Michal Janoušek – Slaný a okolí – 2. a 12. 6.2020

V úterý 2.6. odpoledne začly od severu do Čech postupovat četné bouřky a přeháňky. Po 19. hodině přešla dokonce liniová bouřka, která sice zavrávorala při přechodu Krušných hor, ale i tak měla shelf-cloud s výraznými srážkovými pruhy. Na focení to ale zatím ještě moc nebylo.

Když odešla, stále od severu přicházely další bouřkové mraky, které ale s večerem podle očekávání slábly a přecházely do přeháněk nebo občasného deště. Byla už skoro tma, když jsem pohledem z okna na západě uviděl docela pohledný přeháňový mrak s ostřejší kupovitou strukturou na straně a rozhod jsem se vyjet fotit do terénu. Po mém příjezdu na Vojenčák byl ještě o něco mohutnější a náhle se v něm blýsklo. Než jsem připravil všechno náčiní do provozu, utekl ještě jeden blesk. Po krátké odmlce se pak začalo blýskat znovu a došlo i na výboje se zřetelnými blesky ven z oblaku.

V pátek 12. června jsem na rozdíl od všedních dnů mohl být déle vzhůru, a tak jsem hlídal, zda se vyplní předpověď Aladina, který v některém ze svých výstupů sliboval výraznější srážky na noc. Dlouho se nic nedělo, ale po 23. hodině se u Hradce a Pardubic objevila skupina bouřkových mraků, které sílily a postupovaly na SZ. Dá se tedy říct, že se přibližovaly. Vyrazil jsem s foťákem na své nejbližší stanoviště a vyfotil první záblesky v kovadlinách, které byly ale díly špatné dohlednosti a světelnému smogu nepoužitelné. Po půlnoci jsem se proto přesunul víc na sever, abych se vyhnul světlu Slaného, zatímco bouřka, která kupodivu držela, se o něco přiblížila. Blikající cébák se už stal fotitelným, jen chyběly výraznější blesky. Fotil jsem snad hodinu a výsledků moc nebylo. Zdálo se, že bouřka se už začíná vzdalovat a snad i slábne, tak jsem vše sbalil a chystal se odjet. To se ale v mraku náhle silněji blýsklo, a tak jsem to opět rozbalil. Krátce po spuštění foťáku přišly nejlepší blesky toho večera – konečně s viditelnými výboji. Zřejmě to bylo právě kouřmo a světelné znečištění (vzdálenějších měst), co dodalo fotkám zajímavý červený nádech.

Postup bouřky po dobu pozorování. Křížek označuje Slaný.

© ČHMÚ a Blitzortung.org


Dáša a Honza Drahokoupilovi – Brandýsek, Třebusice – 2.6.2020

V úterý 2.6. nás doma nejprve zaujal cébák, který rozkvetl jižně od nás a pelášil pryč. Jelikož se chvíli nic dalšího nedělo, vyrazili jsme obhlédnout rozkvetlá pole máků nacházející se v našem okolí, a poté, co k nám od severu zamířil shluk blikajících buněk, zamířili jsme na Rovina k vrtulím. K mé velké radosti tam po 300m běhu obilím čekalo další pole máků, k naší menší radosti shluk klasicky přestal blikat, a tak jsme se museli spokojit jen s jakýmsi pokusem o shelf. Aby nám to nebylo zas až tak moc líto, tak se i lehce podsvítil blížícím se západem Slunce. Pak jsme si ještě popojeli sklidit jakousi hru světla stínů ke Třebusicům a jelo se domů.

© Dagmar Drahokoupilová

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující přechod shluku bouřek přes Brandýsek (červený křížek)
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org

Nic dalšího jsem již neočekávala, ale když jsem při večerní úpravě fotek periferně zaragistrovala problik v okně, vystartovala jsem nahoru do naší věžičky zjistit, co se děje. Na SZ za vrtulemi se tyčil poměrně slušný cébák. Co na tom, že působil poněkud zimně přestože byl červen, ono to blikalo! Honem jsme skočila pro výbavu a alespoň jeden lepší záblesk jsem ještě stihla zachytit.

© Dagmar Drahokoupilová

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující přechod shluku bouřek přes Brandýsek (červený křížek)
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org


Lukáš Ronge – Trutnov – 2.6.2020

Související odkazy:

www.chmi.cz – Český hydrometeorologicky ústav www.estofex.org – European Storm Forecast Experiment www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps