Večer jsem zrovna dokončoval jeden ze svých článků o bouřkách, a oblohu jsem proto příliš nesledoval. Pouze jsem sem-tam kliknul na radar, který však překvapivě ukázal nějaký cíl v dálce východním směrem. Příliš jsem od toho nečekal, ale přesto došlo i na pohled z okna. Výsledek mně až znervóznil. Myšlenky na psaní se rychle ztratily a já vyrazil na kole směrem Vojenčák coby osvědčené, ač méně použitelné stanoviště. Šlo o pozápadní cumulonimbus situovaný na východní části oblohy, což je velmi zajímavá situace na focení nejen případných blesků. Obloha kolem byla zcela vymetená a ojedinělý mrak vypadal docela vitálně. Ještě během cesty jsem si dal menší zastávku na pár prvních fotek a zachytil jsem, jak na severní straně vznikla nová silná buňka. Vzdálenost je ale značná…
Přesvědčen o tom, že už jistě muselo dojít k několika výbojům, které jsem však díky stále velkému světlu nepostřehl, jel jsem z plných sil – příležitost to byla vskutku jedinečná. Těsně před samotným cílem zastavuji v poli, které pro tento směr nabízelo také použitelný výhled. Pak už tradičně bleskurychlá a stresovitá montáž stativu s foťákem opět potvrdila, že si rozbalení stativu snad opravdu nikdy neužiju. Hlavně ale, že už byl připravený a běží první expozice. Teď jsem teprve v klidu…
Konečně je na světě pár prvních fotek tohoto krásného cumulonimbu. Přece jen stál za ten spěch! Po chvíli se divím, že ještě nebliknul žádný blesk. „Asi nějaká náhoda“ pomyslel jsem si. Cébák byl od pohledu dosti silný a na severní straně kontinuálně dorůstaly nové buňky. Jeho kovadlina byla po většinu času místy dvojitá. Jindy se zase nakrátko podvinula, jak se stává u velkých bouřek. Čas utíkal a já jen s velkými obtížemi přijímal skutečnost, že tento mohutný cébák, jež dle radaru „sypal“ i bílé pixely, nevyprodukoval jediný blesk. Bylo to jako naschvál. Něco takového bych nevěřil, že je vůbec fyzikálně možné. Ale i přesto se mi mrak líbil a tahle věc čekala v mé sbírce dlouho na své místo.
Když už se pomalu odebíral na cestu do věčných lovišť, severně od něj se začaly vytvářet nové mraky, přičemž ve srovnání s původním cílem byly podstatně blíže místu pozorování. Byly to castellany, které postupně začaly narůstat. Některé z nich se vyvíjely tak, že mi až bušilo srdce, když jsem si představil, že by v těch místech ten cébák „vyrazil“. Rychle se ukázalo, že se jedná o další krásnou příležitost k pofocení. Povedla se dokonce i jejich společná fotka s původně foceným cumulonimbem. Jeden z castellanů se výrazně vyvinul a dosáhl celkem slušného congestu. Vrchol mohl být v nějakých pěti kilometrech. Musím se opakovat, ale na takovéhle bílé kupy nasvícené zbytkem světla ze západu a zároveň červení městského osvětlení jsem dlouho čekal. Po nějaké době různých formací a opakované snahy „povýšit“ nakonec došlo na jeho roztrhání a zánik celého systému. Zajímavé je, že na radaru i tento ukázal zajímavé odrazy a dle dat by se mělo jednat o slabý Cb. To už ale nastal čas pro návrat domů, a tak o půlnoci konečně došlo na koupání. Data jsem měl ale na pozoru, neboť na velmi strategickém místě začal vznikat nový Cb – zatím velmi slabý, ale opět se stabilní intenzitou.
Za půl hodiny zjišťuji to, v co jsem doufal. Tento jižně situovaný cébák, jež je podstatně blíže, než ten večerní, zesílil a postupuje mírně na nás. Opět výjezd plný vzrušení! Po dojezdu na stanoviště pozoruji krásný bílý mrak, který už tento den potřetí a nikoliv naposledy představuje situaci, na kterou jsem už dlouho čekal. Mrak se ale dále vyvíjí a sílí nově vznikajícími buňkami na jeho severní straně. Kromě několika zajímavých fotek jsem tímto navíc získal dost času vyzkoušet si, jak nejlépe na něj.
A pak to přišlo… Blesk! V tu ránu jsem měl pocit, že mám vynikající fotku na dokonalý závěr večera. Rychle se ale vracím do studenější reality, když na foťáku vidím bílý flek snad před půlku displeje. Naštěstí jsem rychle snížil citlivost a nato přišel další blesk. Ten se už „chytnul“ a po lehké digitální úpravě splnil moje očekávání. Konečně fotka „svítící“ kovadliny. A pak třetí blesk – mohlo jít o vrchol celého večera, ten ale bohužel opět končí spíše neúspěchem. Byl to CG+, který s mimořádnou jasností prosvítil celý cumulonimbus od kovadliny až k zemi a několik ploch skončilo opět v přepalu. Jó tak tohle je zvlášť velká škoda. Kdybych si tam radši dal nějaké normální ISO, tak s troškou nadsázky jsem po tomto snímku mohl v klidu uložit fotoaparát a zbytek sezóny prospat :-).
Během nějakých deseti minut postupně v mraku, nebo pod ním bliklo, jestli dobře počítám, 9-krát, přičemž některé z nich se opět celkem povedly. Jinde mne zaskočil třeba příliš velký kontrast mezi nejsvětlejší a nejtmavší plochou snímku, který nejde dost dobře řešit ani pomocí dodatečných úprav v počítači. Získal jsem ale zase nové zkušenosti s focením těchto situací, neboť se svou předchozí fototechnikou něco takového šlo fotit spíš jen sporadicky. Následně výstupný proud zeslábl a s tím skončily i blesky. Nakrátko jsme se telefonicky spojili s Tomášem Novotným, abychom víceméně jen konstatovali rozpad a krátce poté jsem kolem třetí hodiny definitivně ukončil pozorování tohoto, nebo chcete-li včerejšího dne.
Radarová animace vývoje noční izolované bouře. Křížek značí Slaný. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 4643.5 kB |
J. Drahokoupil, D. Müllerová – Brandýsek, okr. Kladno
K tomuto dni se snad nedá nic dodat. Michal Janoušek již popsal vše… Dělali jsme prakticky to samé, akorát o pár km jižněji na našem oblíbeném místě nad Brandýskem s výhledem na jih. Krásný izolovaný cébák u Benešova se přímo vybízel, aby vyprodukoval pár tolik žádaných “vystřelováků z kovadliny”, či alespoň pár blesků uvnitř věže… NIC!!! Přes radarově slušnou odrazivost to prostě nevyprodukovalo jediný blesk, což nám také přišlo skoro až neuvěřitelné. Podvečerní castellany dávaly sice tušit, že by se ještě v noci mohlo něco dít, ale když to do konečného stádia nedotáhl ani congestus, který vybublal východně od Rovin, usoudili jsme, že je to jako čekání na Godota a zamířili jsme k domovu. “Godot” dorazil zhruba hodinu poté, co jsme se znaveni předchozím dnem odebrali ke spánku…
Radarová animace večerního izolovaného Cb, který nevyprodukoval jediný blesk dle měření CELDN. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 2590.4 kB |
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1660 – Bouřky 25.6.2016 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav