Říčany, okr. Praha-východ
Na úterý 24. 5. 2016 modely slibovaly menší šanci na něco významného, na rozdíl ode dne předchozího, kdy se na našem území vyskytly HP supercely. Bohužel jsem na úterý neměl zajištěné výjezdové vozidlo, takže den poté, co nás vypekly pondělní rychle vznikající bouřky pod Prahou, jsem se musel už spoléhat výhradně jen na sebe a „walk chasing“.
Podle modelů to vypadalo na vyšší šanci bouřek v oblasti severovýchodu Čech, Krkonoš, kde jsem očekával první výraznější iniciaci bouřek, stejně tak v oblasti Moravy, Slezska. Poměrně klidný jsem se díval na radar, když procházely výraznější bouřky severem Moravy a říkal si, že mám ještě fůru času.
Kolem 14:00 ale došlo k rychlejšímu vývoji bouřek na severovýchodě Čech. První co mě zaujalo, bylo samostatné jádro severovýchodně od Prahy, které osamocené se začalo stáčet k jihozápadu. Toto jádro nakonec poměrně rychle zesláblo, ale přinutilo mě přehodnotit situaci, takže jsem sebral všecky propriety, stativ, dva fotoaparáty a vyrazil jsem, jak jsem už uváděl… pěšky.
Zobrazení radarové situace a detekce blesků ze sítě CELDN ve 14:00 SELČ. Křížek značí Říčany. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 264.1 kB |
Původní plán počítal s tím, že půjdu asi jen 1 km odsud, abych se mohl rychle přesunout někam do úrkrytu. Oblačnost se moc předbouřkově nejevila, naopak jsem se obával, že deka z nižší oblačnosti naprosto znemožní výraznější bouřkovou činnost.
V 90% všech případů alespoň v oblasti Říčanska bouřky jdoucí od severovýchodu nás nikdy nezasáhnou a obchází nás tak 5-10 km východně, kde leží poměrně rozsáhlé lesy, takže vzhledem k tomuto faktu, jsem se nakonec rozhodl to střihnout přímou trasou přes pole směrem k obci Křenice, abych lépe viděl na severovýchod. V dálce se rýsoval menší remízek. Vysoké stromy byly velmi daleko a dráty vysokého napětí minimálně 200-300 m ode mě. Po cestě jsem si volal s kamarádem, který mi sdělil, že podle stávající situace se mu zdá, že nás bouřka skutečně těsně obejde východním směrem. V dálce už bylo slyšet sem tam zadunění a obzor mírně potemněl.
Asi 20 minut jsem jen postával a prozkoumával okolí remízku, který spíš působil jako pozůstatek nějaké velmi staré, už zcela zarostlé veřejné skládky. Pak se ale začala situace rychle měnit. Nad východním obzorem jsem zpozoroval oblaka typu pannus, či něco na způsob „lesocumulu“, to bývá většinou známka toho, že se něco děje, takže jsem hodil foťák na stativ, protože severovýchodně už bylo poměrně černo a začala se rýsovat jakási, pracovně nazývána „špička“. Ostré zakončení čehosi. V takové chvíli člověk neví, jestli je to jen okraj shelfu či něco jiného… Takže time-lapse běžel a čím dál tím více bylo jasné, že bouřka nás nejspíš nemine.
To co se dělo dále, tak k tomu bych chtěl říci, že jsem v dané situaci neměl už přístup k radaru, takže jsem nevěděl jak moc silná bouře valí, mobil jsem pro jistotu, když se bouře více blížila, vypnul. Čím byl útvar blíže, tím více začínala bouře mít podivnější vzhled, a útvar, který se sunul od severovýchodu rozhodně shelf cloudem v pozdějších fázích nebyl, a celá bouře jevila mírné známky rotace. Nalevo od útvaru wall cloudu leželo našedlé až nažloutlé pásmo srážek. Co bylo zajímavé, bylo šumění, hvízdání, které bouře vyluzovala. Zapnul jsem telefon a rychle vytočil domov, abych varoval rodinu před krupobitím. Auta na moji radu raději schovali. Když už jsem měl nad sebou roztrhané cáry nízké oblačnosti pannus, začala se celá situace jevit velmi kriticky, protože šum, dunění bouře bylo tak silné, že prakticky nebylo slyšet vlastního slova. Bylo jasné, že valí krupobití, jen člověk nevěděl, jak moc silné.
Opravdu upozorňuji a důrazně varuji! Takovéto jednání za běžné situace nenapodobujte, ale za dané situace už to bylo stejně jedno, jelikož ve chvíli, kdy nebylo jasné ,jestli nás bouře obejde, tak kdybych se vzdálil, tak bych tím znemožnil její dobré zachycení na time-lapse, a ve chvíli, kdy už byla takhle blízko, byl přesun nemožný, takže jsem se rozhodl setrvat na místě. Rychle jsem se rozhlédl a hledal nějaký důlek, pod jedním křoviskem se mi to zdálo jediné za dané situace nejbezpečnější místo. Běžel jsem a už bylo slyšet šumění a kolem začaly odskakovat první kroupy, ty měly max 0,5 cm. Takže jsem byl ještě celkem v klidu. Jakmile jsem ale přidřepl a skryl se v dolíčku, tak začalo poměrně prudké krupobití, kde mohla největší kroupa mít max. 3 cm, hlavně na začátku. Ale většina nepřesahovala 2-2,3 cm, jak je pak vidět i na fotografiích. Nechtěl jsem krupobití mít nenatočené a v té chvíli už bylo všecko vlastně jedno. Po pár peckách do hlavy a zejména do nehtů, to bylo připouštím celkem už bolestivé, ale snažil jsem se stále natáčet. Celé krupobití trvalo max. 10 minut.
Radarová animace s detekcí blesků CELDN zobrazující přechod bouře přes Říčany. © Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj Velikost: 3320.3 kB |
Animace snímků korigované radarové odrazivosti ze surových dat radaru Brdy na elevaci 0.3deg. znázorňující postup bouře. © Český hydrometeorologický ústav Velikost: 277.8 kB |
Animace snímků radiálních rychlostí ze surových dat radaru Brdy na elevaci 0.3deg. znázorňující přítomnost mezocyklóny. © Český hydrometeorologický ústav Velikost: 217.1 kB |
Po odchodu bouře se naskytla scenerie jako ze zimy, kdy po celé ploše pole se mezi rostoucím obilím rýsovla tak 5-10 cm vysoká vrstva krup. Došlo mně, že to byla celkově asi výjimečná situace, proto jsem se rozhodl druhý den prozkoumat větší část Říčan a poptat se lidí co viděli a jak to vypadalo případně v jiných částech.
Lidé popisovali zejména netypický šum a hvízdot ještě před příchodem bouře, jeden muž mi tvrdil, že prý mu kroupy poničily vozidlo. Když jsem ho požádal jestli bych si nemohl auto nafotit, tak bohužel to odmítl, takže fotografii nemohu doložit. Mohu ale potvrdit podle výpovědi mého otce, který musel s naším autem do autoservisu, tak tam mu hned při vstupu známý vyprávěl, že z okolí tam mají hodně aut s poškozenou kapotou. Ale pochybuji, že by toto krupobití bylo schopné prorazit sklo, takové škody jsem nezaznamenal. Obecně největší škody jsou na úrodě, což potvrzovaly i lidé,tedy velké škody na plodech, jabloních, zelenině. Říčanský les se celý zbarvil do zelena, protože po celé ploše ležela místy tak 5 cm vrstva listí a větví, pod kterou se na mnoha místech ještě den poté nalézala poměrně velká vrstva krup. Nejsilnější vrstva krup měřila, co já jsem viděl, tak 10 cm a to na lesní cestě v Říčanském lese.
Závěrem bych řekl, že to byla jedna z velmi silných bouří, ne-li možná nejnebezpečnější za posledních tak 5 let přímo zde v Říčanech a asi moje nejbláznivější pozorování. Nejsem rád, že jsem neměl zajištěné auto, ale bez mučení přiznávám, že i když to bylo riziko a místy za pomyslnou bezpečnostní hranicí, takže mě to stejně bavilo Bez auta prostě nebyla možnost jak takovou bouři natočit bez toho, aniž bych nezariskoval. Jsem rád, že se nikomu ani mne nic nestalo a doufám, že příští situaci podobného kalibru už nebudu nucen přečkávat kdesi na remízku uprostřed polí…
Můžete se zde podívat na video, které celý jev shrnuje, včetně rozhovorů s očitými svědky a záběry na následky živlu:
Za poskytnutí rozšířených radarových dat velice děkujeme radarovému oddělení Českého hydrometeorologického ústavu.
Související odkazy:
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=50&t=1632 – Bouřky 24. 5. 2016 ve fóru A.S.S.
http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav
http://www.blitzortung.org – A world-wide, real-time, community based lightning detection and lightning location network with live lightning maps