tím více jsem byl nervózní. Nikdy jsem nic takového neviděl, fakt ne. Téměř se to plazilo po zemi. Přechod už pak nebyl tak výrazný – trochu foukalo, žádné prudké poryvy větru, slabý déšť.
Radarová animace v zoomu od 10:00 UTC od 20:00 UTC, křížek značí Olešnou na Rakovnicku. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG Velikost: 8875.7 kB |
Co na závěr – možná to vypadá divně, ale takový arcus (shelf) jsem fakt ještě neviděl. Neměl jsem na to štěstí. Mou radost z úlovku pak zkazilo pouze to, když mi došlo, že jsem neudělal žádný timelapse. Čas na to byl, technika taky. Jen mě to prostě nenapadlo. Tak snad příště…
J. Švarc – analýza situace
Bouřky s přívalovým deštěm v Jižních a Západních Čechách 23.-25.5.2018
Autor: Jan Švarc
PDF dokument o velikosti 5,4 MB (přidáno 6. 1. 2019) |
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=52&t=1762 – Bouřky 23. a 24. 5. 2018 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps