První cumulonimby se vyskytly jižně od Brandýska kolem 4. hodiny odpolední. Pohybovaly se však na východ a tak naší obec vůbec nezasáhly. Další bouřková oblačnost se objevila po dvou hodinách, kdy se na Litoměřicku objevila poměrně intenzivní bouřka. Vyrazil jsem se na ní podívat na Rovina, ale ukázalo se, že není skoro nic vidět. Dohlednost byla velmi špatná a díky spoustě okolní oblačnosti v podobě altocumulů, cirrů a další podobně obtížné oblačnosti, byla bouřka sotva vidět. Po nějaké chvíli se obloha sice trochu pročistila, ale rozhodně to nebylo ono.
Radarový snímek z termínu 18:35 SELČ, střed křížku značí Brandýsek. ©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT Velikost: 278.7 kB |
Tou dobou však již byla na radaru vidět frontální oblačnost, která se pomalu blížila k západní hranici ČR. Jednotlivá jádra bouřek vykazovala poměrně slušné hodnoty odrazivosti a postupně se slévala. Kolem půl deváté večer to již byla kompaktní čára bouřek, která se přesouvala do Čech.
Na příchod fronty se přijel podívat na Rovina i Radek. Společně jsme sledovali situaci na západě.
Byly vidět první slabé záblesky na obzoru. Naneštěstí se v ten moment odmlčela detekce blesků, takže jsme ztratili představu o celkové intenzitě. Zdálo se ale, že blesková aktivita slábne. Navíc byla převážná část záblesků schovaná v dešti či za předsunutou oblačností. Jak se ale za chvíli ukázalo, onou předsunutou oblačností byla poměrně rozsáhlá húlava, která se hnala přímo na nás. Času bylo ale ještě stále dost, tak jsem připravil fotoaparát i s lightning triggerem a jal se fotit nějaké ty blesky.
Húlava se však blížila a fotek přitom moc nepřibylo. Vlastně by se dalo říct, že se nedařilo. Prostě tomu chyběly ty správné blesky. Oblohu nyní prosvětlovaly jen záblesky v mracích nebo v závoji deště.
Radarový snímek z termínu 20:55 SELČ, střed křížku značí Brandýsek. ©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT Velikost: 260.5 kB |
S příchodem čela bouře se dal očekávat nárazový vítr a poté i déšť, proto jsem se po chvíli přesunul s fotografickým vybavením do auta, kde jsme se rozhodli vyčkat příchodu bouře a doufali jsme, že ještě něco pěkného uvidíme.
Síla nárazového větru pod húlavou nás však trochu zaskočila. Neměli jsme s sebou sice ruční anemometr, ale i tak jsme odhadovali nejsilnější nárazy kolem 15 m/s. Vítr cloumal s autem a navíc se přidal déšť. Přesto jsem neustával ve focení blesků přes přední sklo auta. Snažení přineslo jen sporadické výsledky v podobě několika fotek s nevýraznými blesky, navíc se zacákaným sklem.
Jen jedna fotka se celkem povedla. Byla to situace, kdy se fronta dostala již nad nás. To se v mraku zablýsklo postupně od severu až na západ, že jsme sotva dohlédli na konec mohutného spletitého výboje. Ony čtyři blesky do země jsme v samém oslepení téměř neviděli. Fotoaparát je naštěstí „viděl“.
Tím se fronta celkem rychle přehoupla přes naši pozici, aniž by došlo k něčemu výraznějšímu. Po přechodu bouře přes naši pozici došlo k již tradičnímu zesílení intenzity. Ještě jsme tak mohli chvíli pozorovat četné záblesky nyní na severovýchodě, ale tím náš výjezd definitivně končil.
Na závěr přikládám radarovou animaci s detekcí blesků:
Radarová animace maximálních odrazivostí 16:00-24:00 SELČ. ©2010 Český hydrometeorologický ústav, Siemens AG, Vaisala Oyj, EUMETSAT Velikost: 6019.5 kB |
Související odkazy a zdroje dat:
http://www.chmi.cz/meteo/rad/index.html – Oddělení radarových měření ČHMÚ
http://www.chmi.cz/meteo/rad/blesk/ – zpracování bleskových dat ČHMÚ
http://forum.bourky.com/viewtopic.php?f=32&t=551 – bouřky 17.8.2009