Text: D. Müllerová

Rok s rokem se sešel a my opět zamířili na tradiční bouřkový seminář do Radostovic, který se konal poslední květnový víkend 25.-27.5.2012. Už samotný termín na konci května v nás vzbuzoval naděje, že by se mohly opakovat loňské místní výjezdy za bouřkami, proto jsme pro jistotu vyjednali možný příjezd ještě o den dříve, než minulý rok.

Středa:

Bohužel člověk míní, příroda mění. Začalo to ale podobně, jako před rokem – s Honzou jsme se sešli opět na Šestce a vyrazili na cestu za doprovodu cu hum, bohužel na rozdíl od loňska to u těch oblaků pěkného počasí už víceméně zůstalo. Tentokrát jsme zvolili ovšem jinou trasu, protože jsme se chtěli podívat na jeden výhled do tvaru podkovy na Vltavu u obce Zduchovice.

 - autor: Jan Drahokoupil

Po skoro hodině a půl bloudění v zalesněném svahu kolem nepříliš dobře značené vyhlídky se nám ji konečně podařilo nalézt a tudíž jsme k večeru mohli dorazit do cíle, kde nás přivítali naši kolegové Lukáš, Tomáš a David, kteří tam při čekání na nás již umírali hlady. Poté, co jsme se ubytovali, vyrazili jsme na večeři do našeho již oblíbeného podniku v Mladé Vožici. Po návratu zpět do Radostovic jsme vyrazili na západ Slunce na hráz rybníka Budaře a při té příležitosti i změřili teplotu vody. Překvapilo nás, že má 21 stupňů, na což si asi někteří z nás vzpomněli později ve sprše…

 - autor: Jan Drahokoupil  Západ Slunce nad rybníkem Budař - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil

Večer probíhal v duchu obvyklých aktivit, tedy sezení v jídelně u notebooků a klábosení o všem možném, když tu najednou Honza spatřil podezřelou buňku, která vznikla kdesi u Kolína a vydala se na cestu směrem k nám. Vzhledem k tomu, že to bylo asi jediné elektricky aktivní nadělení, které nám mohlo připomenout loňské hromadné radostovické manévry, zavládla panika, naskákali jsme do auta a vyjeli na naše oblíbené místo k radiomajáku alias HAARPu. Úpěnlivě jsme hypnotizovali severovýchod, kde se objevil nejprve v posledních paprscích bíle svítící vršek Cb, což v nás vzbudilo naději, že bychom se mohli dočkat pěkné podívané v podobě blesku vystřeleného z kovadliny a tímto napravit reparát z předchozího dne, kdy jsme s Honzou tento úkaz sice nezávisle na sobě pozorovali, ale ani jeden z nás jej nezachytil. Bohužel nasvícený vršek se schoval do nižší oblačnosti, a tak jsme nakonec spatřili jen asi 4 bídné záblesky, z nichž se podařilo alespoň jeden vyfotit snad jen Davidovi. Poté nás skropil jemný deštík a my vyrazili zpět do Radostovic. Po cestě jsme pozorovali už pouze závěrečné CG a pak jsme jen čekali, až se obloha vyčistí, abychom mohli provětrat teleskop a zkontrolovat, jestli se Saturn nachází tam co loni. Kolem jedné jsme šli spát a kolem čtvrt na dvě prošla kolem Radostovic další slabá buňka, o které jsme však už neměli ani ponětí.

Večerní Cumulonimbus - autor: Jan Drahokoupil

Čtvrtek:

Čtvrteční ráno bylo poněkud nevlídné, tudíž jsem svůj původní úmysl vstát brzy a jít do lesa za východu slunce fotit vzdala, ale brzy se to vybralo a čekal nás další slunečný den. Dopoledne se horečnatě pracovalo na tom, aby v pátek nic nebránilo oznámit oficiálně světu radostnou novinu se všemi náležitostmi. Odpoledne nás opět vyhnal jeden rozpadající se neškodný cébák na jednu z našich místních vyhlídek a poté jsme opět zamířili do Vožice na oběd.

 - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil  Rozpadající se Cb - autor:

Po návratu jsme s Honzou a Lukášem popadli fotovýbavu a zamířili do lesa fotit makro – kupodivu asi nejvíc se ale ve finále osvědčil teleobjektiv :-).

Vášniví fotografové při lovu vážky - autor:    - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil

Macro - autor: Lukáš Ronge   - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil  Macro - autor: Lukáš Ronge

Macro - autor: Lukáš Ronge  Moucha - autor: Lukáš Ronge   - autor: Lukáš Ronge

Večer, už posíleni o pár dalších účastníků, jsme trávili u ohně opékáním buřtů. Ovšem nesměla chybět tradiční západovka od Budaře.

 - autor: Jan Drahokoupil  Měsíc teleobjektivem - autor: Lukáš Ronge  Měsíc na ohnisko 1280mm - autor: Jan Drahokoupil

Pátek:

Ani páteční ráno nepatřilo ranní fotografii. Dopoledne probíhalo poklidně a pohled na nebe, radar, družici i modely nenasvědčoval, že by nás z toho klidu mělo něco vytrhnout, až na občasné sportovní aktivity.

Sportovní aktivity - autor: Lukáš Ronge  Sportovní aktivity - autor: Lukáš Ronge  Sportovní aktivity - autor: Lukáš Ronge  Sportovní aktivity - autor: Lukáš Ronge

Odpoledne se začali sjíždět ostatní účastníci, a jelikož se tentokrát nevyskytly žádné rozumné překážky, které by znemožnily nahnat nás do budovy, zahajovalo se spořádaně v jídelně. Začátek obvykle patří Novinkám v A.S.S. a nutno podotknout, že letos tomu bylo tak naposledy. Po nevinné zmínce o nových přírůstcích v Meteo datech bylo slavnostně oznámeno založení občanského sdružení Amaterská meteorologická společnost o.s., které se skládá z projektů Amateur stormchasing society, Skywarn CzechoSlovak a Amaterské meteorologie ČR a byli i představeny nově startující projekty viz např. Databáze pozorování bouřek. A aby toho na začátek nebylo moc, večer se „odlehčil“ autorskými příspěvky: Lukášovým zdrcujícím timelapsem z nejhezčí loňské supercely z 22.6., což mi oživilo vzpomínky na sezení v dešti na benzínce u Benešova… a doklepl to Honza timelapsem z bow echa z 13.7., kde se mu pořád někdo motal do záběru… a pro inspiraci na další sezónu došlo na desetidílný francouzský seriál Randez vous in Tornado Alley. Po třetím díle jsme to už psychicky nevydrželi a raději jsme šli k rybníku testovat 3 různé zde přítomné triggery. Oblačných záblesků byl bohužel akutní nedostatek, tudíž jsme si museli vystačit s blesky z fotoaparátu. Podle očekávání dopadl nejlépe trigger Honzy, ale stejně by chtělo zkoušku opakovat na ostro při skutečné bouřce.

Test lightning triggerů - autor: Zbyněk Černoch

A jelikož se mezitím již dostatečně setmělo, dorazil k rybníku i Martin Setvák testovat pro změnu nového Ricoha GXR A16 timelapsem noční oblohy. Ochotně nás tam pár zůstalo s ním a zkoušeli jsme to se svou technikou také. Po návratu zpět jsme našli ještě pár nočních sov u ohně a dva nešťastníky, kteří hledali klíče od pokoje, kvůli kterým bylo vytaženo pár lidí z postele a třikrát propátrán i místní kanál. Klíče mezitím pokojně odpočívaly v kapse dalšího spolubydlícího, který seděl u ohniště.

