L. Opalecký – Plzeňsko

Vzdálený Cb - autor: Luboš Opalecký  Vzdálený Cb - autor: Luboš Opalecký

T. Novotný – Lounsko

Jedna z posledních bouřkových situací tohoto roku snad každého zaskočila. Nejprve to začalo pravděpodobnou supercelou, která se objevila na webkameře na Klínovci, což je kolem asi 70 km vzdušnou čarou od mého bydliště. Vyrazil jsem jí proto naproti, ale po chvíli se spojila s ostatními bouřemi v tomto území a celý komplex se začal chovat dost neorganizovaně. S neúspěchem jsem se vracel domů přes Louny, kde jsem zjistil, že se vše změnilo. Blesková aktivita značně zesílila, na čele systému se tvořil výrazný shelf cloud a radarové odrazy rovněž zesílily. U obce Hříškov jsem tedy začal fotit, ale bohužel se nevyskytlo mnoho blesků, které by nasvítily mohutný shelf cloud.

Radarová situace ve 22:10 UTC. Křížek značí Louny.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 236 kB

Shelf cloud s CG blesky - autor: Tomáš Novotný  shelf cloud s CG bleskem - autor: Tomáš Novotný  shelf cloud s CG bleskem - autor: Tomáš Novotný

S příchodem čela systému začal foukat poměrně silný nárazový vítr, odhadem dosahující rychlosti asi 20 m/s. V anemometru byly baterky samozřejmě vybité, jak jinak. Během přechodu celého MCS se vyskytly pouze dva bližší údery blesků pod 1 km. Zadní strana MCS byla charakteristická anvil crawlery, samozřejmě všechny mimo záběr foťáku.

CG blesk - autor: Tomáš Novotný

D. Müllerová, T. Chlíbec – Hostivice a Horoměřice u Prahy

Přestože předpověď Skywarnu zde na tento den nějaké dění nevylučovala, udržovala jsem se ve zdravé skepsi :-). Nejprve jsem s trochou závisti sledovala buňku na Vysočině, která se později rozdělila na 2 a vyvolala na IRC spekulace, zdali se nejedná o supercelu.

(Analýza radarových dat, ale především snímky z webkamery ČHMÚ umístěné na Klínovci teorii o supercele jen přidaly…)

Noční supercela na kameře na Klínovci - autor: Lukáš Ronge  Noční supercela na kameře na Klínovci - autor: Lukáš Ronge Noční supercela na kameře na Klínovci - autor: Lukáš Ronge  Noční supercela na kameře na Klínovci - autor: Lukáš Ronge

Noční supercela na kameře na Klínovci - autor: Lukáš Ronge

A když už jsem nabyla přesvědčení, že tady v Praze nejspíš odstrouháme, neboť do našich končin radar stále servíroval maximálně STE, všimla jsem si, že naše západní hranice začínají obkličovat jakési „podezřelé“, prozatím izolované buňky, které brzy vyvolaly opět další vlnu spekulací. Dlouho mi ale nebylo jasné, co z toho vlastně vzejde či nevzejde, protože se tomu od hranic příliš nechtělo. Pro jistotu jsem ale po SMS naťukávala Tomáše Chlíbce, že by se něco mohlo ještě vyvrbit. Poté jsem celý večer chodila okolo notebooku jako lev v kleci a nemohla se rozhodnout, co udělat, neboť mě s postupujícím časem čím dál tím víc vábila spíš postel nežli katapult do terénu, navíc s nejistým výsledkem. Nakonec se to „cosi na západě“ přeci jen odlepilo a v podobě již formující se MCS se vydalo směrem na východ. Bylo rozhodnuto. Uvědomění si, že by se mohlo jednat o poslední akci sezony, zvítězilo nad únavou. Od Davida jsem si ještě stihla přečíst o kroupách a popadaných stromech na Plzeňsku, od kamarádky, která u mě toho času pobývala, jsem si vyslechla, že jsem magor a poté jsem kolem 23.00 spěšně vyrazila k letišti, kde už na mě Tomáš čekal.

