J. Drahokoupil, D. Müllerová – Horoměřice a OC Šestka
Text: Honza
Druhý červencový týden se zřejmě rozhodl, že se pokusí napravit mizernou reputaci letošní bouřkové sezóny, a tak nám na pátek 11. nabídl již 3. bouřkovou situaci tohoto týdne… poměrně nevídanou věc, které jsme ani moc dní dopředu nevěnovali pozornost. Nicméně ranní předpověď Estofexu do nás vlila určitou naději… přeci by nám sem nedávali jen tak pro nic za nic 50% na bouřky a navíc se stupněm „jedna“…?
Výbavu jsem s sebou samozřejmě raději měl, protože i přes určitou skepsi a relativně nepovedené akce na začátku týdne jsem modely přeci jen po očku sledoval. A vyplatilo se to. Krátce po obědě začaly na severu Čech vyskakovat četné konvektivní buňky, které se v hojné míře měnily i na bouřky… z počátku slabé, ale jak ubíhalo odpoledne, bouřky sílily a co bylo asi nejpřekvapivější, že produkovaly dle detekce blesků poměrně bohatou elektrickou aktivitu.
Radarový snímek s detekcí blesků CELDN zobrazující bouřkovou situaci ve 14:00 SELČ. Křížek značí pražské letiště. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 299.3 kB |
Postup bouřek byl prakticky od severu, což není situace, na kterou bychom byli úplně zvyklí, tak jsem chvíli přemýšlel, jak se k tomu postavit a odkud bude nejlepší výhled, dojdou-li bouřky až ke mně. Nakonec mě napadla trochu „drzá“ myšlenka, že bych mohl zkusit oblíbené místo Tomáše Chlíbce u Horoměřic, kde by měl být výhled nejen požadovaným směrem. (No co, Tomáš přeci taky nectí rajóny jiných lovců :-)) Další variantou byly ještě Třebusice kousek od mého bydliště, ale zase jsem chtěl zůstat co nejblíž Praze, protože Dáša tento den moc nestíhala, tak abych ji pak mohl případně někde vyzvednout. Bouřky se utěšeně blížily a já jsem kvitoval dobře zvolenou pozici.
Radarový snímek s detekcí blesků CELDN zobrazující bouřkovou situaci v 15:15 SELČ. Křížek značí pražské letiště. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 297.2 kB |
Pustil jsem se do timelapsu, zkoušel jsem i nějaká krátká videa zrcadlovkou a když nadešel čas, tak jsem přezbrojil na triggera. Příchod bouřky o sobě dával docela znát sinými hromy a postupně tmavnoucím obzorem. Vršky mraků bohužel nebyly moc dobře vidět přes spoustu okolní nižší oblačnosti.
Jak se bouře blížila, trigger začal pracovat. Bylo ale ještě hodně světla, takže výsledné fotografie většinou za moc nestály. Navíc se blýskalo na poměrně rozsáhlém území, tak jsem si nebyl úplně jistý, kam mířit, abych chytil něco pěkného. Pár kousků se nakonec povedlo, ale to zajímavější mělo teprve přijít. Kousek vedle mě se začala tvořit nová bouřka, která to prakticky za mými zády (někde nad letištěm) pěkně „rozbalila“… nejdřív pěknými srážkovými pruhy a poté přišly i první blesky. Vzhledem k tomu, že venku už pršelo a ani bych se tam necítil kdovíjak bezpečně, pootočil jsem se s celým autem a fotil jsem z okénka. Úplně jsem si představoval, jak by se mohl krásně blýskat před těmi srážkovými pruhy a trochu jsem si i přál nějaký blízký blesk, když jsem byl relativně v bezpečí, ale nakonec se tak nestalo. Přesto se dva úlovky povedly a na ten větší blesk jsem i celkem hrdý :-).
Mezi tím se Dáša v rychlosti stihla přesunout na Šestku a také zaujala svou pozici… plna elánu konečně pořádně prověřit svého nového a snad už i funkčního triggera. Pod přístřešky na střeše parkoviště…
L. Opalecký – Plzeň
Toho dne jsem dění na obloze příliž nesledoval. No a jak už to tak bývá, když člověk nevěnuje pozornost vyvíjející se situaci z důvodu pracovního schonu, je celkem velká pravděpodobnost že se objeví nějaké to bouřkové překvapení.
V plném pracovním nasazení mi volá Petr Šťastný, že se dle radaru žene od Prahy jaká si neuspořádaná linie bouřek. Vzhledem k nevírazné bouřkové sezoně natěšeně zanechávám práce a okamžitě se vypravuji na blízký kopec, který se nachází nad Božkovem. Když dorazím na moje oblíbené pozorovací stanoviště, bouře se již zřetelně rýsuje nad horizontem a začíná být slyšitelné i poměrně časté hřmění. Bouřka se velmi rychle přibližuje a její čelo se začíná pěkně vykreslovat. Je patrný i ne dobře vyvinutý Shelf cloud.
Co ale chybí na rozvinutosti čela, to bouřka plně nahrazuje poměrně silními nárazy větru, intenzivními přívalovými srážkami s nevýrazním krupobitím a především značnou bleskovou aktivitou převážně CGček s nejbližšími údery kolem 200m. Celý bouřkový systém se při postupu dále na jihozápad vyvinul do pěkně uspořádané Squall-line, takže určitě po přechodu Plzně musela mít lépe vyvinutý Shelf cloud než jaký jsem pozoroval.
Tuto bouřku by jsem zařadil hlavně co do projevů jako jednu z těch lepších letošní „nabušené“ sezony.
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=48&t=1451 – Bouřky 11.7. 2014 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav