Honza:
Po obědě jsem si střihnul jeden cvičný timelapse dešťové přeháňky, která prošla těsně kolem nás.
Průběh dešťové přeháňky 2. 5. 2008 Autor: J. Drahokoupil Interval: 5 s Formát: MPG Velikost: 12 MB |
Těsně před sedmou večer se ale situace začala dramatizovat. Počasí venku jsem už tolik nesledoval, protože jsem se chystal na sledování MS v hokeji. Přesto jsem měl foťáky pořád připravené a nakonec bylo na co. Najednou mi volá David Rýva, jak to tam u nás vypadá, že západně od nás se udělala docela slušná bouřka a postupuje k nám. Hned běžím k počítači a skoro nevěřím vlastním očím, když pohlédnu na aktuální radarové snímky. S Davidem pořád ve spojení hned vybíhám ven omrknout situaci „na živo“, ale kvůli špatnému výhledu na západ toho moc nevidím a mohu jen konstatovat jaksi zatažený obzor. Děkuji tedy Davidovi za informaci a obratem kontaktuji Mirka, jestli to taky sleduje. Hokej v televizi jde rázem do pozadí a už chystám oba foťáky do okna (Ricoha GX100 na timelapse a 350D na případné blesky). Několikrát ještě vybíhám ven na zahradu i na ulici a sleduji blížící se čelo mohutné oblačnosti. Začíná se na něm tvořit docela slušná húlava. Snažím se ji fotit, ale bez většího úspěchu, protože ji mám už skoro nad hlavou. Nicméně pohled je to zajímavý. Stejně vím, že doma předtím puštěný Ricoh celý postup zaznamená 🙂
Přechod dramaticky vyhlížející húlavy 2. 5. 2008 Autor: J. Drahokoupil Interval: 5 s Formát: MPG Velikost: 6 MB |
Mirek:
Podobně jako Honza jsem sledoval situaci během dne i já. Jen s tím rozdílem, že jsem neřešil, jak natimelapsovat procházející srážky, ale spíše to, jak se jim na kole vyhnout a dojet domů bez úhony:-)
Večerní vývoj situace jsem pak po očku sledoval z okna i na radaru. Zpočátku mě západní obzor příliš nezaujal, postupně si však mojí pozornost získal. A když se na ICQ objevil David Rýva s otázkou „Jak to u vás vypadá na západ?“, tušil jsem, že by se snad mohlo něco pozoruhodného přihodit. Notně tmavý západní obzor začal nabývat konkrétnější obrysy a po chvíli už bylo jasné, že máme co dočinění s pěknou húlavou. Inu jsem nelenil, popadl Canona i Ricoha a vyběhl na zahrádku, odkud se mi už naskýtal pěkný pohled na „vybarvující se“ shelf cloud. Na osamocený kůl v plotě jsem usadil co pět vteřin cvakajícího Ricoha na gorile.
Přeskakuji plot, ale za ním se mi v pozorování snaží zabránit vzrostlá řepka. Dorostla skoro do dvou metrů výšky a téměř přes ní není vidět. Naštěstí se to nejdůležitější odehrává na obloze. Sahám do batohu a zjišťuji, že mám samozřejmě nasazený objektiv, který nechci. Po krátké operaci a přechodném zatmění mysli, kdy se mě jímá panika, že můj foťák nefotí (což se nakonec ukazuje samozřejmě jako chyba obsluhy:-) si stoupám na špičky a konečně se pouštím do focení stále se přibližující húlavy. Je vidět, že moje stanoviště mine po jižním okraji, tak dvakrát měním záběr timelapsujícímu Ricohu.
Fotím až do posledních kapek, které přicházejí nedlouho po prošlé húlavě a následně se stahuji pod střechu. A jak vypadal přechod této húlavy „naživo“, zachycený časosběrně Ricohem?
Honza:
Začíná pršet, tak se přesouvám domů a rovnou k oknu. Volá Mirek a diskutujeme nad situací. Říkáme si, že je škoda, že blesková aktivita ustala předtím, než k nám oblačnost přišla, když v tom jsem si periferně všiml jakéhosi záblesku. Asi po dvou až třech vteřinách následuje hrom. Je to jasné. Bouřka znovu „ožila“.
Nastavuji zrcadlovku a ihned začínám fotit ve snaze zachytit nějaký ten blesk. Venku se setmělo natolik, že při cloně 11 mi to dalo čas 4 sekundy, což už je obstojné na blesky. Celkem „nasekám“ v tomto nastavení téměř 200 fotek, ale vyplácí se to. Největší blesková aktivita se odehrávala téměř celá v záběru objektivu. Zachytil jsem tak 6 blesků za 6 minut a z toho jsou 3 celkem obstojné.
Mirek:
Téměř totožně postupuji i já, vytáhnu clonu na 14 a snažím se při pětisekundových expozicích zachytit nějaký ten blesk z omezeného výhledu z kuchyňského okna. Nakonec se zadařilo a moje výsledky jsou velmi podobné těm Honzovým.
Na radarovém obrázku můžeme vidět bouřku, která právě obnovila svou bleskovou aktivitu přímo u Brandýska.
Radarový snímek s blesky za posledních 90 minut z 2. 5. 2008, 20:10 SELČ ©2008 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 134 kB |
Zdroje: ČHMÚ
Související odkazy:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=29&t=137 – související diskuze na fóru