Rozhodovali jsme se, zda vyrazíme k Horoměřicům (SV od letiště) nebo zda tomu nevyjet trochu naproti na JZ k Hostivicům. Nakonec to vyhráli Hostivice, což si myslím, že byla dobrá volba, neboť systém byl silnější v jižnějších partiích.  Vybalili jsme výbavu a zamířili na západ/jihozápad, kde se už rozjížděla blesková aktivita. Z počátku to nebylo žádné výrazné terno a navíc jsme měli nad hlavou nasunutý okraj kovadliny. Modlila jsem se, aby z něho nezačalo pršet. Blesky byly zatím dost vzdálené, načervenalé a vše rozmlžené – nic moc pro focení. Až s přiblížením se projasnily, začaly mít modrý nádech a kromě vzdálených CG a četnějších IC nám sem tam nad hlavou prolétl nějaký anvil crawler, který ozářil strukturu celého oblaku. Ten nejhezčí, jaký jsem kdy viděla, se nad námi objevil klasicky těsné poté, co jsem přestala exponovat. Asi je jasné, co následovalo… . Naštěstí Tomáš v tu dobu fotil, takže nádhera byla zvěčněna (viz úvodní fotka).

Postupně se na západním obzoru začal vynořovat poměrně zajímavě tvarovaný arcus, který začal nabývat podoby spíš roll cloudu než shelfu.

Roll cloud na čele MCS - autor:   Roll cloud na čele MCS - autor:   anvil crawler - autor:

Přibližující se čelo MCS - autor:   Přibližující se čelo MCS - autor:   Roll cloud na čele MCS - autor:

Zaujalo mě, že přestože se celá bouřka značně přiblížila, letadla z Ruzyně do poslední chvíle stále vylétávala a dokonce se našel i odvážlivec, který to po startu ihned nestočil, ale zamířil si to rovnou do samotného oblaku.

Nastupující osvícená húlava - autor:   Letadlo pod nastupující húlavou - autor:   Letadlo vzlétající do bouřky - autor:

Poté, co nás přecházející čelo zahnalo do auta, rozhodli jsme se pro přesun na naše tradiční místo u Horoměřic, kde jsme se ještě v dešti z auta pokoušeli zachytit nějaké blesky. Nutno dodat, že el. aktivita byla asi jedna z nejsilnějších, jaké jsem letos zažila a chvílemi dosahovala blikačka takové úrovně, že jsem pomalu nepotřebovala ani baterku . Ovšem CG blesků se příliš mnoho neurodilo, ale když už nějaký udeřil, byly to občas takové detonace, že to člověk cítil až v podlaze auta. Po druhé hodině, kdy četnost záblesků již značně zeslábla, jsme se rozhodli výjezd ukončit.

CG Blesk nad Prahou - autor:

Ačkoliv jsem se do postele dostala až kolem třetí a vstávala před šestou, rozhodně mi to za to stálo. Tato akce zřejmě znamenala poměrně důstojnou tečku za sezonou 2011 ;-).

J. Drahokoupil – Brandýsek, ok. Kladno

Pro mě to bylo jedno z méně povedených pozorování letos. Jednalo se letos už o několikátou noční MCSku, která znamenala dlouhé ponocování bez jistého výsledku.

Odpolední a večerní vývoj bouřek, které jsme mohli sledovat na radaru, byl velmi impozantní, ale bohužel se odehrával ve značné vzdálenosti. Bouřky na Vysočině, které se tvořily odpoledne a vydržely až do večerních hodin, byly překvapivé a to hned v několika ohledech… jednak svou intenzitou, kdy na Jihlavsku sypaly značné množství krup a také svým netradičním postupem proti převládajícímu proudění.

Poté se chvíli nic nedělo, načež následoval vývoj již výše zmiňovaných pravděpodobných supercelárních bouří v Západních Čechách.

Snímek radiálních rychlostí zachycených radarem Brdy. 21:39 SELČ
© Český hydrometeorologický ústav
Velikost: 24.2 kB

Nakonec se krátce před půlnocí bouřky přiblížily i do Středních Čech, tak jsem se vydal na tradiční blízké místo Na Rovinách nad Brandýskem, kde jsem hodlal tuhle pozdně noční bouřku přivítat. Bohužel blesková aktivita byla značně roztříštěná a navíc z větší části schovaná ve srážkové oblasti, takže nezbývalo než fotit z auta, což nevedlo k povedeným fotkám. Následující tři fotografie se mi povedlo zachytit těsně před příchodem deště ještě vně auta.

Přibližující se shelf cloud - autor: Jan Drahokoupil  Anvil crawler - autor: Jan Drahokoupil  Čelo noční MCS s pohledným shelfcloudem - autor: Jan Drahokoupil

Rozptýlená blesková aktivita kolem Brandýska po půlnoci.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 199.7 kB

 


Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=39&t=964 – Bouřky 24.8.2011 na fóru A.S.S.

https://picasaweb.google.com/instabiliter/Bourky2482011 – Fotogalerie uživatele „Instabiliter“ s prvky možné supercelární bouře

http://www.youtube.com/watch?v=hnjEXiV65CE – Video „Noční bouřka 24. srpna 2011″ uživatele „Instabiliter“