Text: Lenka K.

I letošní bouřkový seminář se konal v blízkosti Deštného v Orlických horách v chatě Radost. Alespoň při tom letošním se název Deštné nepodílel na průběhu počasí během našeho pobytu. Občas se objevila nějaká přeháňka, ale počasí nám celkově přálo více než loni. Ačkoli očekávaných bouřek jsme se dočkali pouze na radaru, a v jiných oblastech – obvykle nejsilnějších jader v oblastech, ze kterých jsme na seminář odcestovali.

Letos se začínalo již ve středu, takže ti kdo měli možnost, přijeli, ubytovali se, a vyrazili na výlety po okolí. My jsme se již při cestě sem zastavili v Opočnu, kde jsme ochutnali vyhlášenou opočenskou zmrzlinu, a prohlédli si nádvoří zámku s krásným výhledem do kraje, a zámecký park.

Po příjezdu na Radost jsme zjistili, že je nás zatím velmi poskromnu. Dostali jsme stejný pokoj jako loni, tentokráte však s přímotopem, který sliboval, že nám v noci na pokoji nebude zima. I první večeře se ukázala být o mnoho chutnější než loňská jídla.

Ve čtvrtek pak přijeli další účastníci semináře, a protože jsme měli až do 14h čas, než se podával oběd, vydali jsme se na další výlety. Nejprve jsme navštívili městečko, kde se narodila celá řada osobností, a které je jedním ze vstupních bran do Orlických hor – Dobrušku. Protože se zajímám o drážní zabezpečovací zařízení, zajeli jsme se podívat na místní nádraží, odkud jsme pokračovali do centra města, kde nás již v první ulici příjemně uvítala vůně linoucí se z výrobny společnosti Kand. O pár metrů dál nás vítal stánek s výbornou točenou zmrzlinou, a překrásné náměstí F. L. Věka, jehož dominantou je radnice, ten den v krásném kontrastu s vysokou oblačností.

Následně jsme se vydali do Opočna na dokumentaci nádraží, a dále pak na romantické nádraží v Bohuslavicích nad Metují, kde se lze ještě setkat s mechanickými návěstidly, a mechanickými závorami. Zde se na nás z oblohy usmívalo krásné halo, slabý cirkumhorizontální oblouk, a infralaterální oblouk.

Halové jevy - autor: Zbyněk Černoch  Halové jevy - autor: Zbyněk Černoch

Pak už jsme se bohužel museli vrátit na Radost. Po obědě byla chvíli přestávka, a od 15. hodin už začala přenáška Tibora Csörgeie o Red Sprites. Následoval Lukáš Ronge, který nás zasvětil do využití ADS-B dat z radarových odpovídačů letadel pro získáni meteorologických údajů v atmosféře. A jako poslední přišel na řadu Martin Setvák, který všechny vystrašil tím, jak komplikovaný může být LR Timelapse. Někdy přemýšlím, zda-li by nebylo lepší se vrátit k focení na filmy. 🙂 Po dobré večeři jsme se i přesto, že pršelo, vydali na krátký výlet do Deštného v Orlických horách. Tady nás nejvíce zaujal tajemný Mlýn u skály.

V pátek jsme opět vyrazili na výlety po okolí, tentokráte na nádraží v Novém Městě nad Metují, ze kterého jsme pokračovali do Náchoda a k vodní nádrži Rozkoš. I zde nás přepadla přeháňka, a tak by se z jinak romantického pohledu na vodní plochu vyjma Dobrmánka radoval i pes baskervillský.

Poté jsme se v rychlosti vrátili do Nového Města nad Metují, abychom si prohlédli alespoň zámek. Nejvíce nás zde upoutala netradiční dřevěná lávka pro pěší. Bohužel jsme něměli moc času se zde pozdržet, a jak to tak bývá, tak v největším spěchu se na obloze objeví něco fotitelného, takže jsme byli nuceni zastavit, a vyfotit si mrak, který v nás vzbuzoval velmi pěkné představy.

Po příjezdu na Radost následoval oběd, malá přestávka, a po technických problémech i přednáška Jirky Kaňovského, který se rozhodl se s námi podělit o svoje zkušenosti s několikaletým lovem bouřek na Hranicku. Následovala přednáška Honzy Sulana, jež mě oslovila ze všech nejvíce, a to proč předpověď konvekce někdy nevyjde. Zřejmě i Honza byl tímto tématem nadšen natolik, že po večeři následovalo pokračování. Poté jsme se rozhodli věnovat dobrému jídlu, pití, hraní na kytaru, zpěvu, tanci, a samozřejmě debatování o počasí.

Sobotu ráno po snídani zahájil Tomáš Prouza s přednáškou „Aktivity AMS v roce 2015 a plány na letošní rok.“ Po této přednášce byl odprezentován návrh na možnost se příští rok setkat v novém ubytovacím zařízení v Drhlenech v Českém ráji, které někteří již otestovali, a tak jsme si mohli prohlédnout i pořízené fotografie a podělit se o jejich názory a zážitky.

Lukáš s Tomášem prezentují... - autor: Jan Drahokoupil  Martin a Milan opět vedle sebe - autor: Jan Drahokoupil

Po krátké přestávce nastoupil Petr Novák s dvouhodinovou přednáškou o obnově české radarové sítě v roce 2015. Zde jsme se dozvěděli i opravdu zajímavé informace z historie radarových měření. Následoval oběd, kde se vyskytlo jediné ne moc dobré jídlo za celou dobu, a to polévka, kterou jsme samozvali olejová. Jinak musíme kuchaře pochválit – letošní jídla byla velmi dobrá, a jejich prezentace vynikající. Ačkoli jsme byli přejedení všech těch dobrot, v průběhu dne jsme se posilňovali dalšími – sušenkami, chipsy, bonbony, ovocem,…, takže vlastně z letošního semináře jsme si odvezli hlavně kila navíc. 🙂

Brzy nám však vyhládlo, a to na bouřky, když nám při další přednášce Honza Sulan a Lukáš Ronge připomněli Supercely z 23. a 24. května 2016. Toto Lukáš doplnil ještě rozborem vzniklého tornáda na Náchodsku vlastními fotografiemi a leteckými záběry. Kolem této situace je stále mnoho nezodpovězených otázek. Tato přednáška se jistě projevila na našich výrazech natolik, že jsme se o následující přestávce šli všichni hromadně vyfotit. Další dvouhodinovou přednášku si pro nás připravil Martin Setvák, tentokráte na téma Vlny v airglow kolem nás. Fotografiemi, jimiž ji doprovázel, upoutal pozornost nás všech.

Skupinové foto - autor: Jan Drahokoupil

Večeře byla v podobě takového rautu, že jen málokomu z nás zbylo v žaludku místo na vuřty, které čekaly na opékání na ohni. Opékání jsme si však nechtěli nechat ujít, a tak jsme nakonec pokračovali v přejídání. Zcela plní, a tedy i unavení jsme se vydali na procházku po blízkém okolí, kde jsme potkali krásného ušáka.

Aby přírody nebylo málo, nad rozkvetlou loukou se s námi loučil den západem slunce připomínajícím krokodýla pojídajícího slunce.

  

Ostatní zatím seděli u ohně, hráli na kytaru, zpívali. My si s přáteli zahráli krátký fotbal, a vydali se na pokoj, netušíc, že má pro nás všechny Jirka Kaňovský připravené překvapení v podobě ohňostroje. Jen doufám, že to moc nevyplašilo zvířata v přilehlé ohradě, a blízké přírodě.

Neděli zahájil Zbyněk Černoch poutavou přednáškou o tornádech v České republice. Po něm přišla na řadu Martina Francová s projektem WIGOS, a závěrečná diskuze. Krátká výměna názorů ve slovenské skupince ohledně odborných a amatérských měření, dále pak hromadná debata týkající se kde a jak by měly probíhat semináře v následujících letech.

Na závěr bysme chtěli poděkovat Břetislavu Onderkovi za to, jak dobře vedl hladký průběh celého bouřkového semináře, a taktéž Martine Francové za jeho organizaci a zrealizovaní. Těšíme se na další.

      

    


Související odkazy:

http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/Meteorologicky_seminar_na_chate_Radost_1-5.cervna_2016/ – fotky ze semináře od Zbyňka Černocha