Sobota:

Ani v sobotu jsem se nedonutila vylézt včas z postele na ranní fotografování a tak jsem se raději odebrala do jídelny zabrat svoje oblíbené místo.

Po snídani to vypuklo Novinkami z radarového oddělení, kde Milan Šálek nahradil nepřítomného Petra Nováka a zmínil se o nowcastingovém webportálu, který byl na začátku roku na stránkách ČHMÚ spuštěn a nabízí odhad situace, zejména srážek v krátkém časovém výhledu. Počítá se z dat ze středoevropského nowcastingového systému INCA (Aladin, staniční data z ČR i přilehlých států) + dalších a zahrnuje také aktuální výstupy z radaru a detekce blesků. Při zmínce o radarech mě překvapila poznámka o falešných odrazech a to, že kromě již známého rušení z wifin je můžou způsobit i třeba takové větrné elektrárny či pohybující se auta na dálnici. Takže až budete příště při nahánění bouřky šlapat na plyn, věřte, že i „Velký Hydrák“ vás vidí :-). Hned nato Zdeněk Charvát zabrousil do světa družicové meteorologie a vzal to skutečně od píky s tím, co kdy kde jak bylo vypuštěno a co by se ještě kdy a kde jak mělo vypustit…, mimo jiné se i zmínil o družici NOAA-N, kterou postihla při výrobě drobná nehoda v podobě pádu ze stojanu. Škody prý ale nebyly nijak vážné a během 3 let to opravili.

Ukázka INCA portálu - autor: Lukáš Ronge  Přednášející Zdeněk Charvát a Milan Šálek - autor: Lukáš Ronge  Martin Čeněk a Jirka Kalina - autor: Lukáš Ronge  Michal Geryk - autor: Lukáš Ronge

Lukáš Sykáček - autor: Lukáš Ronge  Radka Kellnerová - autor: Lukáš Ronge  David Rýva - autor: Lukáš Ronge  Posluchači - autor: Lukáš Ronge

Dobrmanek alias Zbyněk Č. - autor: Lukáš Ronge

Tuto prezentaci završil Martin Setvák s nádhernými sendvičovými novinkami, které si již prošli řádným tunningem a oku více lahodí. Po krátké pauze jsme s Janem Kaňákem sestoupili trochu níž do stratosféry a pustili se do odhadu výšky přestřelujících vrcholků pomocí stínu na HRV produktu družice MSG, což se ale dá praktikovat pouze v ranních a večerních hodinách, neboť toto měření je možno provést, jen pokud je Slunce v daném místě do 25° nad horizontem. Po obědě a procházce k vodníkovi na nás z části vykouklo i tradiční malé halo, které k Radostovicím obvykle patří a pak už nás čekal znovu Jan Kaňák a další porce v podobě prezentace Nových funkcí programu MSGProc, načež jsem si připadala jako Alenka v říši divů. Zpátky do Radostovic mě vrátil Honza Sulan se svými vtipnými poznámkami během své prezentace Současné prostředky ČHMÚ pro předpověď bouřek. Vystřídal jej opět Milan Šálek s novinkami v ESSL a jejich databází nebezpečných povětrnostních jevů, načež mrknul po nás s tím, kam až to může takové občanské sdružení dotáhnout.

 - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil  Fragment Malého hala - autor: Zbyněk Černoch

 - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Zbyněk Černoch

Následovala přestávka a povinné zvěčnění se v podobě tradiční skupinové fotografie. Načež jsme znovu usedli na svá místa a vyslechli si od M. Matiašové ze SHMÚ, jak na jednu malou slovenskou vesničku přišla příliš velká bouřka. Poté jsme se chvíli s Patrikem Beňáčkem zabývali modelem Aladin, který se občas holt trochu netrefí… Po něm jsme se vrhli s našim triem Davidem, Honzou a Tomášem Novotným na Databázi supercel, která se zvolna zaplňuje. Některé již zaznamenané případy byli skoro jasné už jen při pohledu na radar, aniž by k nim byla fotografie, jindy stačí, aby autor zaslal fotku „len také búrky“, která i bez radarového snímku vzbuzuje podezření, zda-li si autor neodskočil někam do amerických plání. V každém případě by to už ale chtělo čerstvé přírůstky…

Přednášející Honza Sulan - autor: Lukáš Ronge  Martina Matiašová - autor: Lukáš Ronge  Přednáška A.S.S. party - autor: Lukáš Ronge

A jelikož toho už bylo pro tento den dost, raději jsme si pochutnali na dobré večeři a podívali se na zajímavě zpracované video Mirka Megliče. Následoval volný program, kdy se někteří vrhli na přípravu ohniště, jiní po sobě házeli, co jim přišlo zrovna pod ruku a trochu to i lítalo, někdo zamířil k rybníku Budaři. Na hrázi jsme opět narazili na Martina Setváka a jeho Ricoha opět v akci, tentokrát při západu Slunce. Večer patřil bujarému veselí u ohniště, případně poklidné konverzaci v jídelně.

 - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Jan Drahokoupil   - autor: Jan Drahokoupil  Jdeme k vodníkovi - autor: Zbyněk Černoch   - autor: Jan Drahokoupil  Hudební doprovod - autor: Lukáš Ronge  Večeře na ohni - autor: Lukáš Ronge  Test nového Ricoha - autor: Zbyněk Černoch  Mléčná dráha nad Radostovicemi - autor: Zbyněk Černoch

Neděle:

Jelikož jsem šla spát velice pozdě a navíc se mi nějak nepodařilo vůbec usnout, neměla jsem tudíž ani problémy s probuzením se a tak jsem konečně mohla sebrat svou fotovýbavu a vyrazit na ranní lov.

Čekání na východ Slunce u Rybníka Kačer - autor:   První sluneční paprsky nad rybníkem Kačerem - autor:

Malý

Východ Slunce zprvu nebyl nic moc, ale pak mě překvapily víry-čerti, které se tvořily z mlhy na vodní hladině.

Po snídani se konaly poslední prezentace letošního semináře. Nedělní program zahájil Martin Setvák nadšenou prezentací zde již hojně vyzkoušeného nového Ricoha GXR A16, až u nás začal vzbuzovat podezření, zdali není tajným dealerem této firmy. Ukázal nám pár lákavých timelapsů a na závěr si neodpustil ani „extra strong“ dílo Chucka Doswella, na kterém měl tak trochu podíl. Nutno dodat, že jsme pomalu zalézali pod stůl.

 - autor: Zbyněk Černoch

Poté jsme se od fotografování vrátili zpět do meteorologie precizně zpracovanou prací Davida Hansliana o Extrémních rychlostech větru, načež parádně navázala závěrečná prezentace Davida Rývy na téma Derecha v Evropě. Přestože se u nás se supercelami nemůžeme se Spojenými státy porovnávat, co se týká četnosti výskytu derecha, už jsme na tom podstatně lépe, přestože to poslední dobou tak nevypadá.

A zazvonil zvonec a najednou byl Bouřkovému semináři 2012 konec. Po obědě jsme se rozloučili a rozjeli se do svých domovů. Na zpáteční cestě jsme se s Honzou stavili na dalších vltavských „podkovách“ snad pro štěstí, abychom se za rok zase v Radostovicích všichni sešli.

Skupinka u HAARPu :-) - autor: Jan Drahokoupil

 - autor: Jan Drahokoupil

 - autor: Jan Drahokoupil


Související odkazy:

http://dobrmanek.rajce.idnes.cz/Radostovice_2012/ – Další fotografie z Radostovic od Zbyňka Černocha

http://meteosvatonovice.rajce.idnes.cz/Bourkovy_seminar_Radostovice_2012 – Fotky z Radostovic od Tomáše Prouzy