Vlivem relativně vlhkého a deštivého konce podzimu, vysoké sněhové pokrývky a následné rychlé oblevy spojené s dešti, došlo zřejmě k přeplnění zásob podzemní vody, což mělo za následek nejen obnovení původního pramenu studánky v zahrádkářské kolonii nad částí obce Brandýsek – Olšany, ale i vytvoření pramenu nového, o pár desítek metrů dál, který spolu s pramenem původním způsobil zaplavení celé řady pozemků.
Zřejmě v noci na sobotu 15. ledna došlo k rapidnímu zvýšení výtoku z obou pramenů. Během sobotního rána a dopoledne voda již stékala od obou hlavních zdrojů přes zahrádkářskou kolonii do obytné zástavby v Brandýsku – Olšanech.
První série snímků ukazuje situaci v ulici Souběžná, kde je již vidět průtok vody přes obytnou zástavbu a její rozlévání po ulici. To vede k tomu, že kromě jiného lidé začínají kopat provizorní odvodňovací kanálky přes ulici ve snaze nějakým způsobem usměrnit tok vody.
Bližší průzkum ukazuje, že situace je daleko vážnější. Ulicí Do Polí vedoucí z kopce se nekontrolovaně valí voda a zatéká do řady pozemků. Kanalizace ve spodní části ulice příval vody nepobírá a ta se tak dále rozlévá po chodníku podél domů v ulici Švermovská.
Vydávám se tedy proti proudu vody, abych obhlédl situaci v ulici Ve Stráni. Na tu přitéká voda přes nezastavěný pozemek nad ní. Postávající hlouček lidí debatuje nad situací a já se tak dozvídám, že většina postižených lidí má kromě jiného vodu ve sklepě. Později se ukazuje, že nekontrolovaný průtok vody přes zmiňovaný volný pozemek je zřejmě kritickým místem pro řadu domů v ulici Souběžná. Velká plocha, kde protéká všechna ta voda a také se její část jistě vsakuje do země, vede k rapidnímu vzestupu podzemní vody, která si nachází svou cestu na povrch často přímo pod jednotlivými domy v Souběžné ulici v její horní řadě.
Vracím se domů, abych informoval o situaci a zpracoval první fotky. U nás doma je zatím klid.
Krátce po obědě konečně přijíždějí naši obecní dobrovolní hasiči a začínají usměrňovat průtok vody v ulici Do Polí. Naneštěstí ale přestáváme situaci venku sledovat, protože zjišťujeme, že i u nás dochází k průsaku vody, ale nikoliv do sklepa, ale rovnou do místnosti s toaletou, která je přilehlá do svahu. Je to zároveň naše nejvýše položená místnost v domě, takže začíná kvapné řešení situace, abychom uchránili zbytek domu. Voda prosakuje velmi rychle a během relativně krátké doby dostáváme z místnosti postupně asi 20 kýblů vody. Naštěstí se nám daří držet práh místnosti, kde se zároveň pokoušíme o vybudování provizorní hráze, odkud by se voda dala snáze čerpat. Nasazujeme do akce čerpadlo, ale vzhledem k nízké hladině vody se částečně míjí účinkem. Přesto odčerpává přibližně stejné množství, které do místnosti prosakuje. V obavě, že taková situace může trvat značně dlouho, jdu ven a zjišťuji aktuální situaci.
Hasiči se naštěstí činili a vytvořili na silnici jednak provizorní hráz z pytlů s pískem a svádějí vodu do kanalizace. Na nezastavěné parcele nad ulicí Ve Stráni vybudovali z kanalizačních trubek řízený svod vody, který výrazně ulevil celé stráni, kde již neteče žádná voda. To se naštěstí během chvíle projevuje i i nás doma, kde voda přestává prosakovat.
Průzkum situace druhý den dopoledne odhaluje rozsah celé situace. Jdeme podél potrubí proti proudu a pozorujeme, jak voda teče přes jednotlivé pozemky a zahrádky.
Přes zaplavenou cestu se přebrodíme až na silnici Pcherská, kde jsou opět naši hasiči a sledují situaci. Část silnice je zde zaplavená a od hasičů se dozvídáme, že nad silnicí v lesíku se vytvořil nový pramen vody. Na místě původní studánky, která byla již dávno zničena, však ze země pramení také značné množství vody.
Jak se postupně oba prameny během průtoku přes zahrádky spojují, výsledkem je regulérní potok, který teče z trubek na silnici Do Polí.
Pro zajímavost přikládám mapku s nákresem situace ve dnech 15. a 16. ledna 2011.
Pět dní tekla voda stále stejným proudem. Nyní už postupně slábne. Je ale pravděpodobné, že další vydatná sněhová pokrývka nebo silný déšť může situaci kdykoliv vrátit, a tak bude dle starosty nutné obnovit koryto pro tento občasný potok, jehož dávná existence byla v letech minulých tak nějak pozapomenuta.