M. Grék – Ostravsko

Jako každý jiný „konvektivní“ den jsem i tentokrát od rána hypnotizoval modely. Nad Českem se vlnila fronta a potenciál pro silné bouřky byl velký. ESTOFEX vydal varování druhého stupně. S přibývajícími hodinami však rostla skepse. Nad západem ČR se v prostoru fronty rozprostíraly stratiformní srážky a po bouřkách ani stopa. Pohled na sondážní měření také zrovna nepotěšil. Dynamiky bylo sice více než dost, ale labilita chyběla, případně byla pod pokličkou zádržné vrstvy. Případné bouřky by tak měly problém čerpat energii a vlhkost z přízemních vrstev. Kolem třetí hodiny SELČ však vysvitla naděje, jelikož se na trojmezí ČR/Něměcko/Rakousko začala tvořit konvekce, která poměrně brzy nabrala slušných radarových odrazivostí. Nějakou dobu jsem čekal a pozoroval vývoj a nakonec jsem se těsně před šestou hodinou rozhodl vyrazit. Za rok 2019 jsem našel pár nových zajímavých míst na pozorování a jedno z nich jsem si vybral – vyvýšené místo východně od Valašského Meziříčí. Sotva co jsem byl za Ostravou, jsem se ale zděsil. Obloha se zatáhla kovovou šedí vyvýšené konvekce. Na chvíli jsem zastavil a po zhlédnutí radaru jsem začal nadávat. Po chvíli začaly padat první kapky, a tak jsem to velmi rychle vzdal a vrátil se zpět domů.

Radarový snímek ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující situaci v 18:25 SELČ.
© Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung.org
Velikost: 417.2 kB

Obrázek 1 – vyvýšená konvekce (křížek značí Mošnov)

Po deváté hodině večer však vysvitla nová naděje. Konvekce se nad Rakouskem kousek od hranic s ČR začala obnovovat. Opět nějakou dobu čekám a když vidím, že systém bouřek jen sílí a nabírá na odrazivosti, jedu svižně směrem na Odry. Skončil jsem kousek od Bělotína kdesi na poli v černočerné tmě. Tma sice vadila fotkám, ale naprosto umocnila tu překrásnou blýskavici, která se v ten moment odehrávala. Nad horizontem se velmi rychle valil mohutný shelf cloud, který byl vidět, jen pokud jej zrovna osvětlil vzdálený výboj – což bylo prakticky pořád, protože takovou bleskovou aktivitu jsem velmi dlouho nezažil. Obloha v jednom kuse blikala, a to zajímavou a krásnou elektricky modrou až tyrkysovou barvou.

Radarový snímek ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující situaci 20 minut po půlnoci.
© Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung.org
Velikost: 430.8 kB

Obrázek 2 – blížící se bouřkový systém (křížek značí Hranice u Přerova)

Samotný projev po příchodu bouřkového systému však nebyl tak extrémní, jak jsem čekal. Na čele gust fronty sice fouklo, ale pak se převážně jednalo jen o silný déšť. Já byl mezitím v úkrytu pod mostem a čekal jsem, až se to nejhorší přežene, ať mohu vyrazit na cestu zpět do Ostravy. Tam mě ještě v noci čekala další várka bouřek, tentokrát však vzdálených a již ne tak silných, i tak se však občas ukázal anvil crawler či ozvalo burácení vzdáleného CG+ výboje.

Radarový snímek ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující rozložení bouřek a bleskové aktivity v noci.
© Český hydrometeorologický ústav, Blitzortung.org
Velikost: 372 kB

Obrázek 3 – bouřky jižně od Ostravy

Shelf cloud osvětlený C-C blesky a umělým osvětlením - autor: Matěj Grék  Blížící se shelf cloud - autor: Matěj Grék


J. Švarc, M. Záhorcová – Slavkov u Brna (okr. Vyškov); Zouvalka (okr. Vyškov)

Tak jak zmínil Matěj v krátké analýze situace, čekaly se poměrně slušné věci včetně krup a silných nárazů větru. Dvojka od Estofexu a MCS přes Moravu zněla více než lákavě, jenže… To by nesměl přijít suchý vzduch ve středních výškách atmosféry, který zamezil výraznějšímu rozvoji konvekce. V jižních Čechách sice naskočila před vrstevnatými srážkami radarově výrazná SQL táhnoucí se v kolizním kurzu, ale při pohledu na radarové řezy bylo jasné, že to moc fotogenické a na projevy nebezpečné nebude. Jednalo se o vyvýšenou konvekci se základnou buněk někde kolem 2 km, což limitovalo jak jakékoliv výraznější projevy, tak potěchu pro oko. Navíc s postupem dále na severovýchod linie zřetelně slábla. Po krátkém telefonátu s Radimem, který nám potvrdil, že jediné co se lze fotit jsou blesky, jsme přeci jen vyjeli ke Slavkovu, odkud je příjemný výhled na jih. Zatímco dále na Slovensko se u Vídně oddělil right mover, nás čekaly jen zbytky rozpadající se linie a ještě k tomu s deštěm. Pár vzdálených bleskových výbojů buňky vezoucí se přes Ždánický les snad nestojí ani za zmínku.

