Text: Dáša Müllerová
Vzhledem k tomu, že nám zákon ukládá povinnost se alespoň 1x ročně sejít, zorganizovali jsme sraz našeho občanského sdružení. V minulých letech jsme schůze spojovali s bouřkovým seminářem v Radostovicích, ale kvůli nucenému prodeji areálu a letošnímu spojení setkání s Českou meteorologickou společností jsme se rozhodli udělat naši schůzi zvlášť. Volba padla na víkend 14. – 15. 6. a jako místo posloužila nedávno zrekonstruovaná budova Letecké školy, kde vlastně před 8 lety tradice bouřkových seminářů, které se pak v následujících letech přesunuly do školícího střediska ČHMÚ v Radostovicích, začala.
První účastníci dorazili již v pátek navečer a poté co se ubytovali na pokojích – mnozí ocenili výhled na sever, kvůli případné možnosti fotografování NLC 🙂 – jsme vyrazili do nedalekého obchodního centra Šestka na večeři. Po večeři se ještě chvíli neoficiálně diskutovalo a pak se zamířilo do svých pokojů, já s Honzou ke mně domů.
Druhý den jsme se sešli po snídani a brzy dorazili další kolegové, dokonce i jedna nová tvář – Michal Janoušek alias Amerika. Kromě Honzy Sulana a Martina Setváka nás alespoň na chvíli poctila svou návštěvou i Martina Francová. V 10:00 se mělo začít s oficiálním programem, a zatímco většina seděla ve zdejší restauraci, Honza s Lukášem se před nějakým časem již někam vypařili a dlouho se nevraceli. Nakonec byli nalezeni v supermoderní zasedací místnosti v nelítostném souboji s projektorem na který se nedařilo dostat obraz z notebooků. Poté co selhaly veškeré pokusy technicky zdatného Lukáše Rongeho, bylo usouzeno, že problém není v nastavení, ale v propojovacím HDMI kabelu. S Honzou jsme tedy naskákali do auta a vyrazili do Šestky na nákup. Za chvíli jsme byli zpět i s preventivně 3 m dlouhou šnůrou a ve stylu: od pantáty vedou dráty… (jak trefně prohlásila paní na recepci), jsme propojili notebook přímo s projektorem umístěným u stropu. Ejhle, funguje to, můžeme konečně začít.
Zahájeno bylo rekapitulací uplynulého roku a shrnutím hospodaření. Došlo i na volbu nového předsednictva, kterým se překvapivě stalo – staré předsednictvo :-). Došlo i na velice nepopulární téma a to změnu stanov a názvu občanského sdružení z důvodů nového občanského zákoníku. Naštěstí se ozval kolega Láďa Šimíček se zkušenostmi z jiného občanského sdružení, jehož je též členem a také to tam museli řešit. Dospěli k názoru, že změna v našem případě zatím není nutná, ještě se prý něco může změnit a beztak se pak nejspíš neobejdeme bez pomoci právníka. No to jsou vyhlídky – velice rádi jsme toto téma odložili a vrhli se raději na nábor nových členů. Stali se jimi naši dlouholetí kolegové, kteří si to zasloužili již dávno, takže podepsání přihlášky byla jen formalita. Došlo také na novinky v našem interním prohlížeči – v podstatě je oproti loňsku celý nový, a pak se strhla diskuze ohledně vysílání pozic a možností jejich zobrazení. Je sice fajn, že o sobě víme, kde kdo v terénu je, na druhou stranu to může nést i úskalí, že si nás dle souřadnic vyhledá někdo, kdo nemusí mít zcela nejlepší úmysly.
Vzhledem k tomu, že jsme začínali poměrně pozdě a nyní už jsme měli celkem hlad, bylo načase dopolední program ukončit a přesunout se do restaurace k obědu.
Po obědě následovalo zpestření v podobě prezentací zde přítomných zástupců ČHMÚ Honzy Sulana a Martina Setváka. Honza vzhledem k tomu, že jsme se nacházeli na území ŘLP, zvolil tématiku související s letectvím a to využívání letadel pro měření aerologických sondáží. Martin přišel se zajímavým zjištěním, že bouřky mohou ovlivňovat i airglow (tedy přirozené záření zemské atmosféry, projevující se na nočních fotkách zelenou barvou – pozor není to polární záře). Bouřky mohou způsobit jeho rozvlnění. Vynořila se i otázka, zdali taková bouřka nemůže ovlivnit i vzhled NLC, které se nachází zhruba v podobné výšce jako airglow. Výzva tedy zní najít si tedy večerní bouřku i s NLC a timelapsovat a timelapsovat – opravdu nenáročný úkol :-).
A abychom to s tím schůzováním příliš nepřeháněli, přerušili jsme to společnou fotkou na schodech před budovu a pak jsme vyrazili do terénu. Původně jsme vzhledem k datu doufali v nějakou bouřkovou situaci a společný lov, ale vzhledem k tomu, že počasí opět nespolupracovalo, zvolili jsme alternativu, kterou s Honzou při výjezdech využíváme poměrně často jakožto „cenu útěchy“. Ostatně jsme u letiště, tak tedy hurá na letadla zblízka :-). Nejprve do osy dráhy 24 u Přední Kopaniny a poté jsme se přesunuli na pozorovatelský val u Kněževse, kde nás čekal zlatý hřeb v podobě startu Korejského jumba. Následoval návrat zpět na budovu, společná večeře v restauraci Letecké školy, volný program a rozchod.
V neděli jsme začali po 10:00 už méně náročným programem, tedy spíše už jen chlubením se, kdo co kde a kdy ulovil, kolektivním mučením i bavením se novinkami na internetu a oficiální program byl ukončen. Po obědě mnozí vyrazili ke svým domovům a těm, kterým se domů moc nechtělo, vyrazili s námi opět k letišti. Jelikož se ten den létalo opačně, tedy od Jenče, počkali jsme si opět na valu u Kněževsi na start A330 ČSA a pak jsme už jen se zbytkem účastníků zamířili k západnímu plotu v ose dráhy 06.
Našim přátelům jsme chtěli ukázat, jak vypadá turbulence v úplavu – tedy zasvištění chvíli po průletu některých letadel. Měli jsme štěstí na zrovna velmi hustý provoz, kdy dlouhou dobu přistávalo jedno letadlo za druhým. Až jsme se nemohli odtrhnout. A to by s námi nemohl být expert na tromby – Luboš Opalecký, aby nedošlo i na nějaký ten „ocásek“. V tomto případě se jednalo o horseshoe funnel, který byl Lubošem detekován a ostatními v panice potom zachycen :-). S podvečerem se rozpustila i tato poslední skupinka nejvytrvalejších a po velmi příjemně stráveném víkendu jsme všichni zamířili domů.
Související odkazy:
http://www.cani.cz – Czech Air Navigation Institute
http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/14_a_15.6.2014_setkani_AMS_o.s./ – Fotky ze srazu od Zbyňka Černocha