J. Drahokoupil – Brandýsek
První zajímavější bouřková oblačnost nedělního dne se do Středočeského kraje dostala až ve večerních hodinách a postupovala od Plzně přes Rakovník dále směrem na Louny. Po 19. hodině jsem se vyjel podívat na Rovina, ale dorazil jsem ve chvíli, kdy celý systém právě zanikal.
Radarová animace pohybu bouřkové multicely od 17:00 do 21:00 SELČ. Křížek značí Brandýsek. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 9478.7 kB |
Sešel jsem se tu s Mirkem a Verčou, kteří právě pořizovali timelapse, ale shodli jsme se, že to asi žádné terno nebude. Jedinou zajímavější událostí byl oblet dopravního letadla, který jsme samozřejmě museli zdokumentovat 🙂 (Pro mě to může mít i určitou hodnotu pro mé zaměstnání).
S klidným svědomím jsme se rozhodli pro návrat domů, protože téměř vše nasvědčovalo tomu, že je pro tento den konec. To by to ale nebylo to správné nepředvídatelné počasí, aby nás za pár desítek minut pěkně nevypeklo :-).
Kolem 22. hodiny večerní nejen mou pozornost upoutala nově se tvořící oblačnost na stejném místě, jako ta podvečerní, která byla tou dobou již minulostí. Jak čas postupoval, začala se ve velmi krátkých intervalech objevovat na radaru nová a nová jádra, která velmi rychle nabírala na intenzitě.
Nastalo to pravé bouřkové mučení. Já ani Tomáš jsme už ven nechtěli, ale nutkání bylo s každým novým snímkem z radaru silnější a silnější. Tomáš neodolal jako první a vyrazil na motorce směrem k Lounům. Já jsem odolával ještě o něco déle, ale při pohledu ze zahrádky, kdy celý západní obzor blikal jako stroboskop, jsem v 11 v noci usedl do auta a vydal se taky na obhlídku situace.
Večerní nový vývoj na radarové animaci. Čas 22:00 až půlnoc SELČ. Křížek značí Brandýsek. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 4977.6 kB |
Jak jsem přijížděl na Rovina a postupně se mi odkrýval obzor, hned bylo jasné, že budu během příštích pár desítek minut svědkem krásné noční podívané. Vzdálený bouřkový systém blikal jako o závod, a tak jsem ani na chvíli neváhal a rozbalil své nádobíčko a jal se fotografování. Zvolil jsem z mého pohledu levou část bouře, která se mi jevila bližší a na kterou bylo krásně vidět. Klasický pohled přes vrtule a otravný stožár mobilní sítě. Nade mnou krásně svítily hvězdy, panovalo bezvětří a aktivní bouře přede mnou. Prostě krásná meteorologická romantika J. Měl jsem v podstatě jediný cíl… mít dost štěstí a vyfotit pěkný CG+ výboj. Proto jsem sledoval hlavně levou zadní část bouře, která byla nejaktivnější.
Přání se mi sice nesplnilo, ale přesto se mi podařilo několik fotek s průsvitem horní části Cb a četnými výboji pod jeho vzdálenou základnou.
Celkově vzato to bylo moc příjemné pozorování, kterých nebývá mnoho. K dokonalosti chyběl je ten „plusák“ a kdyby celý sytém byl tak o 15-20 km blíž :-).
T. Novotný – mlhy – Štěchovice, večer – Lounsko
První pozorování počasí tohoto dne jsem zahájil již krátce po svítání. Z předchozího dne jsem s přítelkyní Evou strávil noc pod širákem poblíž Smetanovy vyhlídky na meandry Vltavy u Štěchovic. Očekávání, že by ráno v údolí mohla být pěkná mlha, se naplnilo, a tak nezbývalo nic jiného než fotit, timelapsovat a natáčet. Asi po hodině pozorování se mlha rozplynula.
Další příležitost na pozorování počasí přišla až ve večerních hodinách, kdy se velmi blízko k Novému Strašecí začaly tvořit bouřky. S Honzou Drahokoupilem jsme dlouho polemizovali, zda přemoct únavu a vyrazit do terénu nebo to raději rychle zaspat, nakonec jsme oba vyrazili. Moje bydliště jsem opustil co nejrychleji, protože začalo slabě poprchávat a hned jsem si vybavil situaci z 31. 5., kdy jsem byl doma doslova uvězněn bouřkami a nemohl fotit. Během cesty na Lounsko mi uteklo mnoho blesků, ale naštěstí je z větší dálky zaznamenal alespoň Honza. Po příjezdu na mé oblíbené stanoviště docházelo k elektrickým výbojům asi 10 kilometrů ode mě a postupně se tato vzdálenost zvětšovala. V noci to ale není žádná nepříjemnost a pořizování snímků blesků bylo i tak poměrně snadné.
Radarová situace ve 23:40 SELČ. Křížek značí Louny. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 253.1 kB |
Jak se bouře postupně vzdalovala severním směrem tak se její zadní strana odhalila ve fázi vývoje cumulonimbus calvus, který byl spolu s nově rostoucími cumuly congesty osvětlován blesky. Podívaná to byla opravdu krásná, zvláště když mi přímo nad hlavou svítily hvězdy.
Během celého pozorování bouře jsem rovněž experimentoval s nočním timelapsem pomocí Ricohu Caplio R7, který tentokrát odvedl zajímavou práci. Ačkoliv jsem tento den žádné bouřky neočekával, tak toto bylo jistě milé překvapení.