Radarová animace ČHMÚ zobrazující postup bouřek přes Moravu 12. 8. 2019 odpoledne.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 7780.8 kB

Rozpadající se čelo systému - autor: Jan Švarc  Vzdálený CG výboj - autor: Jan Švarc

Vzdálený CG výboj - autor: Jan Švarc  Vzdálený CG výboj - autor: Jan Švarc

Vzdálený CG výboj - autor: Jan Švarc

Z celé situace jsme byly poněkud rozladění. Jelikož se jednalo o zvlněnou studenou frontu, nakonec jsme přeci jen dostali šanci. Za odpoledními bouřkami zůstalo poněkud vlhčí prostředí a tak se v noci utvořila další frontální vlnka. Ta přinesla již o poznání kvalitnější materiál. Tentokrát vše začala trochu západněji. Poměrně výrazný systém procházel Třebíčsko a Brněnsko dále k severovýchodu přes Drahanskou vrchovinu.

Ideální situace vyrazit na kopec za Vyškovem. Systém se přibližoval a mě naplňoval stále větší zmar. Systém postupující přes Drahanskou vrchovinu sice blikal, ale v drtivé většině se zastoupením CC blesků. K tomu se ještě přidal opar, co víc si při focení můžete přát. Poslední zbytky naděje držela zkušenost, že Vyškovská brána při takovýchto situacích umí vypotit buňky někde mezi Brnem a Vyškovem. A ejhle opět to vyšlo. Asi 10 km před Vyškovem došlo k explozivnímu vývoji konvekce a během 10 minut již nad městem přecházely odrazy přes 60 dBZ a parádní shelf cloud. Blesková aktivita nebyla bůhví jaká. Člověk by napočítal do dvaceti, ale na osvícení shelf cloudu to stačilo. Celý vývoj byl velmi dynamický a tak jsem se sotva stihnul pár krát cvaknout vyhnal mě první velké kapky do auta. V tu chvíli již přes Vyškov přecházela mohutná linie táhnoucí se až k Jeseníkům.

Tvořící se shelf cloud - autor: Jan Švarc  Přicházející systém na Drahanskou vrchovinu - autor: Jan Švarc

Noční nasvícený shelf cloud - autor: Jan Švarc  Noční nasvícený shelf cloud - autor: Jan Švarc

Přecházející shelf cloud - autor: Jan Švarc

S postupem na severovýchod došlo k další konsolidaci a zesílení systému. Na Přerovsku a Frýdecko-Místecku bouřky produkovaly i kroupy a přívalové srážky (v podhůří Beskyd i přes 40 mm). Moje pozornost se ale upjala k jihu, kde se na frontální vlně tvořil další bouřkový systém. Veškerou naději na opětovný výjezd na kopec, ale zhatila buňka, která se vytvořila před samotným systémem a naštrádovala si to přímo přes město.  V 10 minutovém časové sledu následoval systém doprovázený přechodně silnějším deštěm a konečně slyšitelnou bleskovou aktivitou. Nakonec se jednotlivé bouřkové systémy slily v poměrně pěkný letní MCS zasahující oblast od severního úpatí Alp až do jižního Polska.

Radarová animace ČHMÚ zobrazující postup bouřek přes Moravu 12. 8. 2019 ve večerních hodinách.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 9367.2 kB

Suma sumárum po počáteční skepsi nás přešly během pár hodin tři bouřkové systémy a slušně zalilo. Srážkovou sumarizaci za odpolední a večerní bouřky zobrazuje přiložená analýza srážkových úhrnů na Moravě a ve Slezsku. Směr a čas postupu jednotlivých bouřkových systémů včetně bleskové aktivity pak mapa č. 2. Z mapy lze poměrně dobře vyčíst na MSC netypicky slabší bleskovou aktivity, než bývá u letních MCS obvykle pozorována. Nižší blesková aktivita byla zřejmě způsobena menším vertikálním rozvojem bouřkových oblak a poměrně vysoko položenou základnou bouřkových buněk.

Rozložení bleskové aktivity při přechodu MCS 12.-13.8.2019 na Moravě. (c) Jan Švarc.
© Jan Švarc
Velikost: 989 kB
Srážkové úhrny na bouřkové situaci 12.-13.8.2019.
© Jan Švarc
Velikost: 1100.8 kB

Radim Čáslava – Syrovice (okr. Brno-venkov)

V pondělí 12.8.2019 přecházela v odpoledních hodinách od jihozápadu studená fronta a protože jsem měl v té době čas, vyrazil jsem na své oblíbené místo k Syrovicím. Hned po příjezdu bylo vidět spousty blesků, které byly aktivní směrem k Moravskému Krumlovu. Po nastavení foťáku a zprovoznění triggera jsem začal snímat bleskovou smršť a jak už to bývá, ty nejlepší blesky na kartě neuvízly. Během focení jsem ještě postup bouřek konzultoval s Honzou Švarcem a dával mu informace, jak se situace vyvíjí. Bohužel jak se bouřka blížila, začal se tvořit před samotnou aktivní buňkou srážkový balast, který mě donutil sbalit věci a zalézt si do auta, což není pro focení blesků ideální. Dešťové kapky na čelním skle a i vítr bohužel znemožňovaly kvalitní focení a tak jsem do samotného příchodu čela už jen sledoval, zda neuvidím nějaký pěkný blesk. Struktura oblačnosti byla jako skoro po celou sezonu v mojí oblasti nezajímavá, alespoň u bouřek, které jsem pozoroval a tak aspoň díky za pěkné blesky.

Blesk - autor: Radim

 - autor: Radim   - autor: Radim

 - autor: Radim   - autor: Radim

 - autor: Radim


Související odkazy:

https://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=53&t=1816  – Bouřky 11. a 12. 8. 2019 ve fóru A.S.S.

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.estofex.org – European Storm Forecast Experiment