V sobotu 22. 4. přecházela přes naše území od jihozápadu slábnoucí studená fronta. Kupovitá oblačnost během dne nabírala na síle a když se v odpoledních hodinách přiblížila k nám, tak jsme se rozhodli vydat na naše stanoviště „Na rovinách“ nad Brandýskem. Pršelo, tudíž jsme nemohli „pracovat“ venku, a tak jsme se pokusili vymyslet nový způsob focení zevnitř auta. Naše nová metoda je použitelná i pro focení blesků, pro které je lepší být schován v autě. Spočívá v uvolnění části prostoru spolujezdce pro rozložení stativu, umístění fotoaparátu a využití předního skla vybaveného stěrači, přičemž zbývá dostatek místa pro obsluhu. Navíc má naše metoda příznivý vliv na bezpečnost silniční dopravy ve formě preventivního snižování rychlosti projíždějících vozidel 🙂
Kvůli přetrvávajícímu dešti jsme se rozhodli pro návrat domů. Těsně po návratu jsme zpozorovali oblaky mamma.
Následující radarový snímek zobrazuje stav v 16:30 SELČ. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.
Následující obrázek z detekce blesků zobrazuje situaci v České republice v 16:30 SELČ. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímky byly převzaty z radarového oddělení ČHMÚ.
V neděli (23. 4.) se již dopoledne začala tvořit kupovitá oblačnost za studenou frontou. Vznikaly cumulonimby, jejichž vývoj byl rychlý, ale nebyly vertikálně příliš rozsáhlé. Ještě dopoledne jsme vyfotili cumulus mediocris pileus.
Ještě před naším výjezdem se k nám od jihozápadu přiblížil první cumulonimbus, který však neměl dlouhého trvání.
Kolem 2. hodiny odpolední jsme opět vyrazili na naše tradiční pozorovací místo. Chvilku poté jsme zaznamenali jižně od nás horizontálně rozsáhlý Cb, na němž se tvořily slabé oblaky mamma.
Zároveň jsme pozorovali cumulus congestus cca severně od nás a jeho vývoj jsme zaznamenali sekvenčním snímáním v intervalu 15 vteřin po dobu asi 16 minut.
Sekvence vývoje Cu con, Brandýsek. 23. 4. 2006, 14:57–15:13. Autor: Jan Drahokoupil Interval: 15 s Formát: Exe – sekvence s ovládáním Velikost: 1 MB |
Zde jsme my v akci.
Od jihozápadu se k nám přibližovaly srážky, zatímco námi předtím pozorovaný cumulonimbus postupujíc k severovýchodu ztratil na intenzitě.
Vzhledem k nastalé situaci a k tomu, že jsme chtěli obhlédnout situaci severněji nad Slaným, jsme se vydali na pozorovací místo u silnice Studeněves–Přelíc. Ještě před tím se od nás kvůli neodkladným záležitostem odpojil Radek Sedlmajer. Na místě jsme zhotovili druhou sekvenci, tentokrát jižně se pohybujícího cumulu congestu.
Sekvence vývoje Cu con, Studeněves. 23. 4. 2006, 16:16–16:25. Autor: Jan Drahokoupil Interval: 15 s Formát: Exe – sekvence s ovládáním Velikost: 1 MB |
Situace pro nás přestala být zajímavá a proto jsme se vrátili k Janu Drahokoupilovi, abychom zpracovali získané materiály.
Radek Sedlmajer však nadále bedlivě sledoval vývoj počasí od sebe z domova a přitom ho zaujala nově se vyvíjející oblačnost na západě. Ihned nás zmobilizoval. Rychle jsme sbalili nutnou výbavu a všichni tři vyrazili „Na rovina“. Zde jsme obhlédli situaci a rozhodli se přesunout blíže k postupujícímu cumulonimbu.
Následující fotky jsme pořídili už u slánského letiště – blíže k bouřce.
Následující radarový snímek zobrazuje stav v 18:00 SELČ, kdy Radkovu pozornost upoutala bouřka na západě. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.
Následující obrázek z detekce blesků zobrazuje situaci v České republice v 15:20 SELČ, kdy byla zaznamenána největší elektrická aktivita severně od nás. Poloha křížku určuje Brandýsek. Snímky byly převzaty z radarového oddělení ČHMÚ.
Oba víkendové dny byly bohaté na kupovitou oblačnost. Pozorovali jsme několik cumulonimbů, přičemž většina z nich byla bouřkami. Viděli jsme jen pár blesků, ale žádný se nám nepodařilo zaznamenat. Fotografování nám hodně ztěžovala ostatní oblačnost v podobě cumulů a altocumulů, ale v neděli to bylo již lepší.
Pozorované jevy: cumulonimbus, cumulus, altocumulus, cirrus, pileus, praecipitatio, mamma, virga, blesk
Související odkazy:
Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Oddělění radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat