Mirek Sedlmajer – Brandýsek, okr. Kladno
První pěknou kovadlinu jsem na dohled od Brandýska zaregistroval už něco málo před polednem. Oblak se nacházel takřka přesně západně od nás. Další minuty dávaly tušit, že vývoj té lépe viditelné buňky nebude nezajímavý. Proto jsem neváhal a po krátkém lítém boji s webkamerou jsem ji donutil nasnímat poměrně pěknou sekvenci. Kamerka je však poměrně málo širokoúhlá, proto jsem se bohužel neobešel bez několika „popostrčení“, tak aby přístroj snímal to nejzajímavější. Podle detekce blesků jsem zjistil, že Cb byl i elektricky aktivní, avšak sám jsem nic takového nezpozoroval. Poté co došlo k rozpadu Cb viditelnému na videu, jsem odjel do práce a nechal veškerou tíhu pozorování na Radkovi. To už se nad Brandýsek nadsouvala od západu nízká kupovitá oblačnost…
Vývoj a rozpad, Brandýsek. 22. 5. 2007, 12:07–12:51 Autor: Miroslav Sedlmajer Interval: 5 s Formát: MPG Velikost: 5,1 MB |
A ještě radarová animace situace během snímání…
Radek Sedlmajer – Brandýsek, okr. Kladno
Na výjezd jsem vyrazil něco okolo 13:45 SELČ. Z klasického místa „Na Rovinách“ se mi naskytl pohled na bouřku na SZ, která ovšem nejevila elektrickou aktivitu a zdálo se, že se rozpadá.
Řekl jsem si, že bouřce vyrazím naproti, abych alespoň spatřil nějaký blesk. Ihned mě napadlo ideální místo nad Slaným, které se během posledních pár výjezdů celkem osvědčilo. Vydal jsem se tímto směrem, cestou začalo docela vydatně pršet a za obcí Knovíz už jsem spatřil první blesky. Při průjezdu městem Slaný blesková aktivita sílila. Když jsem dorazil na místo, stále pršelo a ke všemu se mi povedlo dostat se pravděpodobně blízko ke středu bouřky, byl jsem svědkem docela slušné blýskavice. Ovšem po pár minutách bouřka začala prudce slábnout a pouze pršelo. Směrem na Středohoří se mi naskytl pohled na cumulonimby, chtěl jsem zdokumentovat jejich vývoj, ale bohužel mi v tom bránila rozpadající se bouřka a déšť.
Chtěl jsem se rostoucím Cb přiblížit, tak jsem vyrazil směrem na Zlonice, cestou mě překvapilo ještě pár nedalekých výbojů z rozpadající se bouřky. Stále jsem nemohl najít to správné místo na focení. Za městem Zlonice jsem uhnul doleva a poté začal bloudit mezi vesnicemi:-) Pár výhledů se mi podařilo najít, ale bohužel, i tyto Cb se začaly rozpadat. Výjezd jsem ukončil a z bludiště vesnic jsem se po delší chvíli vymotal, u Slaného už mě čekal jen déšť.
Ještě něco málo údajů o počasí: mezi 13. a 15. hodinou SELČ poklesla teplota v Brandýsku cca o 10 °C – z předchozích třiceti na dvacet stupňů. Přechod byl spojený s ojedinělými nárazy větru do výše až 12 m/s, avšak průměrné hodnoty zůstaly nevysoko nad nulou, přičemž tento trend zůstal stejný až do nočních hodin. Srážky jsme nezaznamenali vůbec žádné.
Lukáš Ronge – Trutnov
První bouřková buňka se v blízkosti Trutnova začla tvořit kolem 12:30 SELČ, ve 13h měla již krásnou kovadlinu a bylo z ní slyšet občasné hromobití. Bouřka ovšem nebyla nijak výrazná a pokračovala velice pomalým tempem na Hradec Králové.
Další bouřková činnost se začla kolem 17:00 SELČ vyvíjet vlivem orografie v blízkosti hor. Tato bouřka se začla poměrně rychle vyvíjet a v 17:40 byla v oblasti Jíčínska detekována odrazivost až 52 dBZ. Konvekce se vyvíjela dosti rychle i na Trutnovsku, takže jsem vzal foťák a udělal nějaké fotky. Kolem 17:30 začlo být slyšet poměrně časté hromobití a za chvilku mi zavolal kamarád, který měl dobrý výhled jižně od Trutnova a říká mi, že je kousek od Trutnova poměrně silná blesková aktivita, což potvrzovala i detekce blesků. Vyrazil jsem tedy aspoň na půdu se podívat co se děje. V 17:45 byla frekvence blesků opravdu dost vysoká a většina z nich byla typu mrak-zem. Zkoušel jsem některé vyfotit ale denní světlo mi dovolovalo na největší clonu čas pouze 1/20, s tímto časem se blesky fotit prakticky nedají. Vyfotil jsem aspoň velice povedenou kovadlinu která zasahovala i nade mne.
Kolem 18:20 už bouřka pomalu odcházela a tak jsem si řekl, že pozorování ukončím a půjdu se podívat na fotky. Jenže během minuty jsem uslyšel dva silné hromy uplně jiným směrem než jsem pozoroval, rychle jsem se šel podívat tím směrem a zjistil jsem že cca kilometr ode mne velice silně prší. Musel jsem seběhnout pro foťák, který umí natáčet video a pozavírat všechny okna. Když jsem se vrátil na půdu začal velmi silný vítr (meteostanice ukazovala nárazy až k 18m/s) a silný přívalový liják doprovázený kroupami většinou o velikosti hrášku, některé i větší. Okamžitě volám Janu Drahokoupilovi a informuji ho o situaci v Trutnově, přes silný rachot padajích krup jsem skoro neslyšel jeho slov, ale říkal mi že na radaru prakticky nic severně od Trutnova není. Pokračoval jsem tedy s natáčením a focením tohoto downburstu, který mě potvrdil poté i David Rýva. Zajímavostí bylo, že cca 2km od místa pozorování nespadla ani kapička. Když jsem přišel domů důkladně jsem prozkoumal radarové snímky a data z meteostanice. Zjistil jsem, že se nad Trutnovem objevila odrazivost 56 dBZ, což bylo nejspíš místo, ze kterého vypadávaly i kroupy. Meteostanice ukazovala 7mm srážek za 13 minut a nejsilnější příval byl 1,7mm za minutu. Což je už dost silný déšť.
Poté jsem už jen jižně z okna pozoroval pomalinku odcházející bouřku, ze které bylo slyšet občasné hromobití, myslel jsem, že je tímto už konec, jenže….
Kolem 20h se začla na Polské straně Krkonoš tvořit další buňka, která měla velice pomalou rychlost pohybu. Když jsem se podíval z okna, severním směrem jsem tu buňku viděl a sem tam se z ní objevil nějaký ten blesk. Na začátku jsem ještě stihl nastavit na webkameře v Peci pod Sněžkou (které kouká severním směrem) 10 vteřinovou expozici a začal jsem okamžitě všechny snímky ukládat a doufal jsem, že nějaký ten blesk chytím. Před půlnocí začla tato buňka slábnout tak jsem pozorování ukončil a šel spát.
Jenže kolem 3h ráno mě vzbudil poměrně blízký a silný hrom, okamžitě jsem tedy zkontroloval na PDAčku poslední radarový snímek a nevěřil jsem svým očím, když jsem viděl co se západně od Trutnova zformovalo. Hned tahám a zapínám notebook a připravuji si stativ a fotoaparát. Kontroluju webkameru v Peci pod Sněžkou, jeslti správně funguje a sleduju v MeteoVieweru pohyb a vývoj této buňky. Z Trutnova se mi moc fotek nepodařilo, protože se většinou jednalo o blesky mrak-mrak a nebo byly velice vzdáleny. Kamera v Peci pod Sněžkou měla daleko větší úspěch. Každých 20 sekund posílala nové snímky na kterých byly nádherné čárové blesky nebo blesky typu mrak-mrak. Kolem 4h začíná silný déšť a blesková aktivita ustává, začíná svítat a já jdu spát s tím, že se mi povedlo zase něco po dlouhé době chytit.
Radarová animace průchodu bouře (2MB).