J. Džugan – Toužim; L. Opalecký – Plzeň

Text: J. Džugan

Derechem 4. srpna epizoda silných bouřek neskončila. Po jednodenní přestávce se měla opakovat podobná situace, jako den předem, jen celkově západněji. Od ESTOFEXu dostaly Čechy stupeň 1, západní část dokonce stupeň 2.

Výstraha Estofexu na 6. 8. 2013
© ESTOFEX
Velikost: 31.2 kB

Ohromné nadšení z vyhlídky na další silné bouřky ovšem oproti minulým případům poněkud opadlo. Přecijenom člověk byl bouřkami dosti nasycen a absťák z konce července vzal za své :-). S Jardou Řehákem jsme také neplánovali žádný velký výjezd. Rozhodli jsme se strávit přechod bouřek doma na nějakém z našich tradičních pozorovacích míst. Takové tedy byly plány v tom dnu. Zatím se ale během odpoledne bouřky tvořily převážně v horských oblastech okolo Krušných hor severně. Konvekce byla opravdu zajímavá, proto jsem se rozhodl pro timelapse.

Přibližně v tuto dobu pořídil Luboš fotografie té samé konvekce z Plzně a později i fotky místní konvekce nad Plzní.

Cumulonimbus daleko na severu - autor: Jan Džugan  Cumulonimbus s over shooting top - autor: Jan Džugan  Cumulonimbus s over shooting top 2 - autor: Jan Džugan

Radarová animace s detekcí blesků CELDN od 12:00 do 18:00 SELČ. Křížek značí Toužim.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 13186.1 kB

Tyndallův jev na Cu con - autor: Jan Džugan  Večerní castellany - autor: Jan Džugan

Jednalo se o klasické multicelární bouřky, když se pak později hluboká konvekce rozjela i západněji na Chebsku, rozhodl jsem se zamířit fotoaparát tam. Za čas došly baterky a timelapse skončil. Jak se blížil večer, první buňky se rozjížděly i v našem okolí a ozývalo se pravidelné hřmění, ovšem blesky žádné vidět nebyly a struktura byla velmi fádní. Prakticky jen šedina se stejně fádním srážkovým polem pod ním. Takto se kolem nás bouřky motaly až do večera. Někdy v tu dobu mi psal David Rýva, že v Německu vzniklo derecho a míří na ČR. Ovšem přílišné nadšení mne neovládlo. Bouřky mezitím ovládly scénu severně a severozápadně od nás a brzo se ochladilo ke 20°C z původních tropických hodnot a foukalo směrem od SZ z bouřek. Když jsme se okolo 20. hodině konečně vydali na kopec za město, v tu dobu ještě výtok studenějšího vzduchu z bouřek nadále pokračoval. Pozitivnější věc byla, že v úrovni základen bouřek se oblaky pohybovaly naopak z jižních směrů a cumulonimby, mající v tu dobu základnu výše než obvykle se rozvíjely dále a při postupu k severovýchodu jednotlivá jádra zesilovaly.

V tu dobu při pohledu na radar po 20. hodině vypadalo pásmo bouřek na západní hranici s Německem poměrně rozbitě, ovšem už po čtvrt hodině systém bouřek poněkud zkompaktněl, spuštění konvekce možná pomohl kopcovitý terén Českého a Slavkovského lesa, v tu dobu jsme západním směrem vyhlíželi shelf cloud, který byl zatím ještě skryt v černomodré hlubině. Po několika minutách ale začínala být patrná jeho spodní hrana, zakrátko se jeho struktura vyrýsovala celá. Nejspodnější část shelf cloudu tvořil mohutný val na čele zbarven do světla v kontrastu s tmavěmodrou základnou. Nad tímto valem byly ještě další dvě patra. Shelf cloud vypadal naprosto jinak než ten před dvěma dny, ovšem krásný byl stejně :-).

Tyto fotky pořídil Luboš kousek východně od Plzně:

Rýsující se arcus - autor: Jan Džugan

Shelf cloud 6 - autor: Jan Džugan

Shelf cloud 2 - autor: Jan Džugan  Shelf cloud 3 - autor: Jan Džugan  Shelf cloud 4 - autor: Jan Džugan  Shelf cloud 5 - autor: Jan Džugan

Tyto fotky jsem pořídil já nedaleko Toužimi:

Mohutný arcus na čele bouře 1 - autor: Jan Džugan  Mohutný arcus na čele bouře 2 - autor: Jan Džugan  Mohutný arcus na čele bouře 3 - autor: Jan Džugan  Arcus nás přechází - autor: Jan Džugan

Jeho přechod byl nepříliš výrazný, nárazy větru podle mého odhadu nepřesahovaly 15 m/s. Ani srážky nedorazily ihned. Tento arcus byl na rozdíl od toho minulého dosti předsunutý před samotné srážkové pásmo, to se nacházelo asi tak 10 km za ním a podle pohledu očima vypadalo velmi rozbitě. Ani blesková aktivita v zpočátku nebyla příliš vysoká. Ta začala až v dobu, kdy se nad nás začaly nasouvat samotné srážky asi 5 minut po přechodu hrany arcusu. Celý přechod systému se obešel beze škod, srážky byly sice docela silné a blesková aktivita se v maximu vyhoupla na jeden blesk za 5 sekund, stále se alespoň u nás jednalo o spíše odlehčenou verzi toho minulých případů bouřek. Na odchodu ještě bouře vyprodukovala pro zadní stranu typické crawlery a CG blesky.

