Čtvrteční odpolední konvekce nás vylákala ven lehce po čtvrté hodině. Tentokrát jsme zvolili trochu jinou strategii a všichni jsme se vmáčkli do jednoho automobilu, abychom si ušetřili zmatené pobíhání mezi vozy za deště a bouřky, kdykoli se potřebujeme domluvit nebo podívat společně na radar. Jistě byste si domysleli sami, jaké bylo naše první pozorovací zastavení, ale tentokrát byste se zmýlili – silnice od nás na Rovina je uzavřená a my jsme nechtěli riskovat pokutu za průjezd zákazovou značkou, tak jsme vzali zavděk nedávno znovuobjeveným místečkem nad sousední obcí Třebusice. Ale moc jsme se tu neohřáli, k výpadu severním směrem nás vylákal pěkně se vyvíjející cumolonimbus.
Radarová situace v 16:30 SELČ, kdy jsme začali naše pozorování v terénu. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 268.2 kB |
Vzpomněl jsem si na pěkné výhledy na sever, které se naskýtají ze silnice první třídy číslo 16 směrem na Mělník. Všichni s nápadem souhlasili a my vyjeli zpět přes Třebusice, Slatinu a Kamenný most míříc k Velvarům. Ale tak daleko jsme nemuseli, ideální místečko se objevilo ještě před křižovatkou se zmiňovanou silnicí I/16 na ústí polní cesty.
Mapa pozorování (odkaz do nového okna) ©2010 Google; Data Map ©2010 Tele Atlas |
Usoudil jsem, že tenhle oblak si zaslouží timelapse zrcadlovkou, rozbalil jsem stativ, připevnil destičku k fotoaparátu, usadil ho do stativové hlavy a zjistil, že jsem nechal doma dálkovou spoušť:-) Inu přenechal jsem timelapse Honzovi, který nám aspoň mohl předvést k čemu je dobré mít dvě zrcadlovky – Canon 40D se pustil do černé práce časosběrného snímání a 5D obstaral funkci dokumentačního přístroje.
Timelapse cumulonimbu u Velvar 22. 7. 2010
Autor: Jan Drahokoupil Formát: AVI |
Jak se nám postupem času náš objekt zájmu ztrácel, začaly nás více zajímat bouřky postupující od západu směrem k nám. Bylo třeba najít vhodnější místo s lepším výhledem a rychlá volba padla na letiště Slaný, odkud vidíme takřka kolem dokola. Ležérní tempo pozorování bouří, kdy jsem natáčel zapadajícím sluncem osvícený cumulonimbus (ten, který jsme z předchozího místa timelapsovali) a Honza a Verča střídavě fotili „můj“ oblak a zatím nepříliš lákavý západní obzor, nám zpestřovaly výlety do kukuřičného pole za potravou. Pomalu se šeřilo a hlad nás zahnal domů. Ještě cestou jsme si ověřili, že se můžeme spolehnout na pěkný výhled od větrných elektráren – od jedné na jihozápad a od druhé na západ až severozápad.
Radarová situace v 18:30 SELČ, kdy jsme pozorovali u letiště Slaný. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 274.3 kB |
Po jídle nastal čas večerní akce. Volba padla na pozici u elektráren. Ještě jsme se nestačili rozkoukat a už nás zkrápěly první kapky. O minutku později vedle nás zastavuje Radek, stahuje okénko a seznamuje nás s nejnovější diskoprodukcí:-) Pomalu se nad nás nasouvá okraj bouře a stále intenzivnější déšť prokládaný sporadickými CC blesky nás nutí zavřít okénka a přejít na pantomimickou komunikaci. O co méně je bouře aktivní elektricky, o to více se činí srážkově. Příroda nám dává chvilku vydechnout, ale těsně v závěsu se už blíží další bouřkové jádro, které tentokrát vykazuje větší bleskovou aktivitu i přímější směr na nás.
Pod sloupem větrné elektrárny se nám přestává líbit a nemusíme dlouho přemýšlet, abychom přišli na to, kam se přesunout – na Rovina. Dnes poprvé. A každý jedeme jiným směrem. My s Honzou průkopnicky přímo po děravé polní cestě a Radek opatrně raději pětikilometrovou objížďkou. Vzhledem k tomu, že se na polňačce ještě asi na deset minut zastavujeme a že Radek jezdí jak ďas, dorážíme na místo těsně po něm.
Několik desítek minut ještě zůstáváme v bezpečí našeho vozu, ale jakmile je obloha nad námi čistá a na obzoru se spouští bleskové divadlo, neváháme ani na okamžik a záhy už u silnice stojí tři stativy s fotoaparáty zamířenými na západní bouřkový rej. Světla rapidně ubývá a nám nic nebrání přepnout přístroje do režimu Bulb, ve kterém sami ovlivňujeme délku expozice, aniž bychom riskovali přesvětlení obrázku. Ačkoli ani jedna z bouří neprodukuje kdovíjakou elektrickou aktivitu, v součtu je na co se dívat – na severu ještě zintenzivnila bouře, kterou jsme ještě před nedávnem prožívali my, na západě doznívalo jádro, které jsme pozorovali už před drahnou dobou od „větrníků“ a na jihozápadě už vystrkovalo růžky to, na co jsme se těšili nejvíce – bouře udržující si dlouhodobě velkou odrazivost a slušnou elektrickou aktivitu. Já, jakožto levé křídlo našeho fototýmu se zaměřuji teleobjektivem na tuto oblast, Honza fotí střed a Veronika občas stejnou oblast s Honzou a jindy severní okraj. Na to, že ještě nedávno nevěděla, jak zapnout zrcadlovku, už jí to docela jde:-) Po sérii pěkných rozvětvených CG blesků v „mém“ sektoru to Honza nevydrží a vytahuje do boje i Canon 5D. Ale zdá se, že vrchol večera už je za námi. Ještě asi půl hodinky s nevelkými úspěchy fotíme, ale to už je nám jasné, že lepší to nebude. Radarové odrazy na jihozápadě zelenají a nás na cestě domů už jen zkrápí počínající déšť.
Radarová animace od 19:00 do půlnoci. © 2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 11247.3 kB |
T. Novotný
M. Janoušek
Související odkazy a zdroje dat:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
Související diskuze na fóru:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=37&t=739 – bouřky 22. 7. 2010