Tento den jsem neočekával žádnou významnou bouřkovou situaci, proto jsem byl naprosto v klidu, i když podmínky pro tvorbu bouřek byly. Přišel jsem z práce a užíval si již volného zbytku dne. Během podvečera mi volal Luboš a upozorňoval mne na bouřky, které se vyskytují v Německu. Já pozorujíc radar jsem usoudil, že všechny bouřky mají „chcípající“ tendenci a že už nic kloudného nedorazí.
Luboš naopak tento den bouřky očekával, dle jeho slov byly parametry vhodné pro tvorbu dobře organizovaných bouřek, přičemž hodnoty CAPE se pohybovaly řádově kolem 800 J/kg. CAPE byla spíše slabší, avšak dynamické podmínky byly výrazné. Modely počítaly se střihem větru až 25 m/s ve 3 km, v 1 km pak 12 m/s. Helicita dle modelů šplhala až k hodnotě okolo dvou set. Ta přízemní byla kolem 80. Tyto parametry podle Luboše nevylučovaly tvorbu ojedinělé supercely. Ty se nakonec vytvořily pouze v Bavorsku, kde také zanikly.
Do dosahu českých radarů se ve večerních hodinách začal dostávat významnější bouřkový systém, který nevypadal, že by se před hranicemi zastavil nebo začal slábnout, jak bývá zvykem. Já i Luboš jsme zbystřili a narychlo jsme se domluvili na výjezdu. Podle dostupných radarových snímků, které jsem prohlížel i během cesty k Lubošovi, jsme se nakonec rozhodli zamířit více k jihu a bouřkový systém „podjet“ a mít ho na severu. Dostal jsem od známého i pár tipů, odkud systém pozorovat, nicméně ty se Lubošovi nelíbily a chtěl ještě více k jihu, za Přeštice. Když už jsme téměř zoufale projížděli Přeštickem a hledali nějaké dobré místo s výhledem na již přicházející bouřku, dostali jsme se do západní části Přeštic, kde jsme před první fabrikou zahlédli pole a rozhodli jsme se, že to je to pravé místo na pozorování. Ihned jsme rozbalili techniku, já jsem začal rovnou dělat časosběrné snímky. Luboš se zaměřoval na detaily, ale moc nefotil, jelikož si bouřku spíše vychutnával.
V dálce se začaly objevovat první blesky a kolem nás se začaly tvořit Castellany. Bouřkový systém se neustále přibližoval a na radaru bylo patrné, že to nejsilnější půjde severně. Ale to jsme ještě nevěděli, co nás čeká.
Začalo se již stmívat. S přicházející bouřkou to bylo stmívání rychlejší než normálně, navíc při pohledu těsně nad horizont jsme se podivili, co zajímavého se tam táhne. Provedli jsme průzkumovou fotografii a na výsledek jsme koukali velmi udiveně – ano, byl to shelf cloud a ne jen tak obyčejný. Dá se říct, že nám skoro spadla brada. Blesková aktivita sice nebyla velká, ale i pár záblesků stačilo pěkně shelf cloud nasvítit. Ten se začal nasouvat nad nás, byl pekelně nízko a za ním začalo postupně vydatněji pršet. Déšť nás vehnal do auta.
Dle radaru se systém zformoval do tvaru bow echa. Tomu odpovídaly i nárazy větru, jenž dosahovaly hodnot kolem 25 m/s. Nicméně jsme se nenacházeli v centru dění, kde byly pravděpodobně nárazy větru ještě silnější – cestou k domovu jsme zejména mezi Plzní a Přešticemi viděli na silnici i pár popadaných větví. Během cesty domů již byla tma, tak jsme očekávali i nějaké pěkné blesky typu anwil crawler. Nicméně blesková aktivita byla velmi slabá a případné výboje se nacházely uvnitř oblaků, tak jsem odvezl Luboše domů a tím jsme tento vydařený výjezd ukončili.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující postup bouře na Plzeňsko. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 6877.7 kB |
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=49&t=1545 – Bouřky 29.5.2015 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav