Matěj Grék – Valašské Meziříčí, okr. Vsetín

Tento večer jsem podniknul krátký a rychlý výjezd do Valašského Meziříčí. Před vlnící se studenou frontou nad Německem se vytvářely četné, i když nepříliš organizované bouřky.

Konvektivní činnost nad Orlickými horami navečer vykouzlila krásné antikrepuskulární paprsky, které jsem pozoroval ještě před výjezdem z Ostravy.

Pohled na VIS-IR produkt družice MSG a konvektivní aktivitu nad Orlickými horami vrhající stíny směrem na Ostravsko.
© Matěj Grék
Antikrepuskulární paprsky z Ostravy

Mým plánem bylo dostat se na Helštýn u Valašského Meziříčí a odtamtud fotit procházející bouřky. Okolní terén je kvůli Hostýnským vrchům a Beskydům řádně členitý, doufal jsem tedy že se jádra dostatečně přiblíží, což se nakonec stalo.
Prvotně mě ovládl klasický předvýjezdový pesimismus aneb. „To určitě chcípne než tam dojedu.“ No kdybych se řídil tímto, žádné blesky nikdy nenafotím. Tentokrát se vyjet vyplatilo.

Vyčíhl jsem si shluk bouřek postupující od JZ a doufal, že budou jádra zesilovat. Už po cestě šla vidět vzdálená blýskavice. Za Novým Jičínem šlo ve svitu Měsíce krásně rozpoznat aktivní vývoj cumulů, což mě začalo naplňovat optimismem. Na druhou stranu jsem začínal mít trochu strach, abych nebyl zase moc jižně a jádra nezasáhla přímo mé stanoviště.

Shluk bouřek postupující směrem na SV, křížek značí jih Ostravy odkud jsem vyjížděl
Zdroj: CHMI, Blitzortung.org
© Matěj Grék
Rostoucí cumulus congestus ve svitu Měsíce

Netrvalo to dlouho a roustoucí congesty v okolí dozrály do fáze bouřky. Blesků zatím nebylo mnoho a byly pouze mezimračné, krásně však osvětlovaly okolní členitou krajinu.

Z congestu vyrostlo bouřkové jádro, křížek značí pozorovací místo Helštýnu
Zdroj: CHMI, Blitzortung.org
© Matěj Grék
Mezimračný výboj právě vzniklého jádra a vzdálený CG výboj na blížícím se shluku bouřek

Kousek JZ vzniká další nové jádro. Tentokrát probíhá jeho vývoj mnohem rapidněji a během chvíle získává na radaru bílé odrazy. Z postupu jde vidět, že míří přímo nad mé stanoviště. Foťák se stativem jsem nechal venku a šel se schovat do auta. Když přišly první kapky, výbavu jsem schoval a přechod jádra přečkal v autě. Kromě silnějšího deště se neobjevily žádné nebezpečné doprovodné jevy, vítr se zvedl jen lehce a kroupy nepadaly.

Přímý zásah jádrem s bílou odrazivostí
Zdroj: CHMI, Blitzortung.org
© Matěj Grék
Poslední pořízená fotka před sbalením výbavy do bezpečí auta

Po přechodu jádra začala skutečná show. Četnost blesků nebyla kdovíjaká, kromě výbojů mezimračných se však začaly objevovat i výboje do země. Valná většina z nich mířila mimo srážky.

Pohled na radarový snímek zachycující vzdalující se bouřky
Zdroj: CHMI, Blitzortung.org

Po odchodu a postupném vyhasnutí bouřek jsem se vydal zpět domů do Ostravy. Od JZ se sice blížilo druhé kolo, nicméně nastupovala únava a tu jsem za volantem riskovat nechtěl.


J. Kouřil – Výlet na Ještěd 1. 7. 2020

Večer onoho dne jsem si udělal výlet na Ještěd, abych se podíval na bouřky, které se vyskytovaly nad Německem a pokračovaly dál do Polska. Na Ještěd jsem dorazil cca ve 22:00 a kochal se parádní bleskovou šou, která skončila něco málo po půlnoci. Jedna z bouřek mi přišla jako supercela…

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup dvou bouřek na severu.

Související odkazy:

ČHMÚ – Český hydrometeorologický ústav
www.blitzortung.org – Síť pro detekci bleskových výbojů a bouřek v reálném čase