V pátek 15. června měla přes českou republiku přecházet vlnící se studená fronta. Před jejím příchodem k nám vrcholil příliv teplého vzduchu od jihozápadu a odpolední teploty se pohybovaly kolem 30°C. Byla vydána výstraha před možnými intenzivními bouřkami s nebezpečnými doprovodnými jevy v podobě přívalových srážek, možných krup a nárazového větru. V instabilním ovzduší se opravdu začaly tvořit místy intenzivní bouřky, které vznikaly ještě hluboko před samotnou frontou. První jádra začala vznikat orograficky kolem poledne a největší odrazivost vykazovaly bouřky tvořené nad Šumavou.

Následující animace zobrazuje vývoj bouřkové aktivity nad Čechami v  odpoledních hodinách. Sousední obrázek pak situaci, kdy jsme fotili a natáčeli první blesky.

 

Honza: Hned, jak jsem se vrátil z práce, tak jsem kontaktoval Radka S. a okamžitě jsme vyrazili na Rovina. Jen co jsme dorazili na místo, začali jsme sledovat blížící se bouřku, která byla velmi aktivní.

Panorama přicházející bouře - autor: Jan Drahokoupil

Byli jsme doslova unešeni bleskovou aktivitou a chtěli jsme hned nějaký ten blesk vyfotit. Bouřka byla ale docela blízko a tak jsme se neodvážili použít stativy. Fotili a natáčeli jsme jen z ruky, ale po několika působivých blescích, které byly blíž, než se nám líbilo, jsme se velmi ochotně přesunuli do bezpečí auta. Odtud jsme ještě nějakou chvíli situaci sledovali a i nadále fotili.

Čárový blesk ve srážkách - autor: Jan Drahokoupil  Čárový blesk - autor: Jan Drahokoupil  Čárový blesk částečně zakrytý deštěm - autor: Jan Drahokoupil

Byli jsme docela překvapeni, že se celou dobu nepřestalo přistávat na Ruzyňské letiště. Většinu těch blesků, co jsme mohli pozorovat, určitě vidělo také mnoho cestujících v oněch přistávajících letadlech. Jaký to pro ně mohl být zážitek lze jen těžko říct. Já bych se ale asi trochu bál…

Poté jsme si všimli, že to jádro bouřky, které šlo na nás, jakoby slábne. Vlevo od něj se ale vytvořilo další bouřkové jádro, které se pohybovalo nad Prahu. Rozhodli jsme se vyjet mu naproti a nepropásnout nic zajímavého. Pokračovali jsme až k Okoři, kde jsme na chvíli zastavili a sledovali bouři. Intenzivní déšť, který v těchto okamžicích zaléval Prahu, jsme měli přímo před sebou. Opět jsme sledovali poměrně dost blesků, ale bez fotografického úspěchu. Bouře, kterou jsme sledovali jako první, se pomalu rozpadla a zůstala po ní jen kovadlina, v které se ještě občas zablýsklo.

Následující dva obrázky z družice NOAA ukazují pěkně přestřelující vrcholek na té nejintenzivnější bouři v daný moment.

 

Intenzivní srážkové pásmo nad Prahou - autor: Jan Drahokoupil  Tvořící se húlava na čele pražské bouřky - autor: Jan Drahokoupil

Před pátou hodinou jsme se od Okoře vydali k Ruzyňskému letišti pro Mirka, který končil v práci. Cestou k letišti jsme projížděli silným deštěm, kdy byly silnice místy zaplavené vodou. Poté jsme od letiště ještě zajeli do Přední Kopaniny a Horoměřic a sledovali jsme další postup bouře k severovýchodu. Zde všude již bylo téměř po dešti a po silnicích se valily proudy vody.

My na cestě k Horoměřicům - autor: Miroslav Sedlmajer  Proudy vody na silnici - autor: Jan Drahokoupil

Výjezd s blesky. 15. 6. 2007
Autor: R. a M. Sedlmajerové
Hudba: R. Sedlmajer
Formát: MPG
Velikost: 7,7 MB

Tím náš odpolední „výjezd“ skončil a už jsme jen čekali, co předvede ona zvlněná studená fronta. Té jsme se skoro nedočkali a na druhý výjezd tohoto dne jsme se vydali až po půl jedenácté v noci. „Na rovinách“ jsme nejdřív sledovali bouřková jádra, která byla severně od nás až na hranicích s Německem a pak jsme se pomalu zaměřili na příchod čela fronty. To dorazilo až kolem 23:40 SELČ a kromě nenápadné, ale přesto rozsáhlé húlavy se již moc neprojevovalo. Blesková aktivita byla již slabá a déšť také. Pro úplnost přikládáme ještě výstup z naší meteostanice v  hořejším Brandýsku (asi 2 km od našeho pozorovacího místa) – grafy tlak/teplota a vítr/srážky.

     

Noční húlava se blíží od jihozápadu - autor: Jan Drahokoupil  Húlava právě nad námi - autor: Miroslav Sedlmajer

Pozorované jevy: cumulonimbus, cumulus, altocumulus, blesk, praecipitatio, húlava


Související odkazy:
Oddělení radarových měření ČHMÚ – zpracování bleskových dat

Oddělení radarových měření ČHMÚ – radarové snímky ČR

EUMETSAT – Evropská organizace pro meteorologické družice