Poté, co supercely na našem nebi již téměř zdomácněly, měli jsme štěstí na další slušnou událost v úterý 31. 5. 2016. Bouřky se ten den propagovaly pro změnu od JV, aby to nebylo tak stereotypní a v Praze jsme se nacházeli na hranici jedničky Estofexu. Už ani nevím, jaký jsem ten den měla očekávání, nicméně z práce jsem k letišti uháněla již s bouřkou v zádech, což opravdu nemám ráda. Honza již čekal na Šestce, ale bylo tam nějak příliš “přelidněno” a vůbec se mu tam nelíbilo, tudíž jsem velmi uvítala návrh se zde příliš nezdržovat, skočit do auta a pryč. Vyzvednul mě tedy hned na autobusové zastávce a rozhodli jsme se vyrazit od bouřky směrem k Buštěhradu až Brandýsku, abychom trochu získali náskok a mohli si alespoň včas a relativně v klidu vybalit. Za námi tmavo, ještě z autobusu jsem zaznamenávala formaci shelf cloudu, ale nyní nebyla struktura ještě patrna. U Buštěhradu jsme se rozhodli pokračovat dál k Brandýsku na Rovina, neboť naši pozornost upoutala bouřka u Slaného. To od Prahy za námi stejně dojde, tak proč nezabít dvě mouchy jednou ranou?
Na Rovinách jsme se ovšem příliš neohřáli, neboť slánská bouřka už toho moc nepředvedla, nicméně pražská rapidně zesílila a tudíž jsme se vrátili o 1 km zpět nad Brandýsek s výhledem na jih. A skutečně to stálo za to. Nad Prahou se zformoval dost slušný shelf a dokonce i wall cloud. No to je neuvěřitelné, že by další supercela? Chtělo by to timelapse, ovšem Honzova výbava pro tyto účely zůstala doma, neboť s ničím takovým dnes nepočítal. Já naštěstí vše potřebné měla a tak došlo na mou G12 a novou časovou spoušť od ježíška, která čeká, až se do těch timelapsů konečně pustím také. Ačkoliv se nám na první pohled zdálo, že v bouřce vidíme rotaci, timelapse a ani data nakonec supercelární povahu bouře nepotvrdily. Zato byl zde patrný downburst, který se kdesi nad Prahou spustil.
Bouře se blížila. Vykašlala jsem se na snahu o vyfocení blesků, neboť přestože hřmělo téměř nepřetržitě, v okolí wall cloudu se neblýskalo. Nakonec jsme zjistili, že většina blesků lítá poměrně daleko od “centra dění” kdesi vpravo nad Kladnem, kam jsme moc dobře neviděli. Shelf postupně začal mizet ve srážkách. Kolem nás v rámci svých možností “proběhly” dvě starší osoby, které bouřka hnala k domovu a ačkoliv už nebyly pohybově nejzdatnější, šlapaly statečně a naši pomoc odmítly s tím, že už jsou beztak skoro doma. První kapky, stěna deště. Tady to již skončilo.
Ani nevím, jestli jsme už v té době měli informaci o 4 cm kroupách v Praze – Suchdole, nicméně raději jsme opustili toto stanoviště a pokusili se znovu čelu ujet. Jednak abychom si ho mohli ještě vyfotit a také abychom se těm případným kroupám vyhnuli, navíc nás lákala i možnost blesků, které se nám nad Brandýskem příliš nedařily. Dojeli jsme až za Neprobylice, kde už ale bouřka ztrácela dech a tak jsme si na ni raději počkali, vyfotili pozůstatky shelfu a pak jsme se přesunuli za Klobuky, abychom našli lepší výhled na východ, neboť se tam rozjela střelnice na naskočivší buňce. Zůstali jsme stát na konci obce Telce. Ovšem venku se opět rozpršelo a tak nezbylo, než fotit z auta, což je značně nekomfortní a mnou velmi neoblíbené. Za chvíli se bouřka přesunula k severu, tak jsme se přesunuli o pár metrů také, ale už jsme toho ani na zadní straně moc nevyfotili a raději se vydali k domovu přesto tentokrát s pocitem celkem vydařeného výjezdu.
Na závěr přikládáme radarovou animaci zobrazující postup bouře včetně jejího zeslábnutí v oblasti Brandýska:
Radarová animace zobrazující postup bouře od jihovýchodu k Brandýsku. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 3159.3 kB |
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1638 – Bouřky 31.5.2016 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps