Dne 19. července 2011 k večeru jsem si při pohledu z okna všiml vertikálně vyvinutých Cumulů congestů, které postupovaly od JJZ na SSV a byly velmi hezky nasvětlené zapadajícím Sluncem. Rozhodl jsem se vyjít ven mimo domy a prohlédnout si celou situaci, jelikož jsem doufal v rychlou tvorbu Cumulonimbů z těchto Cumulů.
Obr. 1: První foto z okna ve 20:00 SELČ, jeden z Cu con, které upoutaly mou pozornost.
Cumul z fotografie výše se nadále vyvíjel, nicméně stádia Cb nedosáhl. Naopak, jeho vrchní část se začala rozpadat na jednotlivé frakty a sunula se rychleji po směru postupu samotného Cumulu, což značně změnilo jeho vzhled, viz. dvojitý obrázek níže.
Obr. 2: Stav Cumulu ve 20:03 a 20:05 SELČ. Horní část se postupně rozpadá, avšak základna je stále aktivní. Tento Cumul mi rychle mizel za zástavbou sídliště a již jsem ho dál nesledoval.
Naopak mě velmi zaujal druhý Cumulus, který procházel stejnou trajektorií jako ten předchozí. Už první pohled na něj mě okamžitě připomínal stáčení supercely a její charakteristický LP vzhled. Vypadalo to jakoby, se jeho základna stáčela a přitom horní partie se rozpadaly a zase vyvíjely a stále dokola, ale v tento moment jsem si ještě nepřipouštěl nějakou zvláštnost. Nicméně jsem Cumul sledoval i nadále a fotil další snímky.
Obr. 3: Cumul přicházející od JJZ, jeho zajímavá základna a vrchní část měnící svůj vývoj. Snímky z času: 20:08, 20:09 a 20:10 SELČ.
Obr. 4: Detail na základnu Cumulu z předešlých fotek.
Od této chvíle jsem se již naplno věnoval základně, která mě více a více připomínala miniaturní model LP supercely. Přišlo mi, že se Cumul začíná více vyvíjet i ve své střední části a chvílemi snad i ve vrchních partiích, ale jako minulý případ, do stádia Cumulonimbu se nakonec nedostal.
Cumul, resp. jeho základnu zachytila také kamera meteorologické stanice, jak můžete vidět níže. Záznam v meteo-deníku ze stanice uvádí pouze 3/8 Cumulu congestus ve výšce 1300 m. Až v nočních hodinách je zaznamenána blýskavice z daleké bouřky, která ale samozřejmě s těmito Cumuly nesouvisela.
Obr. 5: Bližší pohled na základnu Cumulu, kde je patrné „stáčení“ a také začínající vývoj do podoby písmene „S“. V tomto momentě (asi 20:11 – 20:17 SELČ) bych řekl, že byl Cumulus nejvyvinutější a nejrozsáhlejší.
Obr. 6: Vzhled Cumulu se rychle a dramaticky měnil, hlavně v jeho střední části, kde stále narůstal. Základna má již zřetelnou „S“ strukturu.
Obr. 7: Abych celý Cumul vůbec zachytil, musel jsem jej vyfotit na dva záběry (čas 20:16 SELČ). Zde je hezky vidět jeho eskovitá základna, vyvinutá střední část a rozpadající se horní část, jenž nedosáhla potřebné výšky a nezačala vůbec „cirrovatět“ aby se z Cu stal Cb.
Obr. 8: Poslední záběry Cumulu, které jsem pořídil ve 20:17 a 20:18 SELČ, kdy lze vidět již rozsáhlou eskovitou základnu, dobře vyvinutou střední část a také horní partie, které se protahovali směrem na SSV.
Obr. 9: Výřezy fotografií zaměřené na základnu tohoto pozoruhodného Cumulu, kdy lze vidět počáteční „LP“ vzhled a postupné protahování „ramen“ eskovité struktury.
Pro představu je zde k dispozici i radarový snímek, který neukazuje žádnou významnou srážkovou oblačnost v okolí Holešova.
Radarový snímek z 19. 7. 2011 v 20:10 SELČ. ©2011 Český hydrometeorologický ústav Velikost: 309 kB |
Timelapse video z webové kamery během večera, kde je zachycen celý úkaz.
Související odkazy:
www.chmi.cz – Český hydrometeorologický ústav