Zde video z celé situace:

Tak u nás proběhlo letošní třetí a poslední derecho, které zasáhlo naše území. Kromě četnosti se dá pochválit i to, že se všechny tři případy staly ani ne v rámci 10 dnů, což je výjimečné a tyto situace konečně zamíchaly nehezkými statistikami minulých let :-).

Radarová animace s detekcí blesků CELDN od 18:05 do 00:00 SELČ. Křížek značí Toužim.
© Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj
Velikost: 12627.4 kB

Katka Kotorová, Tomáš Chlíbec – Teplice; Bílina; Most

Vzhledem k očekávané dvojce na severozápadě jsme se ten den rozhodli pro výlet do oblíbené oblasti Mostu a Teplic. Odpoledne bylo horké a večerní vzduch nasycený vlhkostí byl předzvěstí fajn podívané. Jako místo pozorování jsme nakonec zvolili kopeček u Teplického letiště, odkud byl nádherný výhled na Most, Bílinu i Krušné hory. Můj Focus opět prokázal svoje offroadové schopnosti a vyjel kopec po cestě určené pro traktory.

Odpolední vzduch nasycený vlhkostí - autor: Tomáš Chlíbec

První aktivní bouřka se objevila kdesi u Žatce a její kovadlina se natáhla až nad Německo. Přímo nad hlavou jsme pozorovali nádherná mammata a v dálce první vzdálené blesky.

Panorama natažené kovadliny bouřky vzdálené 30km - autor: Tomáš Chlíbec

Oblaka mamma na natažené kovadlině - autor: Tomáš Chlíbec

Bouřka se rychle blížila a dunění hromů bylo doslova impozantní. V tu chvíli už bylo jasné, že nás bouřka mine a vše zvládneme „suchou nohou“.

První pozorované blesky na přicházející bouřce - autor: Tomáš Chlíbec  Rozvětvený blesk - autor: Tomáš Chlíbec  Blesky nad Krušnými horami - autor: Tomáš Chlíbec  CG nad krušnými horami - autor: Tomáš Chlíbec

Rozvětvený blesk - autor: Tomáš Chlíbec

 

Blesk nad Krušnými horami - autor: Tomáš Chlíbec

Krátce po přechodu této bouřky se blížila v podobné dráze další, tentokrát s výraznější strukturou. Její zvukové projevy byly daleko výraznější, ale většina blesků byla uvnitř systému a bylo vidět pouze problikávání. Struktura čela se stávala výraznější a nakonec se na čele ukázalo i pár blesků.

Čelo druhé bouřky - autor: Tomáš Chlíbec  Čelo druhé bouře nad hřebeny Krušných hor z bočního pohledu - autor: Tomáš Chlíbec  Čelo druhé bouře nad hřebeny Krušných hor z bočního pohledu - autor: Tomáš Chlíbec

Krátký mobilní timelapse příchodu druhé bouřky:

Po přechodu druhé bouřky večera se mírně jižněji objevila další, tentokrát slabší bouřka bez struktury. Blesky byly krásně viditelné a jeden z nich zasáhl les poblíž Bíliny. Poslední pozorovaný, velmi blízký blesk nad hlavou ukončil pozorování na místě s báječnou vyhlídkou u Teplického letiště.

Zásah lesa u Bíliny - autor: Tomáš Chlíbec  Blesk na Bílinou - autor: Tomáš Chlíbec  Blízký blesk nad Bílinou - autor: Tomáš Chlíbec

Po krátké pauze na kávu a večeři jsme po celém obzoru pozorovali blýskavice, ale vzhledem k výpadku signálu mobilních operátorů nebylo možné zjistit radarovou situaci. Po chvíli se projevilo derecho svojí silou, kdy přišel velmi silný vítr s prudkým deštěm. Cestou zpět jsme se i s autem schovali pod stříškou poblíž Litvínovské chemičky a v suchu pozorovali proudy vody a předměty poletující vzduchem. V okolí Lomu u Mostu a Litvínova bylo několik desítek polámaných stromů, na silnicích spousty větví a jiných cizích předmětů. Po přechodu toho nejhoršího jsme se vydali na vrchol kopce Hněvín, odkud je nádherný výhled na Most a jeho okolí. Na tomto místě jsem byl už několikrát s touhou po vyfocení zásahu Mostu, což se nepodařilo ani tentokrát… jediný zachycený blesk nezasáhl zem.

Město Most s odcházející bouřkou - autor: Tomáš Chlíbec

Celkově byl den na pozorování bouřek velmi vydařený a máme na něj spoustu krásných vzpomínek.


Související odkazy:

http://www.estofex.org – ESTOFEX

http://www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav