D. Gorný

  Konec bouřkové sezóny 2019 se navždy zapsal do mé paměti. Poprvé jsem zažil ve třech po sobě jdoucích dnech opravdu kvalitní bouřky, a to jednak co se týče vizuální struktury, ale také doprovodných projevů, které během focení umocnily osobní prožitek. 

25. srpen 2019 – TŘANOVICE (okres Frýdek-Místek) 

Psala se neděle 25. srpna. Počasí na tento den jsem sledoval už asi s týdenním předstihem, protože se o tomto víkendu měla konat v jedné sympatické vesničce mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem jedna z největších akcí roku (Třanovická pouť) a já jsem organizátorům slíbil, že jim a především návštěvníkům pouti napíšu předpověď počasí. Jak to tak někdy bývá, venkovní akce psí počasí a bouřky doslova přitahují, takže jsem doufal, že by se mohlo zadařit.

Situace byla taková, že se nad severovýchodní části Evropy rozkládala oblast vyššího tlaku vzduchu. Nebyla však nikterak výrazná. My jsme se nacházeli na její zadní straně, spíše v jakémsi nevýrazném tlakovém poli, přičemž se sem od jihovýchodu nasouval teplý a vlhký instabilní vzduch. Typická situace (minimálně) pro poslední roky, kdy máte v troposféře dostatek energie pro tvorbu bouřek, ale dynamické podmínky jsou žalostné. Místo vzniku bouřek v těchto situacích extrémně ovlivňují lokální faktory, které jsou i v dnešní době velmi složitě předvídatelné. Navíc postup bouřek je většinou velmi chaotický (o to víc v našem horském a podhorském prostředí). Takže jsem se na ten den snažil moc netěšit, protože faktorů, které se musí sejít k dobré fotce, je celá řada. Byl jsem však klasicky v pohotovosti.

V první polovině dne mělo být většinou polojasno. Během odpoledne a večera se měla začít vytvářet kupovitá oblačnost a zejména do Beskyd modely lokalizovaly nějaké srážky. Předpoklady se od rána vcelku naplňovaly. Oblohou během dopoledne postupovaly jen trsy oblačnosti vyšších pater a kolem poledne se na chvíli dokonce úplně vyjasnilo. Klíčovým faktorem v tento den bylo, a zpětně to potvrdily také sondážní měření z Prostějova, že byla v atmosféře přítomná zádržná vrstva, která bránila brzké konvekci, a tak se vzduch od rána pěkně prohříval. Ze spousty podobných situací u nás k focení nic není, protože se bouřky nad horami tvoří už od 10:30-11:00, a tak je odpoledne obloha už zcela zahlcena kovadlinami z okolních bouřek, vzduch se třeba i ochladí a postupně veškerá aktivita vychcípá a přesouvá se spíš nad nížinu.

První kupovitou oblačnost jsem z Třanovic spatřil kolem 15:00. Hlavně na Slovensku byla konvekce poměrně explozivní a rychle se začala vytvářet první bouřková jádra. Bouřky měly od začátku celkem slušný postup od jihovýchodu k severozápadu, avšak jejich dráhu (podle očekávání) výrazně ovlivňovala orografie. Životnost některých bouřkových buněk nebyla dlouhá. Jednotlivé buňky rychle zanikaly a vznikaly nové, především díky podpoře výtoku studeného vzduchu na přední straně jakéhosi chaotického komplexu, který z toho všeho vznikal.

Kolem 16:30 jsem už stál na svém oblíbeném pozorovacím místě a čekal, co se bude dít. Chaoticky uspořádaný komplex bouřkových buněk pomalu postupoval, ale na jednotlivých buňkách nebylo dlouho nic extra zajímavého. Všechna jádra však střílela obrovské množství CG blesků. Už když byly bouřky daleko nad Slovenskem, bylo slyšet časté a dlouhé dunění. V 17:00 jsem byl asi jediným člověkem v obci, který si přál, aby ho smetlo jádro s přívalákem a bleskovou kanonádou. A protože nás bylo se stejným myšlením tak málo, příroda zařídila, že jsem se samozřejmě dostal mezi dvě jádra (jedno bylo na jihozápad ode mě, druhé na jihovýchod ode mě). Čekal jsem, že vše asi skončí fiaskem. Když tu ale najednou došlo nad mým pozorovacím místem k zajímavé situaci, když se zde střetl vytékající vzduch z okolních downdraftů a začala se nade mnou vytvářet efektní turbulentní oblačnost. Ta vytvořila efektní okraj bouřkové buňky, kterou jsem z bočního pohledu sledoval. Z jejího jádra byl hlášen přívalový déšť a někde byly registrovány menší krupky, avšak výrazné škody se neobjevily. Nakonec mi vůbec nevadilo, že šla bouřka trochu bokem, protože střílela snad každých 10 sekund 1 CG blesk. V daný moment jsem se rozhodl, že zkusím vyfotit blesk, a tak jsem musel, jelikož nemám trigger, spoléhat na svůj postřeh.

