D. a J. Drahokoupilovi – Brandýsek, okr. Kladno; Slánsko; Kněževes, okr. Praha-západ

Nadešel den, kdy měla studená fronta s bouřkami ukončit letní počasí a otevřít tak dveře podzimu. Byl to docela zvláštní pocit, neboť dopoledne ještě slunce pražilo a my si užívali poslední koupání, ale za pár hodin už mělo být vše jinak. Kolem poledne jsme za vrtulemi spatřili první cébáky. Honem jsme do sebe naházeli oběd a vyrazili do terénu. Po předchozí úspěšné akci jsme byli povzbuzeni a dost natěšeni na další úžasnou akci.

Blížící se studená fronta - autor: Dagmar Drahokoupilová  Cb za vrtulemi - autor: Dagmar Drahokoupilová

Po krátké pauze u vrtulí, kde jsme usoudili, že musíme dál, jsme zamířili na vytipované místo mezi Slaným a Řevničovem. Bouřky do těch míst nejprve zhruba směřovaly také, ale jelikož se opět vrátily do celosezónního módu: “Drbeme na vás”, tak přesunuly svou aktivitu do odvrácené strany celého shluku. Takže jsme tam jen utřeli nos. Nakonec nás odtamtud vyhnala CéGéčkem nově naskakující buňka v místech, kam jsme rozhodně nemířili a na kterou jsme už zase pro změnu byli moc blízko. Přesunuli jsme se na ni tedy o kousek dál ke slánskému letišti, aby mohla záhy v klidu umřít.

Kovadlina se natahuje, ale jádro se vzdaluje :-/ - autor: Dagmar Drahokoupilová  Kdo najde CG-chudinku, má bludišťáka :-P - autor: Dagmar Drahokoupilová  Něco tam viselo, buhví co to bylo.. - autor: Dagmar Drahokoupilová

Další pokusy se již začaly odehrávat jižně od nás u Prahy, a tak jsme zamířili na již mnohokrát vyzkoušené místo u Kněževsi s výhledem na letiště, kde jsme snad kromě nabušených mammatů ještě nikdy nic kloudného nevyfotili. Nezměnilo se to ani tentokrát. Bouřka sice byla na dosah a další zajímavá základna se tvořila přímo nad naší hlavou, nicméně nebeský orchestr rozehrál pouze IC symfonii v úpravě pro rádia. Poslechli jsme si tedy to celkem bohaté hřmění a zklamaně zamířili domů.

Zajímavá základna - autor: Dagmar Drahokoupilová

Abychom ale na závěr zas tak moc nebrblali, chaotický vývoj nám nakonec dopravil buňku, která zde po cestě kolem utrousila i pár blikanců, v které jsme už moc ani nedoufali. Mířili jsme na ně z naší domácí pozorovatelny. Honzovi se v rámci možností dařilo, mně už méně. Když tu náhle – ANO!!!! Buuuuuum! Oslepující blízké CéGéčko ve směru, kam jsem mířila. Trigger sepnul, foťák snímá. Ani nedýchám, když po ukončení expozice s rozechvěnýma rukama spouštím prohlížeč snímků….. NE!!! Kde to je? Co to je? Místo kalendářového větvičáku nacházím na snímku jen poslední fázi výboje rozpadajícího se na “kuličky”…

CG blesk - autor: Jan Drahokoupil  Nevýrazný CG blesk - autor: Jan Drahokoupil

CC blesk nad domem - autor: Jan Drahokoupil  Pravděpodobný plusák - autor: Jan Drahokoupil

CC blesk - autor: Jan Drahokoupil  Vzdálený CG blesk - autor: Dagmar Drahokoupilová

Blesk perlový - autor: Dagmar Drahokoupilová

Na poslední pokus jsme zamířili na Rovina na buňku, která se v klesajícím Slunci dokonce snažila i o podsvícený shelf. Bohužel se již ale jednalo o posezónní výprodej partiového charakteru, a tak to u toho pokusu také jen zůstalo. Abychom nejeli domů s prázdnou, přikoupili jsme ještě jedno laciné CéCéčko a neúplnou duhu. Tak tedy sbohem a šáteček a na jaře na shledanou…

Pokus o shelf - autor: Dagmar Drahokoupilová

CC chudinka _2 - autor: Dagmar Drahokoupilová  CC chudinka _ 1 - autor: Dagmar Drahokoupilová

Fragment duhy - autor: Dagmar Drahokoupilová

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující odpolední bouřkovou činnost.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 15134.3 kB

P.S.: Nakonec jsme se ještě dočkali nečekaného bonusového přídavku, který přišel až o měsíc později – tedy 1. 10. večer a stal se tak pro nás asi nejpozději focenou bouřkou.

Blížící se noční bouřka s pokusem o shelf - autor: Dagmar Drahokoupilová  Noční shelf - autor: Jan Drahokoupil

CC blesk napůl schovaný.. - autor: Dagmar Drahokoupilová  CC blesk nad horizontem - autor: Jan Drahokoupil


L. Tuháček – Rakovnicko

O víkendu během přelomu srpna a září jsem relaxoval na chalupě na Křivoklátsku. Neděle byla jako stvořená pro dopolední houbaření. Když jsem v půl dvanácté vylezl z lesa, vybafla na mě výrazná kovadlina někde u Karlových Varů. Cože, to už teď? Ihned jsem vyrazil zpátky na chalupu. Konvekce mezitím začala vznikat i západněji na Rakovnicku se SV směrem postupu. Doufal jsem tedy v jakousi pomyslnou bublající promenádu v plavkách přímo přede mnou. A tak se taky stalo. Pustil jsem časosoběrné snímání. Nejzajímavěji vypadala buňka na Lounsku, jejíž „růst“ se mi povedlo zachytit hned ze začátku. Kolem půl druhé měla na radaru výrazně bílé jádro.

Během následující zhruba hodiny a půl pokračovalo pěkné představení, které se bohužel čím dál více přibližovalo. Až nakonec i moje stanoviště několikrát spláchl přívaláček. Zkoušel jsem ještě chytat „bleskolapkou“ nějaké blesky na tmavých základnách. Jeden jediný, který se chytil, ani nestojí za ukázku. To by byly zajímavější i ty houby :o)

Radarová animace ČHMÚ zobrazující odpolední postup bouřek dne 1. 9. 2019. Křížek značí Sýkořici na Rakovnicku.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG
Velikost: 7569.5 kB


M. Meglič



Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps

https://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=53&t=1820 – Bouřky 1.9.2019 ve fóru A.S.S.