Když jsem po 13. hodině pozoroval oblohu, ani ve snu by mě nenapadlo, že z takto slabě vyvynutých cumulů může vzniknout tromba. Zrovna jsem testoval svůj nový fotoaparát a jeho zoom na proudových letadlech, když najednou vidím, jak se z konce Cu něco vysouvá směrem k zemi. Velikost útvaru je docela malá, než aby to byla tromba, pomyslím si, ale když už je foťák zapnutý, udělám pár fotek.

Třetí tromba roku 2010 u Holešova - autor: Patrik Trnčák

Jev trval asi 3 – 4 minuty. Zkontroloval jsem i naši web kameru, kde je útvar zachycen již na okraji snímku v čase 13:13 až 13:15 SELČ. Já začal fotit právě ve 13:15 SELČ a poslední fotku jsem udělal ve 13:17 SELČ, kdy už ale tromba viditelná prakticky nebyla. Cumul byl součástí řady cumulů, která byla vzdálená cca 2,5 až 3 km směrem na SZ. Pohyb celé řady byl od JJZ na SSV. Kromě těchto několika cumulů byl na obloze cirrus a altocumulus. Cumuly se s postupným odsouváním rozpadaly na frakty.

   

Radarový snímek tentokrát nepřiložíme, neboť v daný čas radar Skalky neposkytoval snímky, ale s největší pravděpodobností by na něm stejně nebylo nic vidět, protože se jednalo jen o mělkou kupovitou oblačnost. Viz následující družicový snímek:

Snímek z družice MSG ukazující mělkou kupovitou oblačnost nad Moravou.
© 2010 Český hydrometeorologický ústav, EUMETSAT
Velikost: 156.3 kB

 


Související odkazy a zdroje dat:

http://www.eumetsat.int/ – EUMETSAT