Byl jsem v totální euforii! Po sezóně, kdy se úplně nedařilo, jsem najednou stál před CG stroboskopem, jaký jsem už dlouho neviděl. Blížil se déšť z kovadliny a já si pořád říkal: „Ještě poslední foto, ještě poslední foto.“ Tak jsem nakonec dělal poslední fotku asi 10 minut. Na fotkách se to úplně nezdá, protože jsou vyfoceny širokoúhlým objektivem, ale jádro šlo opravdu těsně vedle. Večer jsem si potom uvědomil, že jsem možná zbytečně (na mé poměry) riskoval, což mě ovlivnilo další den.

Aktivní jádro prošlo těsně kolem Třanovic, které zasáhly až srážky z kovadliny po tom, co se vše slilo do velkého stratiformního koláče. Z něho vystřelilo také pár fantastických CG+ blesků, které byly slyšet od Ostravy po Jablunkov. Předpověď vyšla, podařily se nějaké fotky a návštěvníci místní pouti také moc nezmokli, protože srážky dorazily až k večeru.

CG blesk - autor: David Gorný  Struktura bouře - autor: David Gorný

Struktura bouře - autor: David Gorný  Struktura bouře - autor: David Gorný

26. srpen 2019 – TŘINEC 

Zatímco jsem v sobě ještě zpracovával zážitek z předchozího dne, už jsem musel koukat dopředu. Na pondělí 26. srpna totiž modely naznačovaly podobné podmínky jako předchozí den, a tak jsem věděl, že budu muset být opět ve střehu.

Od rána se vše vyvíjelo obdobným způsobem jako den předtím. Na obloze nebyla téměř žádná oblačnost. Konvekce se však rozjela o pár hodin dřív. Už kolem 14:00 Třinec míjela první bouřka. No bouřka, spíš vysrávka nejvyššího stupně, na které nebylo nic zajímavého. Rychle zamířila směrem na Frýdek-Místek a Ostravu.

Na radaru jsem už v té době měl upřený zrak na druhou vlnu bouřek, která se vytvářela nad Slovenskem. Bouřky jevily postup směrem na Třinec, a proto jsem s výrazným předstihem vyrazil mimo město. Stejně jako den předtím už mou cestu na stanoviště doprovázelo z velké dálky dlouhé dunění. Během mého přesunu se původně chaoticky uspořádaná jádra vyvinula do organizovanější linie, a tak napětí stoupalo. Několik málo okamžiků po příjezdu na stanoviště se mi v dálce na obzoru začalo rýsovat něco jako shelf cloud. Zpočátku jsem to bral jako klasický „joke“ od matky přírody a spekuloval nad tím, že to je určitě jen hradba obyčejných cumulů, která vzniká před samotnou bouřkou. Postupem času mi však čím dál víc začínalo docházet, že na bouřce postupuje shelf cloud.

Bouřka byla opět neskutečné aktivní. Naprostá paráda, jeden CG blesk za druhým, blikalo to hlavně ve srážkách, ale pár kousků střelilo i úplně mimo. V ten okamžik mi vždycky zatuhla krev v žilách. Shelf cloud rostl stále do krásy, asi něco jako, když jde proti vám na ulici pěkná holka a vy vidíte stále větší detaily, hrany a oblouky. Protože je zdejší orografie velmi členitá, byl shelf cloud při pohledu ze všech úhlů pěkně zvlněný. Vždycky jsem si říkal, že nejlepší struktury vznikají na rovině, ale při téhle situaci jsem si uvědomil, že i takto zvlněný shelf cloud má své kouzlo.

