Jak již psala Dáša kdysi, články by se měly psát hned po situacích, ale kdo by čekal, že nějaký vydám, že :)? V červenci se to bouřkově celkem rozjelo, ale žádná sláva – bouřky slabé a většinou bez pořádné struktury a blesky taky o ničem. Až na konci měsíce se objevily dvě pěkné situace a pak se bouřky motaly okolo až do prvních dní v srpnu, ale až na pár výjimek mě to nejzajímavější míjelo.

27. července – Černotín, okr. Přerov

Počasí v těchto dnech ovlivňovala výšková tlaková níže. Nad západní Evropou se pak nacházelo frontální rozhraní, navíc se vyskytovala v jižní polovině kontinentu krátkovlnná brázda, která se postupně transformovala v samostatnou tlakovou níži. Další tlaková níže pak vznikala v oblasti BENELUXu, což vedlo k velké bouřkové aktivitě napříč Evropou, Česko nevyjímaje.

Již večer 26. července se očekával vývin bouřek, které pak měly být nejsilnější dopoledne 27. První bouřky vznikly večer na jižní Moravě, ale ode mě byly pozorovatelné jen dva záblesky. Další kolo proběhlo na jihu pak nad ránem, ale u nás byl klid až do 12 hodin. To se začaly od JZ přibližovat bouřky uspořádané do linie s mírnou propagací k severu. Srážky nás míjely jižně, ale na základně se utvořil celkem pěkný shelf a jižně hřmělo, ale blesky nebyly vidět. Vše ve vodě.

Kolem druhé hodiny odpolední se hnala severně další bouřka, jejíž základna vypadala velmi dramaticky – skoro to vypadalo na wallcloud, ale bylo to daleko a v dešti. Tahle bouřka byla silnější jak její jižní sousedka a uhodilo i pár pěkných CG blesků. Déšť opět zanedbatelný, hlavní jádro nás minulo. Další bouřky se rozpadaly, a tak pak už jen pršelo občas.

Byl jsem zvědavý na neděli. Nic jsem od ní nečekal, ale zvrtlo se to.

Shelf na linii bouřek - autor: Jiří Kaňovský  Shelf se blíží - autor: Jiří Kaňovský

Panorama shelfu - autor: Jiří Kaňovský

Severní část shelfu - autor: Jiří Kaňovský  Základna druhé bouřky dne - autor: Jiří Kaňovský

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouřek od západu 27. 7. 2019.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 6455.4 kB

28. červenec – Drahotuše, okr. Přerov

Tento den jsem jel na pouť do Drahotuš, a tak jsem nic nechtěl. Ani se nečekaly nijak extrémní bouřky, ale jak známo, podceňovaná situace nakonec pozorovatele vyškolí, a tak to bylo i tento den.

Dlouho se vše udávalo podle plánu „bouřky nikde“, a pokud už vznikly, tak v bezpečné vzdálenosti, takže zábava na pouti probíhala skvěle. Až do 17:30, kdy se u Lipníka nad Bečvou utvořilo silné jádro s odrazivostí 60 dBz a začalo postupovat k severu. Zároveň začala v okolí Bystřice pod Hostýnem rychle vznikat další jádra. Kolem 17:45 zasáhly Drahotuše mohutné nárazy větru ze západního jádra a byl vidět rychle postupující shelf, který nás ale měl tendenci minout západně. V 18 hodin nastala situace, která se těžko popisuje. Západní jádro, už celkem blízko, stále s patrným arcusem na čele, se sunulo na Drahotuše a zároveň se na východě rozjela mohutná bouřková konvekce v podobě několika silných jader, každé s vlastním shelfem a zelenou barvou srážek. Ty se následně spojily dohromady a začaly se valit od JV k nám. Nad Drahotušema se bouřky srazily, ale srážek moc nebylo, protože hlavní jádra zůstávala východně. Bleskově to taky moc nedalo, ale mohutné CG blesky z východních bouřek před jejich příchodem naháněly strach. Při odchodu bouřky slábly a omezilo se to jen na CC blesky a crawlery.

Shelf na první bouřce - autor: Jiří Kaňovský  Dva shelfy vedle sebe od JV - autor: Jiří Kaňovský

Shelf mohutní - autor: Jiří Kaňovský  Základna bouřky - autor: Jiří Kaňovský

Whales mouth a zelená barva srážek - autor: Jiří Kaňovský

Radarová animace ČHMÚ s detekcí blesků Blitzortung.org zobrazující postup bouřek od JV 28. 7. 2019.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Blitzortung.org
Velikost: 3893.2 kB

Ve dnech 29 až 31. července se bouřky opakovaly každý den, ale kromě shelfu 30. večer nebyly u nás nijak výrazné.

29. července jsem pozoroval vzdálené večerní cumulonimby nad Slovenskem. O den později mě k večeru přešly dvě slabé bouřky, přičemž druhá měla na čele slabý shelf a večer se pak západně rozpadla další bouřka se zajímavou strukturou na čele.

31. července večer pak postupovala fronta s dalšími bouřkami. U mě ale bohužel nebyly nijak zajímavé, až na jedno jádro, které mělo podezřelou strukturu a zjistilo se, že vzniklo splittingem větší bouřky na dvě. Severní nebyla ode mě dobře vidět a na té jižní se nacházel onen útvar. Pak došlo jen na pár blesků a už jen déšť.

Večerní Cb nad Slovenskem - autor: Jiří Kaňovský  Vzdálený čerstvý Cb - autor: Jiří Kaňovský

Bouřka západně - autor: Jiří Kaňovský  Slabý shelf na procházející bouřce - autor: Jiří Kaňovský

Večerní bouřka v zajímavém světle - autor: Jiří Kaňovský

3. srpen – Černotín, okr. Přerov

Ten den se očekávaly bouřky v zafrontálním prostoru postupující od severozápadu. Nízká dynamika prostředí slibovala nevzhledné bouřky s malou životností, ale opak byl pravdou. Dvě buňky, které vyrostly jižně ode mě, poskytly parádní podívanou na cumulonimbus v různých fázích vývoje včetně zajímavé struktury nejen základny. Vše začalo kolem páté odpoledne nádherným oblakem tvaru Congestus ležícím jižně ode mě. Na JZ pak vznikla kovadlina, ve které několikrát zahřmělo. Jižní buňka začala sypat srážky a neustále se vyvíjela a rozrůstala. Jelikož jsem koukal na zadní stranu, byl nádherný výhled na updraft a celý mrak nezakrytý srážkami, které vypadávaly z přední části. Bouřka byla bleskově velice aktivní, ale žádný blesk jsem nezaregistroval, jen četně hřmění. Ke konci životnosti se utvořila na levé straně hezká kovadlina, později i s mammaty, zatímco napravo neustále dorůstaly nové věže. Ale do stádia Cb už bohužel nedosáhly. Západní buňka se mezitím téměř rozpadla a splynula s buňkami jižně a celý tento shluk se pomalu odsouval k jihovýchodu a slábnul.

Z této situace je vidět, že i bouřky v nedynamickém prostředí mohou vypadat hezky.

Počátek bouřky - autor: Jiří Kaňovský  Bouřka zesiluje - autor: Jiří Kaňovský

Nárůst nových buněk - autor: Jiří Kaňovský  Základna - autor: Jiří Kaňovský

Kovadlina - autor: Jiří Kaňovský

Bouřka ve vrcholné fázi - autor: Jiří Kaňovský


Související odkazy:

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav

http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps