Na tento den slibovala předpověď příchod zvlněné studené fronty a s ní ČHMI vydalo i upozornění na výskyt nebezpečných jevů jako Intenzivní bouřky s přívalovými srážkami nebo kroupami. Teplota vzduchu v 16 hodin byla 33 °C, tlak se pohyboval kolem 1018 hPa a bylo bezvětří. Celý den jsem pozoroval snímky z radaru a čekal, až se bouřka přiblíží. Když byla bouřka opravdu na dosah, a slyšel jsem první hrom, vzal jsem foťák a stativ a šel jsem na věc, zkusit vyfotit moji první bouřku. Bouřka se blížila opravdu rychle, zvednul se vítr který dosahoval v nárazech 8 m/s. Protože bylo ještě světlo, nastavil jsem na foťáku expozici 4 vteřiny při clonovém čísle 27, namířil jsem na místo kde se nejvíc blýskalo a pomocí sériového snímání jsem doufal, že nějaký blesk vyfotím.

Následující radarový snímek zobrazuje situaci v České republice v 19:30 SELČ. Snímek byl převzat z radarového oddělení ČHMÚ.

Jak se bouřka blížila, začla zesilovat. Přesunul jsem foťák na jiný směr, kde byla blesková aktivita značně větší. Protože byla již větší tma, mohl jsem foťák nastavit na šestivteřinovou expozici se clonovým číslem 14. Podařilo se mi vyfotit poměrně pěkný blesk typu CC (Mrak–Mrak).

Když bylo nad Trutnovem samotné jádro bouřky, musel jsem se na chvilku schovat, protože přívalový déšť a vítr byl tak silný, že by dost silně pršelo na foťák. Během této doby jsem na notebooku zjistil, že se bouřka posouvá severovýchodním směrem. Přívalový déšť během 1,5 minut ustal a bouřka pomalu odcházela. Natočil jsem proto foťák na severovýchodní směr a pomocí sériového snímání jsem doufal, že ještě nejaký ten blesk dopadne, a on skutečné dopadnul. Teprve potom, co se jádro bouřky přesunulo dál na severovýchod začaly být blesky skutečně „podařený“ 🙂

       

Janu Fišerovi se podařilo vyfotit moc pěkný blesk typu mrak–zem jižním směrem, osmivteřinovou expozicí při clonovém čísle 22.

Poté bouřka ustala úplně. Kolem 5. hodiny mě vzbudila další bouřka, poměrně intenzivní, ale protože již bylo docela světlo a já neměl připraven foťák ani stativ, tak jsem nepořídil ani žádné fotky, ale přívalový déšť byl dost intenzivní. Za cca 6 minut napršelo 7 mm srážek.

Ještě přikládám graf tlaku – dvě špičky (jedna ve 21 h a druhá v 5 h) značí bouřky.

Následující obrázek z detekce blesků zobrazuje situaci v České republice ve 21:30 SELČ. Snímky byly převzaty z radarového oddělení ČHMÚ.


Související odkazy:

Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR
Oddělení radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat
Bouře 16. 6. u Brandýska – náš článek