Projevy bouřky byly opět exkluzivní. Na čele se vyskytly intenzivní srážky a především silné nárazy větru a spousta blesků. Měl jsem štěstí, protože mě bouřka přešla v plné síle a za Třincem se začala rychle rozpadat. Slila se však opět do velkého rebarborového koláče, ze kterého lilo cca 2 hodiny. Vše opět doprovázely skvostné CG+ blesky, jejichž typické dunění se rozléhalo celým regionem.

K přírodě chovám obrovský respekt. Po nedělním lovu jsem si uvědomil, že jsem zbytečně riskoval, a tak jsem si další den řekl, že se schovám dřív, aby bylo skóre 1:1. Jak jsem viděl ty blesky střílející mimo srážky, tak jsem své myšlenky naplnil a možná se připravil o lepší fotky, ale i tak jsem byl nad míru spokojen.

Shelf cloud - autor: David Gorný  Shelf cloud - autor: David Gorný

Shelf clouud - autor: David Gorný

Panorama shelf cloudu - autor: David Gorný

Radarová animace s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouřek od JV.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 11256.6 kB

27. srpen 2019 – VENDRYNĚ

Po dvou dnech s bouřkou v řadě jsem patřil v úterý 27. srpna mezi jedny z nejšťastnějších lidí v Česku. Ani ve snu by mě nenapadlo, že tímto série nekončí. Tentokrát bouřkám moc nenahrávala ani předpověď, protože podmínky byly oproti předchozím dnům podstatně horší a pravděpodobnost bouřek byla poměrně dost nízká. Věděl jsem, že pokud se něco fotitelného ukáže i dnes, tak bude obrovské štěstí a náhoda.

Během dne všechno nasvědčovalo tomu, že utřeme. Bouřky se tvořily hlavně v polských Beskydech, u kterých mám pocit, že nakopnou bouřky snad za každých podmínek. Z naší oblasti ale neměly ani vizuálně hezký cebák, který by stál za sdílení. V Moravskoslezských Beskydech se odpoledne objevilo pár izolovaných vysrávek, ale nestaly za nic a byly poměrně daleko. Určitě by člověk kvůli nim nevytáhl foťák.

Radar jsem však sledoval až večera, protože se držím motta, že nikdy nevíte. Blížil se večer a já jedním okem koukal na bouřku jdoucí přes Slovensko. Při postupu k hranicím však vypadala všelijak, jen ne, že by se mohla nějak více rozvinout. A to se taky nestalo, aktivita vyhasla. V 19:40 se však objevil na radaru malý zelený flíček u Dolní Lomné v Beskydech. Ze srandy jsem napsal Radkovi Šubertovi: „Byla by sranda, kdyby z toho něco bylo“. (Takto jsme komentovali různé věci už asi stokrát a nikdy se to nesplnilo). Další aktualizace ale už nahodila silnější odrazy a nervozita rázem vystoupala na hodnotu, že by se dala krájet. V dalších několika málo minutách se objevil první blesk. Pamatuji si jen, že jsem okamžitě psal Martinu Popkovi do chatu echo: „Bleeesk!!“. Po chvilce: „Dalšíííí“. A následovala bleskurychlá přesunovací akce, kdy jsem se během pár minut převlékl, vzal s sebou připravenou výbavu a běžel do auta. Měl jsem namířeno do Vendryně, kde je úžasný výhled na Moravskoslezské Beskydy. V cestě už mi stála jen jedna překážka – železniční přejezd. Ano, samozřejmě, zrovna musel jet vlak… nákladní vlak. Takže jsem si v autě stačil okousat snad všechny prsty. Nakonec vyšlo vše perfektně, na místo jsem dojel včas. Nikdo v tu chvíli nemohl vědět, jak se situace bude dál vyvíjet, jestli budou následovat další blesky a jestli bude bouřka házet blesky mrak-zem, nebo to bude nuda. Naplnila se první varianta – byla to skutečně dech beroucí podívaná a já pořídil prozatím svoje nejlepší fotky nočních blesků. Bouřka šla v ideální vzdálenosti mimo místo pozorování, takže jsem mohl zhruba hodinu v pohodě fotit a nemusel jsem se bát, že mě chytí déšť.

Každá pohádka má konec. Tato pohádka o třech bouřkových dnech skončila 27. srpna 2019. Od konce srpna jsem do doby vydání článku neviděl, ani neslyšel blesk či hřmění.

Blesky nad Moravskoslezskými Beskydy - autor: David Gorný  Blesky nad Třincem - autor: David Gorný

CG blesky nad Třincem - autor: David Gorný  Blesky nad Beskydy - autor: David Gorný

Blesky nad Třincem - autor: David Gorný


M. Popek

TLE aktivní bouře 11/12 srpna

Dne 11.-12. srpna byla jedna z top TLE aktivních bouřek, které jsem kdy pozoroval nad ČR. MCS bouře se nejvíc rozjela nad severem Čech, když byla aktivní oblast cca 200km od nás, což umožnilo pěkné detaily jednotlivých úkazů. Kromě běžných Red sprites byly vidět i nadoblačné blesky typu Troll (Trolové). 12. srpna ráno se vůbec poprvé nad ČR povedlo zachytit nadoblačné blesky typu Troll. Trolové jsou to takoví vzácní přibuzní sprites. Vyskytují se po výrazných Red sprites v nižších výškách nad zemským povrchem (30-50km) a v podobě jasných bodů směřuji pomalu vzhůru. Red sprites se nacházejí ve výšce 90-60km. Troll je tzv. sekundární TLE a pojmenování je zkratkou Transient Red Optical Luminous Lineament. Je ale stále nejisté, zda se jedná o prodloužení vlásečnic (tendrils), a ty se ve skutečnosti stahují nad vrcholky bouřkových mraků, nebo se případně Troll vynoří z bouřkového oblaku jako reakce na Red sprites. Zde video z dvou kamer:

https://vimeo.com/354250249

Red sprites a Troll - autor: Martin Popek  Red sprites a Troll - autor: Martin Popek

Red sprites typu sloup a anděl - autor: Martin Popek  Taneční skupina Red sprites - autor: Martin Popek

Snímek z družice MSG. (c) ČHMÚ
© Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT
Velikost: 493.3 kB

Kromě samotné bouře vrcholil i meteoritický roj Perseid, což umožnilo pozorovat Perseidy a TLE aktivní bouři. Výsledná fotografie je složena z 55 meteorů a nejvýraznějšího sprites typu jellyfish (medúza).

Red sprites a meteory z roje Perseid - autor: Martin Popek

Dvě skupiny sprites z bouře 11/12 srpna s největšími rozměry. Jellyfish sprites v čase 01:05 měly velikost přes 40km. Pokud by byla horní výška největšího spritu nad zemským povrchem 85km, byly spodní vlásečnice ve výšce 43km. Druhá skupina v čase 00:57 měla největší rozměry. Jednotlivé sprity byly na ploše kolem 100km.

Zde videa obou úkazů a medůz v čase 22:42:

https://vimeo.com/354356845

https://vimeo.com/354871696

https://vimeo.com/381307997

Medůzovité Red sprites - autor: Martin Popek  Taneční skupina Red sprites - autor: Martin Popek

Medůzovité Red sprites - autor: Martin Popek  Medůzovité Red sprites - autor: Martin Popek

Red sprites typu sloup a anděl - autor: Martin Popek  Mrkvovitý Red sprites - autor: Martin Popek

Výrazný Shelf dne 26. sprna

Odpoledne se k nám rozšířila z jihovýchodu MCS bouřka. Moc jsem od toho nečekal, neboť díky orografii nejsou bouřky z tohoto směru obvykle valné kvality. Hlavně bouřky z JV jsou většinou bez jakékoliv struktury čela bouře. Tato bouře byla ale výjimkou. Přeci jen byl k vidění celkem fotogenický několikavrstvý Shelf. Blesková aktivita byla celkem podprůměrná.

Několikavrstvý Shelf clouds - autor: Martin Popek

Několikavrstvý Shelf clouds - autor: Martin Popek

Blesková show dne 27. srpna

Trochu nečekaně aktivní bouřka dorazila tento večer. Drobná bouřka doslovně vznikla nad Jablunkovským průsmykem před 20:30. Následně za velmi výrazné bleskové aktivity se pomalu pohybovala směrem k Polské hranici, kde kolem 21:30 ukončila činnost. Z fotografií jsem nakonec vybral 20 nejlepších, z kterých jsem složil výslednou fotografii.

Cg+ blesk nad kopcem Javorový - autor: Martin Popek

Blesková show nad Jablunkovským průsmykem - autor: Martin Popek


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.bourky.com/projekt-tle – Projekt – T.L.E. – Transient Luminous Events

https://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=53&t=1818 – Bouřky 26. 8. 2019 ve fóru A.S.S.

https://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=53&t=1819 – Bouřky 27. 8. 2019 ve fóru A.S.S.